تیتر امروز

سزای کاراکوچ شاعر سیاستمدار درگذشت؛ خندیدی و باران آمد!
از سعدآباد تا توپکاپی (۲۹) + فایل صوتی

سزای کاراکوچ شاعر سیاستمدار درگذشت؛ خندیدی و باران آمد!

این شماره ستون از سعدآباد تا توپکاپی به مرگ سزای کاراکوچ شاعرِ سیاستمدار ترک اختصاص دارد. مردی که هیچ گاه اصولش را فدای کسب قدرت نکرد و در عرصه آهنین سیاست مردی از جنس ابریشم باقی ماند...
ابراهیم شب را آزاد کرد
افاضات اضافه

ابراهیم شب را آزاد کرد

عوام الملک در خاطرات این هفته خود به نکات درخشانی از آرا و اقدامات خواص پرداخته است. از آزاد شدن شب تا آتش گرفتن زاینده رود همه و همه در فهرست خدماتی است که عوام الملک به ما یادآوری کرده است.
آزاد شدن ورود به سکو‌های آزادی
فوتبال گیت (۳۲)

آزاد شدن ورود به سکو‌های آزادی

هفته پنجم لیگ برتر به پایان رسید. هفته ای که باز هم جنجال داوری داشت و تقابل امیر قلعه نویی و فرهاد مجیدی بخش ویژه آن بود.

رئیس جدید سازمان صدا و سیما کیست؟

امروز پیمان جبلی طی حکمی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شد. اما جبلی کیست و چه نگاهی به رسانه دارد؟

کد خبر: ۱۱۰۰۵۸
۱۱:۵۵ - ۰۷ مهر ۱۴۰۰

پیمان + جبلی + رئیس+ صدا و سیما

دیدارنیوز: پیمان جبلی که حالا با رفتن عبدالعلی علی عسکری، بر مسند ریاست سازمان صداوسیما نشسته است، پنج سال قبل با حکم خودِ او معاون برون مرزی رسانه ملی شده بود. اما «جبلی کیست؟» و «چه نگاهی به رسانه دارد؟»؛ پرسش‌هایی که در این گزارش تلاش شده است با نگاهی به کارنامه گذشته رییس جدید صداوسیما به آن‌ها پاسخ داده شود.

جبلیِ ۵۵ ساله، متولد تهران است و پس از اینکه از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ به عنوان سفیر ایران در کشور تونس فعالیت کرد، به صداوسیما آمد تا با حکم محمد سرافراز (رییس وقت صداوسیما) که اتفاقا او هم از معاونت برون مرزی بر صندلی ضرغامی نشست، به عنوان «معاون خبر» این رسانه معرفی شود.

در حقیقت سرافراز در آن زمان همزمان با معرفی جبلی در این سمت، رسما اعلام کرد که تصمیم گرفته است معاونت سیاسی را که در مدت ریاست ضرغامی حدود ۱۰ سال در اختیار مجید آخوندی بود، حذف کرده و عنوان «معاونت خبر» را جایگزین کند؛ تصمیمی که همانند بسیاری دیگر از رویکرد‌های رییس اسبق سازمان صداوسیما، به تدریج و با آمدن علی عسکری حذف شد.

با رفتن سرافراز از صداوسیما و آمدن عبدالعلی علی عسکری، پیمان جبلی هم در معاونت دیگری مشغول به کار شد؛ مجید آخوندی بار دیگر به معاونت سیاسی صداوسیما بازگردانده شد و معاونت برون مرزی را به جبلی سپردند؛ سمتی که تا همین آخرین روز‌های انتصابش در مقام رییس صداوسیما هم در آن مشغول به کار بود.

اغلب فعالیت‌های پیمان جبلی به انضمام حضور در معاونت‌های سیاسی و برون مرزی، در بخش‌های خبری صداوسیما خلاصه می‌شود. او سالهاست عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیماست و پیشترها، دبیر اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیر اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیر اخبار سراسری شبکه دو سیما، مدیرکل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکل اخبار شبکه العالم و مدیر دفتر شبکه العالم در بیروت بوده است؛ و البته معاونت رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی هم از دیگر سمت‌هایی است که رییس جدید صداوسیما سال‌ها قبل تجربه کرده است.

اما در ارتباط با رسانه‌های داخلی، کارنامه نسبتا قابل قبولی را برای پیمان جبلی در سال‌های اخیر می‌توان متصور شد؛ نگاهی به تعداد مصاحبه‌های او با خبرگزاری‌های مطرح داخلی کشور در دوران حضور در معاونت برون مرزی صداوسیما هم موید همین نکته است. برخلاف عبدالعلی علی عسکری، رییس سابق صداوسیما که از معاونت فنی بر مسند ریاست نشست و از زمان روی کار آمدنش، نه تنها با رسانه‌ای خارج از صداوسیما مصاحبه نکرد که حتی به تدریج، ورود خبرنگار‌ها به برنامه هایش، کمرنگ و کمرنگ و در نهایت حذف شد و تعاملش با رسانه‌ها به صفر رسید؛ تا اعلام سیاست‌ها و تصمیمات رییس «رسانه ملی»، به صرف خروجی‌ای به نام «روابط عمومی کل سازمان صداوسیما» محدود شود.

از طرفی امید می‌رود جبلی و اطرافیانش، در این سال‌ها به واسطه حضور در فضای بین الملل و آگاهی از شرایط حاضر رسانه در دنیای معاصر، شاید بیش از گذشتگان، از نقش تاثیرگذار رسانه‌های داخلی در همراهی با سیاست‌های رسانه ملی آگاه باشند؛ همراهی‌ای که در نهایت به هم افزایی می‌انجامد.

رییس جدید صداوسیما در دوران معاونت در فضای برون مرزی صداوسیما هم در مواردی برای اعلام سیاست‌های شبکه‌های بین المللی کشورمان و خصوصا در مواردی که بحث تحریم‌ها و محدودیت فعالیت در فضای مجازی و ماهواره‌ای پیش آمد، از همراهی رسانه‌های داخلی بهره گرفت؛ و البته تعامل با شبکه‌های خارجی و استفاده از تجارب برنامه سازان دیگر کشورها، ضرورت دیگری است که انتظار می‌رود پیمان جبلی به عنوان رییس پیشین شبکه‌ای مانند پرس تی وی درک کرده باشد.

رییس صداوسیما به جایگاه تاثیرگذار رادیو و تلویزیون در کنار رسانه‌های جدید ایمان دارد. او در اظهارنظری در سال ۹۹ در یکی از برنامه‌های رادیو گفتگو، تاکید کرده بود که «رادیو و تلویزیون با وجود گسترش فضای مجازی و اینترنت هیچ‌گاه جایگاه خود را از دست نخواهد داد. اگر به تاریخ ارتباطات نگاهی بیندازیم، شاهد رقابت‌های سختی بین رسانه‌های مختلف مانند سینما، رادیو، تلویزیون، روزنامه و امثال آن‌ها بودیم، اما تلویزیون همیشه در جایگاه برتر قرار داشت.»

او در عین حال از رقیبی جدی به نام اینترنت و فضای مجازی غافل نمی‌شود؛ «اگر تا امروز تلویزیون خود را در عرصه رسانه‌ای بی رقیب می‌دید، امروز در حال یک رقابت جدی با یک رقیب بسیار قدرتمند است و این رسانه جدید، مفاهیم ارتباطات را به نوعی دچار دستخوش کرده است.»

با این همه جبلی رقابت بین رسانه‌ها را موجب تولید بهتر محتوا دانسته و اظهار کرده بود: «همه رسانه‌ها که از ابتدا ایجاد شدند با وجود ظهور رسانه‌های جدید، باقی ماندند و محتوای خود را بهتر و بیشتر از گذشته کردند.»

او ظهور فناوری‌های جدید ارتباطی را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانسته که در نهایت موجب بهبود عملکرد خواهد شد؛ «هرکدام از چالش‌های جدید برای رسانه‌های سنتی می‌تواند باعث تحول، رشد و نوآوری شود. این چالش الزاماً یک چالش منفی نیست و می‌تواند یک چالش مثبت باشد.»

جبلی در روز‌های اخیر با نمایندگانی از دانشگاهیان و فرهنگیان دیدار داشت و نقطه نظرات آن‌ها را شنید و شمای کلی از سیاست هایش در قبال صداوسیما را ارائه کرد. او در اظهار نظری با اشاره به ضرورت تغییر و تحول در صداوسیما گفته بود، تلاش برای توفیق صداوسیما به عنوان بزرگترین و فراگیرترین دستگاه فرهنگی کشور تنها وظیفه یک نفر یعنی رییس این سازمان نیست، بلکه همه مجموعه‌های فرهنگی دیگر و به خصوص جریان‌های مردمی باید تلاش کنند تا این بار سنگین به سرانجام برسد.

رییس جدید صداوسیما همچنین تاکید کرده بود: جایگاه و توان رسانه ملی فراتر از نقش یک سازمان متصدی صرف است و می‌تواند در کسوت تسهیل‌گری و شتاب‌دهندگی به ظرفیت عظیم نسل‌های جوان و باانگیزه انقلاب ظاهر شود.

اما امروز چهارشنبه ـ هفتم مهر ماه ـ با پایان یافتن دوره مسوولیت علی عسکری در سازمان صداوسیما، مقام معظم رهبری در حکمی پیمان جبلی را به ریاست این سازمان منصوب و بر مواردی همچون «ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی»، «هدایت فرهنگی»، «تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی»، «پراکندن امیدو نشاط» و «ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی» به‌عنوان اولویت‌های کاری رسانه ملی در دوره جدید تأکید کردند.

در بخشی از حکم مقام معظم رهبری به پیمان جبلّی با تاکید بر انتخاب وی برای یک دوره‌ی پنج‌ساله به عنوان ریاست سازمان صداوسیما چنین عنوان شده است:

«رسانه‌ی ملی، دانشگاهی برای ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی، و آوردگاهی برای مقابله با امواج خصمانه‌ی تحریف و تفتین، و آسایشگاهی برای بهره‌مندی چشم و دل همگان از جلوه‌های زیبائی و هنر، و قرارگاهی برای پراکندن امید و نشاط در فضای عمومی کشور است.

هدایت فرهنگی، تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویجِ سبک زندگی اسلامی- ایرانی، و افزایش همبستگی ملی، در شمار اولویت‌هائی است که باید با ارتقاء سرمایه‌ی انسانی و رشد کیفی برنامه‌ها و بهره‌گیری از ابتکار و با تلاش شبانه‌روزی به آن دست یابید ان‌شاءالله.»

منبع: ایسنا
برچسب ها: صدا و سیما
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۱
مهدی عبدالله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
0
0
به سلامتی و به امید خدا، ینی سریال افرا در شبانه روزسه بار از شبکه اول پخش و از شبکه تماشا هم سه بار دیگر تکرار میشه ، مجدد دیگه از چه شبکه هایی پخش خواهد شد؟
صفت فیلم (سعید _ رضاصفت تهیه کننده ، کارگردان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
0
0
صفت فیلم . دفتر سینمایی فیلمسازی صفت فیلم(سعید رضاصفت) بهترین و فعالترین دفتر تولید در تهران فیلم معرفی شد
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر