تیتر امروز

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!
اظهارات ضرغامی در مورد پاسارگاد و مقبره کوروش

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!

اظهارات عزت الله ضرغامی در مورد مشکل کشاورزی و ارتفاع ساختمان‌ها در کنار مقبره کوروش واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. سوال این است که آیا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، متولی کشاورزی است؟!
احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!
سیاست ورزی به سبک احمدی نژاد

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!

محمود احمدی نژاد این بار با حضور در نمایشگاه اکسپوی دبی به متن فضای سیاسی و رسانه‌ای بازگشته است. حضوری پرحاشیه و جنجال برانگیز. این گزارش مروری دارد بر رفتارهای این سیاستمدار منحصر به فرد و...

کشف مجموعه سکه‌های رومی اروپا در اعماق دریا

براساس آخرین اخبار منتشر شده، یکی از بزرگترین مجموعه سکه‌های رومی اروپا در اعماق دریا کشف شد.

کد خبر: ۱۱۰۰۶۷
۱۲:۲۳ - ۰۷ مهر ۱۴۰۰

مجموعه سکه‌های رومی اروپا در اعماق دریا

دیدارنیوز ـ دو غواص آماتور زمانی که مشغول شنا در آب‌های اطراف «خاوه آ» واقع در اسپانیا بودند، موفق شدند هشت سکه رومی را در اعماق دریا کشف کنند. با بازگشت باستان شناسان به محل کشف این سکه‌ها ۴۵ سکه دیگر نیز کشف شد.

محققان با بررسی این سکه‌ها که سالم باقی مانده اند، دریافتند قدمت این سکه‌ها به اواخر قرن چهارم تا اوایل قرن پنجم میلادی باز می‌گردد.

این سکه‌ها به حدی سالم باقی مانده اند که نقش‌هایی که بر روی آن‌ها وجود دارند هنوز قابل تشخیص هستند. در نتیجه کارشناسان دریافتند این سکه‌ها به دوران حکومت امپراتوران رومی تعلق دارند.

سه مورد از این سکه‌ها به دوران «والنتینیان یکم»، هفت مورد به دوران «والنتینیان دوم»، ۱۵ مورد به دوران «تئودئوس یکم»، ۱۷ مورد به دوران «آرکادیوس» و ۱۰ مورد به دوران «هونوریوس» تعلق دارد. دوران دقیق یکی از سکه‌ها مشخص نیست.

جیم مولینا ویدال، استاد تاریخ باستان دانشگاه آلیکانته و سرپرست گروه باستان شناسان دریا می‌گوید این سکه‌ها یکی از بزرگترین مجموعه سکه‌های طلای رومی محسوب می‌شوند که تاکنون در اروپا کشف شده اند.

گمان می‌رود این سکه‌ها توسط یک فرد ثروتمند برای جلوگیری از غارت و سرقت پنهان شده بودند.

این سکه‌ها پس از اینکه مرمت شدند، در موزه‌ای واقع در «خاوه آ» به نمایش گذاشته می‌شوند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: آثار تاریخی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر