تیتر امروز

مجمع تشخیص مصلحت؛ کنترل‌گری که کنترل خواهد شد!
بررسی آثار انتصاب ذوالقدر به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجمع تشخیص مصلحت؛ کنترل‌گری که کنترل خواهد شد!

داستان لوایح مربوط به FATF کماکان خبرساز است، بن‌بستی که ورود به آن با بروز اولین نشانه‌ها از تغییری در روابط نهادهای قدرتمند همراه بود، تغییری که با انتصاب ذوالقدر، پررنگ‌تر از قبل نمایان شده...
آسایش: در میدان حضور داریم اما در  اتاق گفتگو نه!
«دیپلمات»؛ برنامه هشتم

آسایش: در میدان حضور داریم اما در اتاق گفتگو نه!

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محمدجواد آسایش زارچی، سفیر سابق ایران یوگسلاوی، کرواسی، شیلی، عمان و قطر میهمان هشتمین برنامه...
۵۰ میلیون دز واکسن نرسید؛ آقای مخبر «برکت» کجاست؟
امروز ۳۱ شهریور است

۵۰ میلیون دز واکسن نرسید؛ آقای مخبر «برکت» کجاست؟

قرار بود که تا پایان شهریور ۵۰ میلیون دز واکسن برکت تحویل داده شود. وعده‌ای که به آن وفا نشد. این گزارش نگاهی دارد به سیل وعده‌ها در مورد تولید انبوه واکسن داخلی. هزار وعده خوبان که یکی وفا نکرد!
سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد

بیش از یک میلیون نفر در جهان، قربانیِ حوادث طبیعیِ ۵ سال گذشته

سازمان جهانی هواشناسی که ده‌ها سال است داده‌های آب و هوایی را بررسی می‌کند می‌گوید: تغییرات آب و هوایی چه با افزایش حوادث طبیعی و چه با تأثیر بر اقتصاد، بر زندگی انسان‌ها تأثیرات شدید برجا می‌گذارد.

کد خبر: ۱۰۱۸۸۰
۱۵:۴۲ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

تعداد قربانبان بلایای طبیعی در جهان

دیدارنیوز ـ بنا بر تجزیه و تحلیل سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، بیش از یک میلیون نفر در پنج سال گذشته در پیامد‌های ناشی از خشکسالی، طوفان، سیل و گرمای شدید جان باخته‌اند.

این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد در ژنو اعلام کرد: طبق بررسی داده‌های سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، ۶۵۰هزار نفر جان خود را بر اثر خشکسالی از دست داده‌اند.

نزدیک به ۵۸۰ هزار نفر نیز قربانی طوفان شده‌اند. علاوه بر این‌ها سیل نیز جان تقریبا ۵۹ هزار کودک، زن و مرد را گرفته است.

همچنین گرمای بیش از حد ۵۶ هزار نفر دیگر را به کام مرگ کشیده است.

طبق این بررسی، طوفان و سیل به ترتیب با وارد آوردن ۴۴۰ و ۱۰۰ میلیارد یورو خسارت، بیشترین آسیب ناشی از حوادث طبیعی را برجای گذاشته اند.

برهمین اساس پرضررترین حادثه غیرمترقبه طبیعی در ۵۰ سال گذشته در اروپا مربوط به سیل رودخانه‌های آلمان در سال ۲۰۰۲ و به‌ویژه سیل رودخانه البه (Elbe) می‌شود.

پتری تالاس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی (WMO) می‌گوید: مدت‌هاست مشخص شده که تغییرات آب و هوایی اثر تشدیدکننده‌ای بر حوادث طبیعی دارد.

او می‌افزاید: مانند آن چه که در جریان سیل اخیر در آلمان و سایر کشور‌های اروپایی شاهد آن بودیم، بارش باران‌های سیل‌آسا افزایش یافته و این حوادث نشان داده که هیچ منطقه‌ای در کره زمین از این سوانح در امان نیست.

در عین حال هجوم امواج گرما در آمریکای شمالی نیز که اخیرا اتفاق افتاده به پای تغییرات اقلیمی نوشته می‌شود.

بنابر گزارش دویچه وله، تالاس گفت: بارش باران‌های شدید از این پس بیش‌تر خواهد شد. چرا که پدیده "زمین‌گرمایی"، هوای اطراف کره زمین را گرم‌تر کرده و بر رطوبت آن می‌افزاید به این معنا که به هنگام طوفان، باران بیش‌تری باریده و امکان جاری شدن سیل افزایش می‌یابد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: بلایای طبیعی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر