تیتر امروز

آغاز نیم فصل دوم زیر سایه کرونا
فوتبال گیت (۴۲)

آغاز نیم فصل دوم زیر سایه کرونا

فوتبال گیت عنوان ستونی است به قلم سجاد شجاعی که به متن و حواشی مسابقات فوتبال باشگاهی در ایران می‌پردازد. در این قسمت او به استقبال هفته شانزدهم لیگ برتر رفته است.
آلمان بزرگترین شریک صادراتی ترکیه؛ روابط تجاری فراسوی منازعات سیاسی
از سعدآباد تا توپکاپی (۳۷) + فایل صوتی

آلمان بزرگترین شریک صادراتی ترکیه؛ روابط تجاری فراسوی منازعات سیاسی

رضا قنبری در سی و هفتمین شماره ستون از سعدآباد تا توپکاپی به بازکاوی روابط تاریخی ترکیه و آلمان پرداخته است. روابطی با فراز و نشیب‌های سیاسی بسیار و البته رونق اقتصادی فراوان.

۷ عادتی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رسانند

یک رژیم غذایی سرشار از غذا‌های فرآوری شده و فاقد میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف کند.

کد خبر: ۱۰۲۳۴۲
۱۱:۲۵ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۰

عاداتی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رسانند

دیدارنیوز ـ با تداوم همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، تقویت و پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن بیش‌ازپیش به یک اولویت اصلی تبدیل شده است. برخی عادات روزانه ما می‌تواند علیه توانایی بدن برای مبارزه با ویروس‌ها و حتی برخی بیماری‌ها عمل کند. ما بر برخی عوامل مانند سن بالا که می‌توانند اثر منفی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشند، هیچ کنترلی نداریم.

بر همین اساس، تمرکز بر مواردی که می‌توان برای تقویت و پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن انجام داد تا برای بدترین سناریو‌ها در آینده آمادگی لازم وجود داشته باشد، اهمیت دارد. به گزارش «آیت دیس»، کارشناسان در دانشگاه هاروارد به تازگی راهنمای زندگی سالم ۲۰۲۱ را منتشر کرده‌اند که در آن به مواردی که می‌توانند اثری منفی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشند نیز اشاره شده است. در ادامه با هفت عامل کلیدی در این زمینه بیشتر آشنا می‌شویم.

مصرف بیش از حد غذا‌های فرآوری شده

یک رژیم غذایی سرشار از غذا‌های فرآوری شده و فاقد میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف کند. غذا‌های فرآوری شده اغلب سرشار از چربی اشباع، نمک یا قند‌های افزوده هستند. مصرف بیش از حد غذا‌های فرآوری شده در بلندمدت می‌تواند به التهاب مزمن در بدن منجر شود که می‌تواند افت عملکرد سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد.

خواب ناکافی

کمبود خواب یا به‌طورکلی استراحت می‌تواند توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش دهد. هنگامی‌که خواب هستیم، یک سیتوکین، مولکولی که برای عملکرد سیستم ایمنی اهمیت دارد، ترشح می‌شود که به مبارزه با عفونت کمک می‌کند. از این رو، کمبود خواب و استراحت می‌تواند کاهش تعداد سیتوکین‌ها و دیگر سلول‌های ایمنی مهم را موجب شود.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی

مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند اثری منفی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد. به‌طور خاص، الکل می‌تواند فعالیت عادی سلول‌های ایمنی را مختل یا سرکوب کند. پرهیز از الکل یا حداقل محدود کردن مصرف آن برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن توصیه شده است.

سیگار کشیدن

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سیگار کشیدن نه تنها می‌تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب رسانده و توانایی آن برای مبارزه با بیماری را کاهش دهد، بلکه این عادت مضر می‌تواند تعادل سیستم ایمنی بدن را بر هم زده و خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی را افزایش دهد.

عدم مدیریت استرس

استرس مزمن می‌تواند به‌صورت پنهانی به سیستم ایمنی بدن شما آسیب وارد کند. استرس که موجب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود می‌تواند التهاب لازم برای فعال شدن سلول‌های ایمنی و فعالیت گلبول‌های سفید خون را سرکوب کند. گلبول‌های سفید خون که به نام لنفوسیت‌ها شناخته می‌شوند به مبارزه با عفونت کمک می‌کنند.
اضافه وزن

چاقی و اضافه‌وزن با التهاب مزمن در بدن مرتبط است. آدیپوسیتوکین‌ها توسط آدیپوز یا بافت چربی ترشح می‌شوند که می‌تواند فرآیند‌های التهابی را تقویت کند. در شرایطی که پژوهش‌ها در این زمینه ادامه دارند، اما چاقی به‌عنوان یک عامل خطر مستقل برای ویروس آنفلوآنزا نیز شناسایی شده است. این احتمالاً به دلیل اختلال در عملکرد سلول‌های T، نوعی از گلبول‌های سفید خون است. کاهش وزن اضافه بدن می‌تواند به‌طور بالقوه بر طول عمر شما بیفزاید.

بیماری‌های مزمن

این یک عادت نیست. برای برخی افراد، بیماری‌های مزمن مانند اختلالات خودایمنی بدون در نظر گرفتن این‌که چقدر سالم غذا می‌خورند یا چند روز در هفته ورزش می‌کنند، اجتناب‌ناپذیر هستند. در بسیاری از مواقع، افراد با یک بیماری خودایمنی متولد می‌شوند یا در ادامه زندگی خود بدون هشدار خاصی به آن مبتلا می‌شوند. برخی از این اختلالات می‌توانند به‌طور بالقوه سلول‌های ایمنی را از کار بیندازند و سیستم ایمنی را از تعادل خارجی کرده یا تضعیف کنند.

منبع: اقتصاد24
برچسب ها: سبک زندگی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر