تیتر امروز

خدا می‌خواست من را تنبیه کند!
بازخوانی یک گفت‌و‌گوی استثنایی با ناصر حجازی بعد از ۱۵ سال

خدا می‌خواست من را تنبیه کند!

جمعه سی‌ام اردیبهشت سالگرد درگذشت ناصر حجازی اسطوره فوتبال ایران است، مردی با خصوصیات منحصر به فرد در دوران بازی و مربی‌گری. بازخوانی یک مصاحبه از او در پایان همکاری‌اش با استقلال در دی ماه ۸۶...
شهدا و جانبازان ناظر بر کار ما هستند و می‌گویند
احمد مازنی در مراسم تجلیل از شهدا و سالگرد آزادسازی خرمشهر:

شهدا و جانبازان ناظر بر کار ما هستند و می‌گویند "قرار ما این نبود"+ویدئو

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز شهدا، جانبازان، آزادگان، همسران، خواهران و برداران آن‌ها نگرانند و با زبان، با قلم و به انحا مختلف، به ما می‌گویند؛ «قرار ما این نبود».
آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟
برگشت ویروس آفریقایی بعد از کووید ۱۹

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟

تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی نشانه‌های ابتلا به آبله میمونی است، محققان می‌گویند خطر جدی ندارد، اما شیوع احتمالی آن بعد از کرونا جامعه پزشکی دنیا را نگران کرده است.

آنتی‌بادی واکسن کرونا از طریق شیر مادر به کودک انتقال می‌یابد

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: آنتی‌بادی واکسن کرونا بعد از تزریق از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی‌کند.

کد خبر: ۱۰۵۹۱۴
۱۰:۳۰ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰

شیر مادر و آنتی‌بادی واکسن کرونا

دیدارنیوز ـ دکتر علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برخی نگرانی‌ها برای تزریق واکسن کرونا برای مادران در زمان شیردهی وجود دارد، اما باید گفت با تزریق این واکسن آنتی‌بادی از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی‌کند.

 رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: البته طبق تحقیقات انجام‌‍شده، تزریق واکسن در مادرانی که کودک شیرخوار دارند، می‌تواند تاثیر مثبت و موثری هم داشته باشد. چون آنتی‌بادی واکسن از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و همین امر باعث واکسینه شدن کودک هم خواهد شد.

ناجی برای زنانی که فرزند زیر ۲ سال یا شیرخواره دارند و این پرسش که تزریق واکسن کرونا ممکن است در آینده روی کودک تاثیر منفی داشته باشد نیز اظهار داشت: در زمان شیردهی هیچ گونه ممنوعیتی برای استفاده زنان از واکسن‌های موجود در ایران وجود ندارد.

وی ادامه داد: زمان شیردهی نمی‌تواند هیچ ممانعتی برای تزریق واکسن باشد و نمی‌توان تاثیر منفی آن بر جنین در آینده را نیز تایید کرد. چون نمی‌توان پیش‌بینی کرد که اصلا در آیند ه چه اتفاقی برای کودک رخ می‌دهد.

تزریق واکسن در بارداری باعث زایمان زودرس نمی‌شود

وی در پاسخ به این سوال که زنان باردار چه واکسنی می‌توانند استفاده کنند، گفت: برای دوران بارداری تنها واکسن‌های مجوزدار برای مصرف، دو نوع است که در حال حاضر این دو نوع در ایران وجود ندارد، اما در نهایت مشاوره با پزشک نیز می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به این پرسش که آیا تزریق واکسن روی جنین تاثیر منفی دارد یا نه؟ اینگونه پاسخ داد و افزود: اینکه واکسن بعدا روی جنین تاثیر داشته باشد یا نه را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و اصلا نمی‌توان آن را پذیرفت.

ناجی اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده، واکسن زمانی که به بانوان باردار تزریق می‌شود همانند دیگر واکسن‌ها، تاثیری روی جنین یا زایمان زودرس آن‌ها ندارد.

زنان باردار در صورت تمایل آسترازنکا بزنند

دکتر مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این باره گفت: در حال حاضر دستورالعمل کشوری برای تزریق واکسن مادران باردار و شیرده وجود ندارد، اما این افراد می‌توانند در صورت تمایل، اقدام به تزریق واکسن آسترازنکا کنند.

وی اظهار داشت: تحقیقاتی در مورد عوارض تزریق واکسن برای مادران شیرده و باردار انجام نشده و برخی واکسن‌ها به دلیل محدود بودن اطلاعات در شیردهی منع مصرف دارند و از بین برند‌های موجود در ایران واکسن آسترازنکا به صورت محدود در زنان شیرده تزریق شده است. در صورتی که زنان شیرده در ریسک بالا برای ابتلا به کرونا قرار داشته باشند یا ریسک تشدید بیماری در آن‌ها وجود داشته باشد، با صلاحدید پزشک معالج می‌توانند واکسن آسترازنکا تزریق کنند و بعد از تزریق این واکسن نیازی به قطع شیردهی نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: زنان باردار در مقایسه با سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کرونا قرار دارند و زنان باردار مبتلا به کرونا ممکن است در مقایسه با سایر زنان باردار در معرض خطر بیشتر عواقب نامطلوب مانند زایمان زودرس باشند.

مردانی تصریح کرد: مطالعات محدودی در خصوص ایمنی واکسن کرونا در زنان باردار انجام شده، تصمیم گیری در این زمینه نیاز به هماهنگی پزشک معالج و زنان باردار دارد تا با در نظر گرفتن میزان شیوع بیماری کرونا در جامعه ریسک ابتلا به بیماری و اطلاعات محدود در زمینه واکسیناسیون زنان باردار تصمیم گیری شود.

منبع: ایرنا
برچسب ها: واکسن کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی