تیتر امروز

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!
گفتگوی دیدار با یک فعال حقوق زنان افغانستان

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!

زنان افغانستان بعد از ۲۰ سال به نقطه اولی که طالبان در حکومت بود، برگشته اند. بسیاری از زنان فعال جامعه افغانستان مجبور به ترک این کشور شده اند. دیدار با فاضله غفوری، فعال حقوق زنان افغانستان...

کنعانی‌زادگان: برای جام جهانی به قطر رفتم

مدافع تنومند تیم ملی ایران که این روزها در الاهلی قطر توپ می‌زند اعلام کرد برای آشنایی بیشتر با فضای قطر که میزبان جام جهانی است به این کشور رفتم.

کد خبر: ۱۰۸۴۳۵
۰۹:۳۶ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۰

کنعانی زادگان مدافع تیم ملی

دیدارنیوز - مدافع سابق پرسپولیس این روزها یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی محسوب می شود که در دو مسابقه گذشته ایران برابر سوریه و دیدار رؤیایی مقابل عراق فیکس بازی کرده است.

به بهانه بازی اخیر الاهلی قطر و پیروزی شیرین برابر عراق با محمد حسین کنعانی زادگان تماس گرفتیم که گفت و گوی نسبتا بلندی شد و...

ابتدا از اولین بازی رسمی با پیراهن الاهلی در لیگ ستارگان قطر بگو؟ چرا مساوی کردید؟
بازی پایاپایی بود که البته می توانست با برتری ما به اتمام برسد اما مساوی هم نتیجه بدی نبود. تیم القطر امسال هزینه بیشتری نسبت به تیم ما انجام داده و بازیکنانی مثل خاوی مارتینز ستاره سابق بایرن مونیخ را خریده است. هر چند در فوتبال امروز اسم ها بازی نمی کنند و...

پس از نتیجه مساوی راضی هستید؟
نه، نیمه دوم خیلی بهتر بازی کردیم و حتی داور می توانست یک پنالتی به سود تیم ما بگیرد اما نمی دانم چه شد که از کمک داور ویدئویی استفاده نکرد. بازیکن حریف در دقیقه ۸۸ به وضوح پیراهن بازیکن ما را کشید و داور یک پنالتی مسلم برای الاهلی نگرفت. این درحالی بود که یک مرتبه برای تیم القطر از var استفاده کرده بود.

از خط دفاع تیم الاهلی هم صحبت کن. زوج تو در مرکز خط دفاع کیست؟
یک مدافع مراکشی (سفیان بوفتینی)، من و دو مدافع قطری خط دفاع تیم را ساخته ایم. بازی های دوستانه خوبی در اردوی ترکیه داشتیم و به هماهنگی نسبتا خوبی رسیدیم که منجر به بسته نگه داشتن دروازه الاهلی در هفته اول لیگ ستارگان شد. ما ۲۵ روز ترکیه بودیم و ۷ بازی دوستانه انجام دادیم که خیلی به تیم کمک کرد.

نبوشا سرمربی مونته نگرویی الاهلی از عملکرد خودت و تیم راضی بود؟
در مجموع راضی بود چون در نیمه دوم خیلی بهتر از القطر بازی کردیم و اگر پنالتی ما سوخت نمی شد به پیروزی هم می رسیدیم. از دقیقه ۷۰ به بعد بازی تقریبا یک طرفه به سود ما در جریان بود ولی متأسفانه توپ های بچه ها تبدیل به گل نشد.

اگر داور پنالتی می گرفت تو پشت توپ می ایستادی؟ یا اینکه بهتر است بپرسیم تو پنالتی زن اول الاهلی قطر هستی؟
فرقی نمی کند چه کسی پنالتی بزند مهم موفقیت تیم است. ما یک وینگر پاراگوئه ای به اسم هرنان پرز داریم که در تیم ملی کشورش بازی می کند و پنالتی زن خوبی است. اگر هم سرمربی تشخیص دهد من حاضرم پشت توپ بایستم ولی باز هم می گویم موفقیت تیم مهم تر از هر چیزی دیگری است.

بسیارخوب، می خواهیم ادامه بحث را به بازی های تیم ملی در انتخابی جام جهانی و برد شیرین مقابل عراق ببریم. بازتاب این پیروزی در کشور قطر چطور بود؟
بازتاب زیادی داشت و دوستان و همبازیانم با دیدن من در قطر عدد ۳ را به خاطر برد تیم ملی مقابل عراق نشان می دادند. همه اینجا بعد از این پیروزی شیرین از ایران به عنوان ابرقدرت فوتبال آسیا و تیمی بزرگ و ترسناک یاد می کنند. جالب آن که سرمربی الاهلی هم در ورزشگاه حضور داشت و بازی تیم ایران و من را از نزدیک تماشا کرد. او هم به من بابت این نتیجه خوب تبریک گفت.

حسین جان! بی تعارف می خواهم بپرسم آیا عراق نسبت به گذشته ضعیف شده یا اینکه تیم ملی ایران خیلی قوی شده است؟ واقعا کسی فکرش را نمی کرد با اختلاف ۳ گل این رقیب قدیمی را شکست بدهیم.
عراق همان عراق و با همه نفراتش مقابل ما ظاهر شد اما تیم ایران در حال حاضر یک تیم قدرتمند، باهوش و با تجربه است. شما اگر دقت کرده باشید در سال های اخیر عراقی ها همیشه سعی کرده اند در بازی با ایران جنگ روانی راه انداخته و روی اعصاب بازیکنان ما راه بروند. از اخراج کردن مهرداد پولادی تا تساوی در جام ملت ها و رفتارهایی که در زمین مسابقه نشان داده اند. در این بازی هم یک جورهایی دنبال جنگ و دعوا بودند اما ما از قبل همه چیز را می دانستیم.

کادرفنی به شما درمورد حاشیه سازی و جنگ روانی عراقی ها هشدار داده بودند؟
بله، به ما گفته بودند می آیند روی شما کار کنند تا عصبی شوید و نظم تیمی ایران به هم بخورد. از همان اولین تمرین بعد از بازی با سوریه کادرفنی هشدارهای لازم را به ما داده بود. خوشبختانه گل زودهنگام علیرضا جهانبخش خیلی به این پیروزی کمک کرد. اگر گل زودهنگام نمی زدیم حتما با وقت کشی، دعواهای بیشتر و جارو جنجال حریف روبرو می شدیم و...

با ایمن حسین مهاجم تنومند تیم ملی عراق هم درگیری هایی در طول بازی داشتی. توضیحی می دهی؟
بازیکن خوب و جنگنده ای بود اما خدا را شکر با کمک همبازیانم او را مهار کردیم.

مهند علی مهاجم تیم ملی عراق هم ابتدای نیمه دوم گلی زد که ما را شوکه داشت می کرد اما از سوی داور آفساید اعلام شد.
خیلی هم آفساید بود! نیازی به کمک داور ویدئویی هم نبود و همه چیز مشخص بود.

بعد از بازی با عراق بسیاری از کارشناسان فوتبالی در داخل کشورمان از نسل فعلی تیم ملی تعریف و تمجید کردند. خودت به عنوان عضوی از تیم در این رابطه چه صحبتی داری؟
نه اینکه خودم عضو این تیم باشم و حرفی بزنم ولی به جرأت می گویم این نسل می تواند طلایی ترین نسل فوتبالی ایران شود. این تیم بازیکنان یکدست، همدل و پرتوانی دارد که در قاره آسیا بی نظیر هستند. باز هم تأکید می کنم بحث بر سر خودم نیست و منظورم همبازیانم است. این تیم با یک کادرفنی پرتلاش و زحمتکش با تلفیقی از مربیان با دانش خارجی و ایرانی می تواند بهترین نتایج تاریخ فوتبال ایران را در آینده کسب کند.

یک جایی خواندم که حتی مدعی شده بودند این تیم ملی نه تنها به راحتی به جام جهانی قطر صعود می کند بلکه می تواند در جام جهانی قطر از گروه خود هم برای اولین بار بالا برود. آیا این پتانسیل را در تیم ملی کنونی ایران می بینی؟
کاملا موافقم! ما می توانیم در جام جهانی قطر همه را سورپرایز کنیم. این حرف من را به خاطر بسپارید. البته حتما هم بنویسید کار تیم ملی هنوز تمام نشده و باید با همین فرمان ادامه مسابقات گروه خودمان در انتخابی جام جهانی را پیش ببریم.

از جام جهانی صحبت کردی که قرار است در قطر برگزار شود. جدای از مسائل مالی و ... یکی از دلایل حضورت در لیگ ستارگان و تیم  الاهلی برگزاری جام جهانی در کشور قطر نبوده است؟
دقیقا همین طور است. از یک طرف می خواستم با بازی در یک کشور خارجی آشنا شوم و از طرفی دیگر با فضای استادیوم های جام جهانی و انشالله بتوانم نماینده شایسته ای برای فوتبال کشورم در قطر باشم.

روزی که فدراسیون فوتبال با دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران قرارداد بست خیلی ها شروع به انتقاد و اعتراض کردند. شاید خوشبین ترین افراد هم تصورش را نمی کردند تیم ملی با سرمربی نه چندان شناخته شده کروات چنین نتایجی بگیرد؟
آقای اسکوچیچ را سالهاست می شناسم و می دانم چقدر برای کارش ارزش قائل است و زحمت می کشد. سرمربی تیم ملی و کادرش از صبح تا شب در اردوی تیم ملی کار می کنند و آنالیز انجام می دهند. ما قبل از بازی عراق مثل کف دست حریف را می شناختیم و با آگاهی کامل وارد زمین شدیم.

رابطه مربیان ایرانی و کروات در اردوی تیم ملی چطور است؟
نه تنها بین مربیان بلکه بین مربیان و بازیکنان و خود بازیکنان ملی پوش احترام متقابل حاکم است. همه برای یک هدف می جنگند و شما می بینید پس از گل های تیم ملی تمام نیمکت ایران به هوا برخاسته و در شادی زننده گل شریک می شوند. این صمیمیت و همدلی راز موفقیت تیم ملی ایران است.

یکی از حرکات جالب تو پس از پایان مسابقات تیم ملی ایران، بوسیدن سر علیرضا بیرانوند گلر تیم است. سال ها پیش و در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، لورن بلان مدافع سرشناس تیم ملی فرانسه که الان سرمربی تیم شجاع خلیل زاده است، سر فابین بارتز گلر تیم را می بوسید. آیا تو فیلم آن حرکت لورن بلن را دیدی یا مسئله دیگری در میان است؟
راستش را بخواهید سن وسال من خیلی به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه قد نمی دهد چون خیلی کوچک بودم و چیزی یادم نمی آید اما این از علاقه من به همبازیانم و علیرضا بیرانوند نشأت می گیرد. وقتی تیم گل نمی خورد، کلین شیت می کنیم و برنده می شویم از علی بیرو قدردانی و تشکر می کنم. از شجاع و سایر بچه ها هم همین طور چون ما یک تیم هستیم. خیلی با هم دوست هستیم و هماهنگ و خوشحالی خود را تقسیم می کنیم.

مهدی طارمی همبازی تو هم نمایش فوق العاده ای برابر عراق ارائه داد. وقتی بازی او را می بینی خدا را شکر نمی کنی که در انتخابی جام جهانی در آسیا روبروی او بازی نمی کنی؟
(می خندد) واقعا اشاره خوبی کردید! مهدی، سردار، علیرضا، آقا کریم در اروپا خوش می درخشند و در تیم ملی هم فوق العاده هستند. واقعا مهار این خط حمله رویایی ایران سخت است. هر کسی را بگیرند یکی دیگر زهر خودش را می ریزد و مثلث تهاجمی ایران تبدیل به کابوس فوتبال آسیا شده است. البته همه بازیکنان ملی پوش در خط میانی، دفاع و دروازه هم عالی و بی نقص بازی کرده و تلاش می کنند بهترین عملکرد خود را در بازی های ایران داشته باشند.

بازی بعدی تیم ملی ایران برابر امارات است. این تیم را چگونه ارزیابی می کنی؟
به نظرم همه بازی ها سخت است و شاید این مسابقه سخت تر هم باشد. این مسابقه در کشور امارات برگزار می شود و این تیم در دو بازی گذشته خودش ۲ مساوی کسب کرده است. باید هوشیار باشیم و مراقب این تیم که حریف آسانی نیست.

مدت ها هم می شود که ما با تیم ملی امارات بازی نکرده و این مسئله نمی تواند شناخت ما از این تیم را کم کند؟
مطمئن باشید آقای اسکوچیچ تا همین الان که با شما صحبت می کنم ۱۰ یا ۲۰ بازی از همین تیم ملی امارات دیده است. گفتم که ما یک کادرفنی پرتلاش و زحمتکش داریم که در آنالیز حریفان بی نظیر عمل می کنند. نگران نباشید و خیالتان از این بابت راحت باشد.

نمی شود با محمد حسین کنعانی زادگان صحبت کرد و سئوالی در خصوص پرسپولیس نپرسید. سه شنبه همین هفته این تیم با استقلال تاجیکستان بازی دارد. فکر می کنی نتیجه این دیدار چه شود؟
حقیقت را بخواهید من همین الان با اغلب بچه های تیم پرسپولیس و کادرفنی در ارتباط هستم. مرتب با هم صحبت می کنیم و رابطه صمیمانه ای داریم. الان من خودم را یک هوادار پرسپولیس می دانم و از ته دل آرزو می کنم امسال دیگر این تیم محبوب و دوست داشتنی بتواند نه تنها به فینال آسیا برسد بلکه عنوان قهرمانی را جشن بگیرد. پرسپولیس در سال های اخیر شایسته ترین و باثبات ترین تیم آسیا بوده و حق اش گرفتن جام است. امیدوارم این اتفاق بیفتد و دل میلیون ها هوادار پرسپولیس در ایران و سرتاسر جهان شاد شود.

نتیجه بازی را پیش بینی نکردی؟
پیش بینی که همیشه سخت است. فوتبال بازی رکوردی یا انفرادی نیست که شما از قبل بگویید فلان وزنه را زده و حالا می تواند مدال طلا بگیرد یا اینکه دوم شود. با این وجود شانس پیروزی پرسپولیس خیلی بیشتر است و حتم دارم استقلال تاجیکستان هم از قهرمان ایران می ترسد.

ولی کاپیتان استقلال تاجیکستان گفته است از پرسپولیس نمی ترسند؟
همین حرف هم نشان دهنده ترس است. مطمئن باشید! من فکر می کنم پرسپولیس با نتیجه ۲ برصفر پیروز می شود و در واقع این یک آرزو و خواسته قلبی است.

فکر می کنی چه بازیکنانی شانس بیشتری برای زدن این دو گل داشته باشند؟
انشالله با گل های مهدی عبدی و سید جلال حسینی، پرسپولیس ۲ برصفر استقلال تاجیکستان را شکست خواهد داد!

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر