تیتر امروز

قاسم محبعلی: مناقشه هسته‌ای مهم‌ترین مسئله امروز ایران است
«دیپلمات»؛ برنامه یازدهم

قاسم محبعلی: مناقشه هسته‌ای مهم‌ترین مسئله امروز ایران است

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محمدقاسم محبعلی، سفیر سابق ایران در مالزی و یونان میهمان یازدهمین برنامه دیپلمات بوده است.

مشق‌های ناصرالدین شاه در تالار عاج!

نمایشگاه مشق‌های ناصری در مجموعه تاریخی – فرهنگی کاخ ثبت جهانی شده گلستان تهران درحال برگزاری است و این‌بار ۱۳ قطعه از نقاشی‌های ناصرالدین‌شاه قاجار در حوضخانه تالار عاج این مجموعه جهانی شده به نمایش گذاشته شده است.

کد خبر: ۱۰۹۱۸۲
۱۵:۵۲ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۰

مشق‌های ناصرالدین شاه

دیدارنیوز ـ ناصرالدین شاه قاجار عکاسی را وارد ایران کرد و خود نیز عکاس بود. سینما را نیز همین شاه قاجار به ایران آورد و در نقاشی نیز شاگرد میرزا ابوالحسن‌خان غفاری کاشانی ملقب به «صنیع‌الملک» بود.

صنیع الملک، عموی کمال‌الملک، نقاش مشهور ایران بود که در سال ۱۲۶۲ هجری قمری برای آشنایی با نقاشی اروپا به ایتالیا اعزام شد و از این منظر نخستین هنرمند آموزش‌دیده ایرانی در اروپاست.

میرزا ابوالحسن‌خان غفاری کاشانی در بازگشت به ایران عنوان نقاش‌باشی را نیز گرفت، اما ناصرالدین شاه در سال ۱۲۷۸ قمری به او لقب صنیع‌الملک داد.

ناصرالدین‌شاه، اما علاوه بر عکاسی به نقاشی هم علاقه‌مند بود و نقاشی معروفی نیز به دستخط خود از صنیع‌الملک کشیده است. ناصرالدین‌شاه قاجار را شاه هنرمند نیز لقب داده‌اند.

حالا مجموعه‌ای شامل ۱۳ نقاشی از ناصرالدین‌شاه قاجار که تاکنون دیده نشده است در محلی که او از آنجا در ارگ حکومتی بر ایران فرمانروایی می‌کرد به نمایش گذاشته شده است. این نقاشی‌ها با قلم آهن و مرکب تصویر شده و طبیعت‌گرایی در آن قابل مشاهده است. طراحی‌های مدادی و رنگ‌روغن نیز در آثار ناصرالدین‌شاه وجود داشته و اکنون روزنامه همشهری داستان این نقاشی‌ها و مجموعه ۱۳ تابلوی نقاشی به قلم ناصرالدین شاه را با همکاری کاخ گلستان در شماره امروز تقدیم مخاطبان می‌کند.

مشق‌های ناصرالدین شاه

منبع: همشهری
برچسب ها: میراث فرهنگی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر