تیتر امروز

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!
گفتگوی دیدار با یک فعال حقوق زنان افغانستان

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!

زنان افغانستان بعد از ۲۰ سال به نقطه اولی که طالبان در حکومت بود، برگشته اند. بسیاری از زنان فعال جامعه افغانستان مجبور به ترک این کشور شده اند. دیدار با فاضله غفوری، فعال حقوق زنان افغانستان...

درخواست "ابتکار" از "ظریف"؛ صدور ویزا برای زنان ایرانی خواهان خروج از افغانستان

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در دولت دوازدهم از مکاتبه خود با وزیر کشور و خارجه درباره ضرورت رسیدگی به زنان ایرانی دارای همسر افغان، زنان و کودکان پناهنده با توجه به شرایط "بحرانی" افغانستان خبر داد.

کد خبر: ۱۰۴۶۱۴
۱۲:۱۵ - ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

درخواست

دیدارنیوز ـ معصومه ابتکار در حساب توییتری خود نوشت: با توجه به شرایط بحرانی ‎افغانستان طی مکاتباتی با وزیر کشور و خارجه نسبت به ضرورت رسیدگی به وضعیت ‎زنان ایرانی دارای همسر افغان و همچنین زنان و کودکان پناهنده تذکر دادم.

همچنین در کانال تلگرامی وی نوشته شده است که در پی اوج گیری مناقشات و درگیری‌های مسلحانه داخلی در افغانستان، معصومه ابتکار طی مکاتبه‌ای با محمد جواد ظریف _وزیر خارجه دولت دوازدهم_ با اشاره به پیشروی طالبان در شهر‌ها و روستا‌های افغانستان، خواهان تسهیل عزیمت از جمله صدور ویزای زمینی برای زنان ایرانی و فرزندانشان که خواهان ترک آن کشور هستند، شد.

ابتکار همچنین در مکاتبه‌اش با دکتر رحمانی فضلی _وزیر کشور دولت دوازدهم_ با اشاره به موج پناهجویان افغان که وارد کشور می‌شوند، تاکید کرد که براساس گزارش‌های واصله، بخشی از آوارگان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند که با توجه به آسیب پذیری‌های فردی و اجتماعی این گروه، لازم است تمهیداتی برای آنان در اردوگاه‌های مرزی در نظر گرفته شود.

وی خواستار استقرار تیم پزشک، ماما و مددکاران اجتماعی زن، توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز زنان و دختران و نیز اقلام مقابله با ویروس کرونا، نظارت بر محل اسکان و جابجایی زنان سرپرست خانوار در میان پناهجویان و بهره گیری از خدمات سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه مهاجرین و زنان برای اعتمادسازی و ارائه خدمات بهینه تخصصی شد.

درخواست "ابتکار" از "ظریف"؛ صدور ویزا برای زنان ایرانی خواهان خروج از افغانستانطی ماه‌های اخیر درگیری‌های مسلحانه گروه طالبان در افغانستان شدت گرفته و با توجه به پیشروی‌های این گروه در شهر‌های افغانستان، نگرانی از خشونت علیه زنان و کودکان حاضر در این کشور افزایش یافته است.

پیشتر، حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان و سفارت آمریکا در کابل اعلام کرده بودند که جنگجویان طالبان زنان را به زور به عقد در می‌آورند.

از سوی دیگر از جمله ادعا‌هایی که نگرانی از خشونت علیه این زنان را افزایش می‌دهد؛ بیانیه سفارت آمریکا در کابل است که طی آن در چهار اوت ۲۰۲۱ ادعا شده بود: «گزارش‌هایی وجود دارد که طالبان به نیرو‌های دفاعی افغان وعده می‌دهند که بعد از تسلیم شدن به آن‌ها آسیب نمی‌رسانند؛ در حالی که این نیرو‌ها شب‌هنگام مفقود می‌شوند و بیوه‌های آن‌ها به نکاح اجباری با جنگجویان طالب وادار می‌شوند.»

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر