تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.

تکلیف قیمت بلیت هواپیما در جلسه هفته آینده مشخص می‌شود؟

رستم قاسمی باید تکلیف این آشفته بازار بلیت هواپیما را مشخص کند و وزیر جدید هم خودش خبر از برگزاری جلسه‌ای در آینده نزدیک و تصمیم‌گیری در آن به نحوی نه ایرلاین‌ها ضرر کنند نه مردم را داد.

کد خبر: ۱۰۶۹۶۰
۱۲:۲۰ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰

تکلیف قیمت بلیت هواپیما

بیش از دو ماه از گرانفروشی ایرلاین‌ها و افزایش قیمت غیر منطقی بلیت هواپیما می‌گذرد، اما همچنان این مشکل بر جای خود باقی است و به نظر می‌رسد جلسه شورای عالی هواپیمایی کشوری هفته آینده برگزار شده و وزیر راه و شهرسازی تکلیف نرخ منطقی برای هر ساعت پرواز را مشخص کند.

شرکت‌های هواپیمایی از ابتدای تیر ماه امسال قیمت بلیت هواپیما را در مسیر‌های داخلی تا سقف ۳۰ درصد افزایش دادند و با وجود مخالفت‌ها و هشدار‌های مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی نه تنها قیمت را به نرخ سابق مصوب برنگردادند بلکه برای این اقدام ناگهانی‌شان هیچ مجوز قانونی از شورای عالی هواپیمایی دریافت نکردند و توضیحی هم در این باره نداند.

به عنوان مثال طی هفته‌های گذشته شرکت‌های هواپیمایی قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد را تا بیش از یک میلیون تومان فروختند در حالی که بر اساس نرخ مصوب اعلام شده، حداکثر قیمت بلیت برای پرواز تهران-مشهد ۷۷۱ هزار و ۲۰۰ تومان بود. همچنین سقف نرخ مصوب برای پرواز تهران-شیراز ۶۷۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود، اما ایرلاین‌ها آن را تا بیش از ۸۷۰ هزار تومان افزایش دادند.

در همین راستا محمد اسلامی-وزیر سابق راه و شهرسازی - در همان ایام اعلام کرد که ایرلاین‌ها باید قیمت بلیت هواپیما را به نرخ سابق مصوب (نرخنامه آبان ماه سال گذشته) برگردانند و از سوی دیگر مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری نیز تاکید کردند که این اقدام شرکت‌های هوپیمایی مصداق بارز تبانی و گرانفروشی است و با همه متخلفان در این زمینه برخورد خواهد شد. تورج دهقان زنگنه-رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری - در این باره هشدار داد که اگر ایرلاین‌ها قیمت بلیت هواپیما را به حالت سابق بازنگردانند آن‌ها را به دستگاه‌های نظارتی و قضایی معرفی خواهند کرد و حتی مسیر‌های پروازی آن‌ها لغو می‌شود.

اما نه تنها این اتفاق نیافتاد بلکه در دو جلسه اخیر شورای عالی هواپیمایی کشوری که با حضور اسلامی به عنوان وزیر برگزار شد، اتفاقی هم نیافتاد و در واقع این جلسه‌ها بی فایده بود. چرا که بالاخره پس از حدود یک ماه از این افزایش قیمت غیر قانونی بلیت هواپیما قرار بود در جلسه مذکور تکلیف مردم روشن شود. اما باز هم مردم بودند که بلاتکلیف ماندند و در اقدامی عجیب آقای وزیر که به نظر از افزایش قیمت بلیت هواپیما بسیار ناراحت بود، در جلسه شورای عالی هواپیمایی تصمیم‌گیری نهایی را به جلسه دوم و پس از بررسی و تعیین هزینه هر ساعت پرواز موکول کرد و در جلسه دوم با وجود اینکه آنالیز‌های لازم صورت گرفته بود اعلام کرد که نیاز به بررسی بیشتری وجود دارد و تعیین تکلیف درباره آن را تا جلسه سوم به تعویق انداخت.

اما حالا رستم قاسمی باید تکلیف این آشفته بازار بلیت هواپیما را مشخص کند و وزیر جدید هم خودش خبر از برگزاری این جلسه در آینده نزدیک و تصمیم‌گیری در آن به نحوی نه ایرلاین‌ها ضرر کنند نه مردم را داد.

البته بر اساس اطلاعات به دست آمده جلسه سوم شورای عالی هواپیمایی کشوری هفته آینده برگزار شده و تصمیم‌گیری نهایی درباره قیمت بلیت هواپیما اتخاذ خواهد شد.

منبع: فرارو
برچسب ها: بلیط هواپیما
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی