تیتر امروز

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!
گفتگوی دیدار با یک فعال حقوق زنان افغانستان

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!

زنان افغانستان بعد از ۲۰ سال به نقطه اولی که طالبان در حکومت بود، برگشته اند. بسیاری از زنان فعال جامعه افغانستان مجبور به ترک این کشور شده اند. دیدار با فاضله غفوری، فعال حقوق زنان افغانستان...

غار قوری قلعه؛ زیبای کمتر شناخته شده و وعده‌هایی که در خوابند

غارقوری قلعه که چند سالی است وعده‌های بسیاری برای توسعه‌ی گردشگری آن مطرح است همچنان در پیچ و خم یک کوچه مانده و روز‌های بی فروغ خود را ادامه می‌گذراند.

کد خبر: ۱۰۷۸۳۳
۱۴:۱۱ - ۱۷ شهريور ۱۴۰۰

غار قوری قلعه

دیدارنیوز ـ این خبر پیرامون وعده‌هایی برای بهتر شدن شرایط غار قوری قلعه برای شما نگارش شده است.

۴۵ سال از کشف بزرگترین غار آبی آسیا توسط چند زمین شناس انگلیسی می‌گذرد؛ غاری زیبا و شگفت انگیز در دامنه کوه شاهو که محققان فرانسوی تخمین زده اند حدود ۶۵ میلیون سال پیش متولد شده است.

غار اعجاب انگیز قوری قلعه با همه دالان‌های عجیب و غریبش، کریستال‌های سفید و براق، قندیل‌هایی آویزان به مانند چلچراغ و تالار‌های بی نظیرش تا یکی دو دهه پیش گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. گردشگرانی که تنها می‌توانستند حدود ۵۰۰ متر از فضای داخل غار را ببیند، اما همین مسیر اندک هم آنقدر شگفتی و زیبایی داشت که علاقمندان زیادی را به خود جذب می‌کرد.

این غار با همه شکوه و عظمتش و زیبایی بی حد و اندازه اش و واقع شدن در نزدیکی سه شهر گردشگرپذیر جوانرود، پاوه و روانسر می‌رفت تا به یکی از قطب‌های گردشگری کرمانشاه تبدیل شود، اما کمی مدیریت، تبلیغات و زیرساخت می‌خواست که در این سال‌ها بچشم ندید.

بیش از یک دهه قبل مجموعه غار قوری قلعه به منظور حفاظت و ساماندهی به شرکت توسعه گردشگری به عنوان یک شرکت خصولتی واگذار شد و امید بود تا با تدوین طرح جامع گردشگری و اجرای برخی پروژه‌های گردشگری این زیبای کمتر شناخته شده را به یکی از مناطق گردشگر پذیر تبدیل کند.

همگردی در ادامه نوشت: اجرای طرح‌های گردشگری متنوع با حضور سرمایه گذاران از حدود پنج سال پیش به صورت جدی‌تر مطرح شد تا جایی که مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان در کارگروه گردشگری سال ۱۳۹۶ از تعریف ۲۸ پروژه برای این مجموعه گردشگری خبر داد و یک سال بعد نیز مدیرعامل وقت شرکت توسعه گردشگری استان تعداد پروژه‌های طرح شده در قوری قلعه را از ۲۸ به ۱۴ پروژه رساند و گفت: در طرح جامع گردشگری قوری قلعه اجرای ۱۴ پروژه توریستی از جمله طرح زیپ لاین، سورتمه کوهستان، پارک کودک، کمپینگ‌های ویلای جنگلی با استفاده از مصالح بومی، هایپر مارکت بین راهی و... دیده شده که با اجرای این طرح‌ها شاهد تحول گردشگری بزرگی در مجموعه قوری قلعه خواهیم بود و در نظر داریم با اجرای این پروژه‌ها زمان حضور گردشگران در مجموعه تفریحی و نوریستی قوری قلعه را افزایش دهیم.

با روی کار آمدن مدیریت جدید مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری وعده‌هایی برای بهتر شدن شرایط غار قوری قلعه داده شدند، تاجایی که حامد سپهری در پاییز سال ۱۳۹۷ خبر از اجرای فاز دوم توسعه غار قوری قلعه داد و اعلام کرد: تاکنون حدود ۱۶ پروژه برای اجرایی شدن در این مجموعه لکه گذاری کرده ایم که پس از انجام مقدمات لازم کار واگذاری آن‌ها به سرمایه گذاران را آغاز خواهیم کرد.

حالا چند سالی از وعده‌های ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مختلف برای غار قوری قلعه می‌گذرد، اما هیچکدام به بار ننشسته و قوری قلعه کماکان روز‌های سرد و کم فروغ خود را سپری می‌کند.

آنطور که معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان می‌گوید، این اداره کل در سال‌های گذشته تلاش کرده تا بتواند از طریق بازپرس گیری مجموعه قوری قلعه از شرکت توسعه گردشگری، آن را از شرایط بغرنجی که به آن دچار شده بود، خارج کند، اما معاون عمرانی استاندار سابق کرمانشاه مانع از این کار میشد.

علی اصغر رشنو اظهار کرد: قوری قلعه یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه بود که متاسفانه در ادوار قبل به شرکت توسعه به عنوان یک شرکت خصولتی واگذار شد، در حالیکه این شرکت نیمه دولتی امکان اجرای پروژه‌های گردشگری را در این منطقه نمونه گردشگری نداشت و باید به شرکت خصوصی واگذار می‌شد تا امکان اجرای پروژه‌ها را در آن داشته باشد.

وی اضافه کرد: در زمان استاندار پیشین کرمانشاه نامه‌ای از سوی وزارتخانه برای ایشان ارسال شد که در آن قید شده بود که شرکت توسعه گردشگری وجاهت قانونی لازم را برای اداره این مجموعه گردشگری ندارد، اما حمایت آقای نیک کردار، معاون استاندار پیشین از شرکت توسعه گردشگری مانع از انجام این کار شد، حتی در یکی از کارگروه‌های گردشگری دستور حذف قوری قلعه از مناطق نمونه گردشگری به منظور اینکه شرکت توسعه بتواند این مجموعه را کماکان در اختیار داشته باشد را داد و در جلسه مصوب شد و قرار براین بود در هیات دولت نیز این مصوبه مورد بررسی و تصویب قرار گیرد که البته هنوز هم اجرایی نشده است.

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان با تاکید براینکه شرکت توسعه گردشگری تاکنون در غار قوری قلعه که یکی از بهترین پتانسیل‌های استان است هیچ سرمایه گذاری انجام نداد، اعلام کرد: اگر این روند همینطور ادامه پیدا کند، آسیب‌های زیادی متوجه غار خواهد شد، کمااینکه هم اکنون هم نور پردازی‌های غیراستانداری که در غار وجود دارد، باعث تشکیل جلبک‌های سبز در غار شده که این مسئله به اکوسیستم غار صدمه می‌زند، درحالیکه نور استاندارد آن به شکلی باشد که مانع از فتوسنتز در غار شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از چندسال پیش اجرای تعدادی پروژه در این مجموعه گردشگری در دستور کار قرار گرفت، عنوان کرد: براساس طرح و نقشه قرار بود بخشی از زمین‌های منابع طبیعی که در اطراف مجموعه بود را در اختیار شرکت توسعه قرار دهند که از طریق سرمایه گذار در آن‌ها پروژه داشته باشد، اما متاسفانه پس از واگذاری آن‌ها را به مردم دادند و غرفه‌هایی احداث شد که طبق طرح و نقشه نبود و آلودگی بصری را در مجموعه بوجود آورد.

رشنو با تاکید براینکه اگر شرکت توسعه گردشگری متولی غار قوری قلعه نبود، این غار به یکی از بهترین مجموعه‌های گردشگری ایران تبدیل می‌شد، گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته هر نقطه گردشگری استان که به این شرکت واگذار شده، چون سرمایه گذاری نداشته به جای آبادانی به سمت ویرانی رفته که از جمله میتوان به سراب نیلوفر تا یکی دو سال پیش، کاجستان بیستون، هتل لاله بیستون که در حال حاضر هر بخش آن را به یک نفر واگذار کرده اند و سد شیان و دره اژد‌ها اشاره کرد.

وی به تعریف ۱۶ پروژه گردشگری برای قوری قلعه در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: با توجه به طرح جامع تعریف شده برای قوری قلعه مقرر شد که این ۱۶ پروژه توسط شرکت توسعه گردشگری در قوری قلعه اجرایی شوند، اما متاسفانه بواسطه ناتوانی این شرکت این پروژه‌ها هنوز روی کاغذ مانده است.

معاون سرمایه گذاری گردشگری استان اضافه کرد: شرکت توسعه گردشگری به عنوان متولی مجموعه قوری قلعه نه خودش در این مجموعه سرمایه گذاری می‌کند و نه سرمایه گذاری را جذب می‌کند و همین مسئله رکورد و خواب عمیق این منطقه زیبای گردشگری را به همراه داشته است.

غار قوری قلعه با روستای پلکانی و هدف گردشگری که در کنارش دارد، در گذشته نه چندان دور یکی از مناطق مهم گردشگرپذیر استان بود که اکنون درحالیکه اورامانات جهانی شده و در آینده سیل گردشگران را به این منطقه خواهیم داشت، قطب بودن خود را در گردشگری از دست داده و مسئولین استانی باید به فکر چاره‌ای برای آن باشند.

برچسب ها: گردشگری
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر