تیتر امروز

"سرزده" با رئیسی در ۱۰۰ روز

ابراهیم رئیسی امشب گزارش عملکرد صد روزه دولت خود را ارایه خواهد کرد. دولتی که در مهار کرونا موفق بوده اما در مهار تورم، مدیریت بحران محیط زیست و البته تنش در سیاست خارجی چندان درخشان عمل نکرده...
درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

دربی ۹۷ همان چیزی بود که باید باشد. هیاهوی بسیار برای هیچ. سنگی بر گور فوتبالی که به هیاهو و جنجال تقلیل یافته است. خالی از هر دانش و تدبیر و زیبایی‌ای؛ مثل تقدیر این روز‌های جامعه ایران!

مسیر حرکت شاخص بورس به کدام سمت است؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد نوسانات پیاپی شاخص بورس در محدوده‌های یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد باشیم و پس از آن روند صعودی باقدرت شاخص بورس آغاز خواهد شد.

کد خبر: ۱۰۸۵۶۲
۱۶:۳۷ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۰

مسیر حرکت شاخص بورس

دیدارنیوز ـ معاملات بورس روز گذشته به روند اصلاحی خود ادامه داد و در نهایت با ۱۴ هزار واحد افت روی رقم یک میلیون و ۴۷۵ هزار واحد ایستاد.

در چند روز گذشته مساله مطرح شده در خصوص اعمال قیمت‌گذاری دستوری در کشور با قدرت بیشتری در حال پیگیری است که اغلب فعالان بازار اصلاح ایجاد شده در بازار سهام را حاصل ترکش‌های اجرای این اتفاق بر صنایع می‌دانند به طوری که توانست به شدت اکثر سهام شرکت‌های بورسی به خصوص در گروه فولاد و سیمان را تحت تاثیر قرار دهد.

روز گذشته و به دنبال ایجاد چنین روندی در بازار، محمدعلی دهقان دهنوی، رپیس سازمان بورس و اوراق بهادار به نگرانی‌های ایجاد شده نسبت به اعمال قیمت گذاری دستوری واکنش نشان داد و اعلام کرد: در ماده ١٨ قانون ابزار‌ها که جزو قوانین مصوب مجلس است به صراحت اعلام شده است که اگر کالایی وارد بورس کالا شد، دیگر در آن کالا نباید اجازه وضع هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و منع صادراتی وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: کالا‌هایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، به هیچ عنوان امکان قیمت‌گذاری برای آن‌ها وجود ندارد و ما هم چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهیم.

سیدمحمد هاشمی نژاد، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سئوال که اصلی‌ترین علت نوسان بازار سهام و افت شاخص بورس به کانال کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد چیست؟ گفت:برای پاسخ به این پرسش، بررسی روند تاریخی به ویژه سه سال اخیر که با ورود بخش زیادی از جامعه به بازار سرمایه مواجه بودیم حائز اهمیت است. بازار سرمایه طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رشد بسیار شتابان و قابل توجهی را در کارنامه خود دارد و در ادامه از مرداد سال ۱۳۹۹ روند اصلاحی را درپیش گرفت که منجر به واکنش شتابزده بسیاری از سهامداران حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه شد.

وی اضافه کرد: در حالی که شاهد بودیم در بین تعداد زیاد سهام مورد معامله در بازار، برخی سهام بنیادی ارزشمند، کمترین ریزش و اصلاح را تجربه کردند و در کمترین زمان دوباره به مدار رشد بازگشتند و سود قابل توجهی را نصیب سهامداران خود کردند. هدف از طرح این موضوع، تاکید بر ذات و کارکرد‌های نوسانی در بازار سرمایه بوده و فعالان بازار نباید انتظار تداوم رشد بدون وقفه و یکطرفه را داشته باشند؛ چرا که مجموعه عوامل و محرک‌های متعددی در بازار سرمایه می‌توانند به عنوان عوامل رشد و ریزش اثرگذار باشند.

هاشمی نژاد ادامه داد: در دو ماه اخیر به واسطه افزایش نرخ دلار، ایجاد چشم انداز تورمی، رشد قیمت‌های جهانی کالا‌ها در کنار سودآوری جذاب برخی سهام، شاهد رشد قیمت اغلب سهام بنیادی و جذاب بازار بودیم تا جایی که شاخص کل به واسطه آن از اعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تا محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار با حدود ۴۵ درصد رشد همراه شد. در روز‌های اخیر، علاوه بر اینکه از نظر تکنیکال با مقاومت سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد روبرو بودیم، همزمان انتشار برخی خبر‌های سیاسی باعث ابهام در جهت گیری اقتصادی برای برخی سهامداران شد و به تبع آن با واکنش سهامداران با دید کوتاه مدت به منظور شناسایی سود و خروج کوتاه مدت از بازار مواجه شدیم.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سئوال که نوسان شاخص بورس تا کجا می‌تواند ادامه دار باشد؟ بیان کرد:در شرایط فعلی بررسی عوامل بنیادین و اثر گذار بر بازار سرمایه شامل کسری بودجه محتمل، نرخ ارز، تورم انتظاری و قیمت جهانی کامودیتی‌ها حاکی از آن است که بازار سرمایه با ریسک چندان زیادی در خصوص اصلاح قیمتی روبرو نیست. هم چنین مطابق بررسی‌های صورت گرفته با ابزار‌های تحلیل تکنیکال پیش بینی می‌شود در کوتاه مدت، انتظار نوسانات پیاپی شاخص بورس بین محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ٦٠٠ هزار واحد را داشته باشیم و پس از آن روند صعودی جدید شاخص بورس دوباره آغاز خواهد شد و می‌توان انتظار شکست سقف تا محدوده دو میلیون و ١٠٠ هزار واحد را داشت.

هاشمی نژاد با اشاره به اینکه آیا بازار سرمایه تا پایان سال می‌تواند بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازار‌ها در اختیار سهامداران قرار دهد؟ گفت:برای تحلیلگران و فعالان بازار پول و سرمایه، همیشه روند گذشته تجربه خوبی برای پیش بینی آینده قلمداد می‌شود. روند ۱۰ سال گذشته اقتصاد ایران نشان می‌دهد که به علت تاثیرات اهرمی، چشم انداز تورمی اقتصاد و به تبع آن سودآوری مطلوب اغلب شرکت‌های فعال در بازار سرمایه شاهد رشد چند برابری شاخص کل نسبت به نرخ ارز و مثقال طلا (در بازه زمانی مشابه) بوده ایم.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود در آینده نیز این موضوع تکرار شود و بازدهی بازار سرمایه با فرض تداوم وضعیت کنونی و عدم تغییر بااهمیت در متغیر‌های اثرگذار از همه بازار‌های موازی (کالایی و مالی) بیشتر باشد.

توصیه به سهامداران در زمان روند اصلاحی بازار

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: نوسان ذات بدیهی بازار سرمایه بوده و در شرایط نوسانی معاملات بازار که بیشتر متاثر از عوامل سیاسی، اقتصادی و بین المللی رخ می‌دهد نباید برخورد غیرحرفه‌ای با بازار سرمایه صورت بگیرد.

وی اظهارکرد: فعالان حرفه‌ای بازار که نوع استراتژی مشخص کوتاه مدت یا میان مدت دارند متناسب با اهداف سرمایه گذاری خود از فرصت‌های کوتاه مدت بازار، منتفع می‌شوند، اما به سرمایه گذاران تازه وارد و کم تجربه پیشنهاد می‌شود در وضعیت اصلاحی شاخص کل، با توجه به اینکه این اصلاح بخشی از روند صعودی است، سهام ارزنده را با دید نگهداری خریداری کرده و تحت تاثیر جو روانی بازار قرار نگیرند.

هاشمی نژاد گفت: همچنین پیشنهاد می‌شود که سرمایه گذاران به منظور پوشش ریسک و مدیریت بهینه دارایی ها، سبد سهام خود را حداقل به سه بخش شامل صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی و در نهایت سهام، اختصاص دهند.

منبع: ایرنا
برچسب ها: بورس
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر