تیتر امروز

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!
سیاست ورزی به سبک احمدی نژاد

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!

محمود احمدی نژاد این بار با حضور در نمایشگاه اکسپوی دبی به متن فضای سیاسی و رسانه‌ای بازگشته است. حضوری پرحاشیه و جنجال برانگیز. این گزارش مروری دارد بر رفتارهای این سیاستمدار منحصر به فرد و...
خیز استقلال برای قهرمانی با ترکیب سردار و فرهاد!
فوتبال گیت (۲۶) + فایل صوتی

خیز استقلال برای قهرمانی با ترکیب سردار و فرهاد!

به عنوان مقدمه‌ای بر شروع لیگ برتر فوتبال ایران سجاد شجاعی در یادداشت‌های کوتاهی به مرور وضعیت تیم‌های مدعی در آستانه لیگ پرداخته است. فوتبال گیت این فصل با استقلال آغاز شده است!
کارآگاه زن ایرانی می‌تواند موتور سیکلت براند؟!
نگاهی به دو ماجرای مختلف در مورد حضور اجتماعی زنان

کارآگاه زن ایرانی می‌تواند موتور سیکلت براند؟!

پلیس از استخدام و به کار گیری کارآگاهان زن خبر داده است. همزمان گره عجیب راندن موتور سیکلت توسط زنان ایرانی باز نشده است. حالا سوال این جاست که آیا کارآگاهان زن ایرانی حق راندن موتور سیکلت دارند...

بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده واکسن کرونا در جهان کدام کشور است؟

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص تولید بازار جهانی واکسن کرونا می‌گوید چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده واکسن کرونا در جهان است، در حالی که آمریکا و بریتانیا سهم اندکی در این بازار دارند.

کد خبر: ۱۰۷۴۴۳
۱۴:۵۱ - ۱۴ شهريور ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده واکسن کرونا

دیدارنیوز ـ دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: حدود نیمی از کل واکسن تولیدشده در جهان در چین تولید شده است و البته در این کشور نیز واکسن سینوفارم، حجم عمده واکسن تولیدی و توزیعی را به خود اختصاص داده است. در حوزه صادرات واکسن کرونا نیز بیش از نیمی از توزیع فراسرزمینی واکسن کرونا تا امروز را واکسن‌های چینی به خود اختصاص داده‌اند.

او افزود: کل صادرات واکسن آمریکا اندکی بیشتر از ۱۱۶ میلیون دوز بوده است. واکسن صادراتی بریتانیا نیز حدود ۷ میلیون دوز بوده است. در حالی که بیش از ۱.۶ میلیارد دوز واکسن از کشور‌های تولیدکننده، صادر شده است و سهم آمریکا و بریتانیا جمعا از ۷ درصد کل واکسن‌های صادراتی نیز کمتر بوده است. چنانکه بسیاری از کشور‌های نزدیک به این دو کشور و شرکای منطقه‌ای آن‌ها از جمله ترکیه و امارات نیز عمده واکسیناسیون عمومی در کشور‌های خود را با واکسن‌هایی از مبدا چین انجام داده‌اند.

جهانپور تاکید کرد: سهم واکسن‌های تولیدشده در آمریکا و بریتانیا در واکسیناسیون سایر کشور‌ها ناچیز بوده و به گواهی آمار حتی کشور‌های همسایه این دو کشور تا مدت‌ها با خلف وعده‌های قبلی مبنی بر تامین واکسن مواجه بوده‌اند مضافا اینکه در مورد خاص بریتانیا تولید داخلی، تنها بخشی (۵۵ میلیون دوز) از واکسیناسیون در این کشور را رقم زده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: منع واردات واکسن از دو کشوری که ظالمانه‌ترین تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و تجهیزات حفاظتی و پزشکی را پیش از این علیه مردم ایران صورت داده بودند، به نوعی موخر از تحریم‌ها بوده البته به شهادت آمار منتشره بین‌المللی تا امروز در خوش‌بینانه‌ترین شرایط، واکسن‌های تولیدی این دو کشور جز در معدود کشور‌های کوچک و وابسته، سهم موثری نداشته است.

او گفت: چین با تولید بیش از ۲.۷ میلیارد دوز واکسن و کشور‌های اروپایی با ۱.۱ میلیارد دوز، صدرنشین جدول تولیدکنندگان واکسن کرونا هستند. همزمان چین با صادرات نزدیک به ۸۰۰ میلیون دوز واکسن و کشور‌های اروپایی با ۵۴۶ میلیون دوز واکسن صادراتی با فاصله بسیار زیاد از سایر کشور‌های تولیدکننده و صادرکننده واکسن کرونا قرار دارند.

به گفته این مسئول، کل واکسن صادراتی همه کشور‌های تولیدکننده همچنان از صادرات واکسن کرونا توسط چین کمتر است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: واکسن کرونا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر