تیتر امروز

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!
چکیده گزارش رییس جمهوری به مردم در برنامه زنده:

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!

رییس جمهوری اسلامی ایران در برنامه زنده نه تحفه و دستاورد مهمی از روسیه به مردم ارائه داد و نه در سیاست‌های داخلی -جز افتخار به کاهش آمار فوتی‌های کرونا- کار انجام شده‌ای را به استودیو خبر آورد....

بازار داغ خرید و فروش کودکان در مشهد! اعضای باند پای میز محاکمه

بعد از ظهر نهم شهریور، دختر بچه سه ساله‌ای به همراه مادرش وارد حیاط منزل شان در کوی نجف مشهد شد، اما دخترک در حیاط خانه ماند که مردی وارد شد و دختربچه را ربود. خوشبختانه هنگام فرار توسط اهالی محل دستگیر شد و پای باند خرید و فروش کوکان در مشهد به میان آمد.

کد خبر: ۱۰۹۰۵۴
۱۶:۲۱ - ۲۸ شهريور ۱۴۰۰

 خرید و فروش کودکان در مشهد

دیدارنیوز ـ بعد از ظهر نهم شهریور، دختر بچه سه ساله‌ای به همراه مادرش وارد حیاط منزل شان در کوی نجف شد، اما دخترک درون منزل نرفت و روی پله‌های داخل حیاط نشست!

در همین هنگام ناگهان مرد معتادی که آن‌ها را تعقیب می‌کرد بلافاصله دستمالی را از پشت سر روی دهان دخترک گذاشت و او را ربود، ولی با فریاد‌های دلخراش مادر «عاطفه» که از پنجره آشپزخانه شاهد این صحنه وحشتناک بود، رهگذران و اهالی محل به تعقیب مرد ۴۳ ساله پرداختند و او را دستگیر کردند.

با توجه به اهمیت و حساسیت این ماجرای تکان دهنده، قاضی دکتر حسن زرقانی (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) رسیدگی به این پرونده را به عهده گرفت بدین ترتیب با صدور دستورات ویژه قضایی گروهی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی، وارد عمل شدند و در چندین عملیات گسترده و با قرار‌های صوری، درحالی تعدادی از عوامل اصلی و افراد مرتبط با ماجرای کودک ربایی را دستگیر کردند که ریشه یابی این پرونده به جرایم هولناکی از خرید و فروش کودکان و نوزادان رسید.

به همین دلیل قاضی شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد (ویژه پرونده‌های جنایی) اتهام مشارکت در آدم ربایی و تشکیل شبکه سازمان یافته قاچاق و خرید و فروش انسان را به برخی از متهمان تفهیم کرد.

بررسی‌های تخصصی با نظارت مستقیم سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) وارد مرحله جدیدی شد و تعدادی از متهمان به خرید و فروش بیش از ۲۰ کودک در مشهد اعتراف کردند. آن چه در پی می‌آید بخشی از اعترافات و اظهارات برخی متهمان اصلی این پرونده پیچیده است که در بازجویی‌ها و گفتگو با خبرنگار خراسان بیان شده است. تحقیقات بیشتر برای دستگیری عوامل دیگر این شبکه گسترده با راهنمایی‌های مقام قضایی همچنان ادامه دارد.

درآمد‌های هنگفت

*نامت چیست؟ ن- ع

*چند سال داری؟ متولد ۱۳۵۵ هستم.

*سابقه داری؟ بله! دو سال قبل هم دستگیر شدم.

*ساکن مشهدی؟ خودم اهل مشهد هستم و در منطقه عبدالمطلب زندگی می‌کنم، اما همسرم در کرج است.

*شما یک شبکه سازمان یافته کودک ربایی و نوزاد فروشی را هدایت می‌کنید، درست است؟ قبول دارم، ولی من کودک ربایی نکرده ام. فقط از مدت‌ها قبل در کار خرید و فروش کودک و نوزاد هستم. این کودکان را نیز افراد رابطی که با من کار می‌کنند، برایم می‌آورند.

*از کجا؟ از پاتوق‌های معتادان، کارتن خواب‌ها یا افرادی که به هر دلیل توان نگهداری از فرزندشان را ندارند.

*یعنی افرادی که برای شما کار می‌کنند، مدام در «لانه‌های سیاه» به دنبال زنان درمانده و معتاد می‌گردند؟ بله، برخی از این زنان در پاتوق‌های خلافکاران زندگی می‌کنند و توان تامین هزینه‌های فرزندشان را ندارند.

*هر کودک را چند خرید و فروش می‌کنی؟ بستگی به شرایط و موقعیت دارد، از ۸ تا ۲۰ میلیون تومان به طور معمول خرید و فروش می‌کردم.

*کانون اصلی شبکه شما کجاست؟ من سه مورد را به تهران فرستادم، ولی در بسیاری از شهر‌ها رابط دارم.

*شغل همسرت چیست؟ در کرج تعویض روغنی دارد.

*پس شما چرا در مشهد زندگی می‌کنی؟ علاقه‌ای به همسرم ندارم و با هم اختلاف داریم. چند بار از او خواسته ام مرا طلاق بدهد، ولی هنوز موفق نشدم طلاق بگیرم و رفت و آمد می‌کنم.

*فرزند هم دارید؟ بله، یک دختر و یک پسرجوان دارم.

*معتادی؟ نه! به هیچ وجه لب به مواد مخدر نزده ام.

*نوزادان فروشی را چگونه شناسایی می‌کنید؟ افرادی که برایم کار می‌کنند آن‌ها را شناسایی می‌کنند و می‌خرند البته در برخی موارد من هم با مادر کودکان صحبت می‌کنم تا رضایت آن‌ها را جلب کنم.

*در بازجویی‌ها گفته اید که زنان زائو را در مراکز درمانی بستری می‌کردید؟ در بعضی از موارد آن‌ها را به بیمارستان می‌بردیم، اما وقتی زن بارداری را شناسایی می‌کردیم، او را زیر نظر می‌گرفتیم. زنانی که یک ماه به تاریخ زایمان شان باقی مانده بود را به یک خانه امن انتقال می‌دادیم و همه امکانات از نظر خوراکی، دارویی و ... را در اختیارشان می‌گذاشتیم تا روزی که موعد زایمان برسد!

برخی را با کمک «ماما» (عضو دیگر شبکه که دستگیر شده است) در همان خانه به طور مخفیانه بستری می‌کردیم و بعضی هم را که نیاز به عمل جراحی داشتند، به مراکز درمانی می‌بردیم.

*شما به «م-خ» (مرد ۴۳ ساله معتاد) سفارش یک دختر دو ساله را داده بودید که برایتان بیاورد؟ بله، ولی از کودک ربایی او خبر نداشتم.
*«م-ح» مدعی است که نوزاد یکی از بستگانش را هم به شما فروخته است.
نه! این مورد راقبول ندارم. دروغ می‌گوید.

*پس چرا به او پول داده اید؟ من به او کمک مالی می‌کردم.

*مگر خیر هم هستید؟ بله، کمک می‌کنم.

*کودکان را به کجا قاچاق می‌کنید؟ من فقط به تهران می‌فرستادم، اما از سرنوشت آن‌ها اطلاعی ندارم! البته برخی را هم به خانواده‌هایی می‌دادم که به دنبال فرزندخواندگی بودند.

*این درآمد‌های هنگفت را چه می‌کردید؟ خرج می‌کردیم.

*برای نوزادان شناسنامه هم می‌گرفتید؟ خانم «م» که در کرج وکیل است برای آن‌ها از طریق قانونی شناسنامه می‌گرفت.

*تاکنون چند کودک خرید و فروش کرده‌اید؟ یادم نیست شاید ۸ کودک!

*«م-ح» (مرد کودک ربا) چه نقشی در این شبکه دارد؟ من با همسر او آشنا شدم و قرار بود برایم کودک بخرد که موفق نشد.

*«م- ص» (جوان راننده‌ای که دستگیر شد) با شما نسبتی دارد؟ نه! او فقط راننده من است.

*در جریان خرید و فروش کودکان هم قرار دارد؟ کم و بیش.

*چه مبلغی به او می‌دادی؟ برای هر کودک ۵۰۰ هزار تومان می‌پرداختم البته هزینه‌های پوشاک و خرید لباس هایش را هم می‌دادم.
یک میلیون تومان برای هر سرویس

*اسمت چیست؟ م- ص

*ایرانی هستی؟ نه، تبعه افغانستانم، ولی در منطقه پنجتن مشهد ساکن هستم.

*شغلت چیست؟ ضایعات خرید و فروش می‌کنم.

*پس در شبکه کودک ربایی چه می‌کردی؟ من فقط راننده خانم (ن- ع) بودم. هر زمان کار داشت دنبالش می‌رفتم.

*در جریان فعالیت این شبکه گسترده بودی؟ نه، من فقط از دو مورد کودک فروشی خبر داشتم.

*برای هر سرویس چه مبلغی می‌گرفتی؟ بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان! البته لباس هم برایم می‌خرید.

*مگر چه می‌کردی که این مبلغ را دریافت کنی؟ در شهر زیاد تردد می‌کرد.

*«م- خ» (عضو دیگر شبکه) را هم می‌شناسی؟ بله، دنبال رمال می‌گشتم که یک بار با خانم (ن-ع) رفتیم و با او آشنا شدم.
نوزاد را ۱۰ میلیون فروختم!

*نامت چیست؟ م- خ

*چند ساله هستی؟ ۴۳ سال دارم.

*معتادی؟ بله!

8چگونه عضو این شبکه شدی؟ «ن- ع» با همسرم دوست بود. وقتی اوضاع خراب مالی مرا دید از من خواست تا کودک برایش بخرم. من هم نوزاد یکی از بستگانم را به مبلغ ۱۰ میلیون تومان برایش خریدم که ۳ میلیون هم به من داد.

*پس چرا آن دختر را ربودی؟ وسوسه شدم! اشتباه کردم، «ن-ع» از من خواسته بود دختری دو ساله برایش پیدا کنم. من هم وقتی آن دختر را دیدم با خودم فکر کردم همین را به او بفروشم! به همین دلیل او را از داخل حیاط ربودم که دستگیر شدم.

*پشیمانی؟ خیلی!

در حالی که شش عضو دستگیر شده این شبکه به خرید و فروش بیش از ۲۰ کودک و نوزاد اعتراف کرده اند، اما بررسی‌های پلیسی و مقام قضایی حکایت از خرید و فروش ده‌ها کودک دارد چرا که اعضای این شبکه گسترده در شهر‌های چندین استان کشور فعالیت داشتند.

در این میان حتی ردپای پزشک، وکیل و ماما نیز وجود دارد که تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی با دستورات ویژه قاضی دکتر زرقانی برای ریشه یابی اقدامات مجرمانه اعضای این شبکه سازمان یافته در کشور همچنان ادامه دارد.

برچسب ها: حوادث
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر