تیتر امروز

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب
گزارش ویژه دیدار از خانه ملت

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب

امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین رییس جمهوری ایران در حضور مقامات لشکری و کشوری و مهمانان خارجی از حدود ۱۱۵ کشور، سوگند یاد کرد که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور...
رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است
مراسم تحلیف رئیس جمهوری سیزدهم برگزار شد

رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است

رئیس جمهوری گفت که تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که باعث انجام این امر شود استقبال می‌کند.
انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!
سینما با چاشنی تفکر ۲۱

انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...

بازگشت ۵۵۰ هزار نفر به چرخه کار

معاون وزیر کار می‌گوید علیرغم آنکه در دو سال گذشته بیش از ۸۰۰ هزار شغل در کشور از بین رفت، ولی با همکاری موثر کارفرمایان و کارآفرینان، در کمتر از سه ماه ۵۵۰ هزار شاغل به چرخه کار بازگشتند.

کد خبر: ۱۰۰۴۹۷
۱۴:۱۳ - ۲۳ تير ۱۴۰۰

بازگشت به چرخه کار

دیدارنیوز ـ صرفنظر از تحریم‌ها و مشکلاتی که بسیاری از تولیدکنندگان کشور در خصوص تامین مواد اولیه و مورد نیاز بنگاه‌ها با آن روبه رو هستند، عدم ثبات قوانین و مقررات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و همخوانی نداشتن قوانین با شرایط روز و رشد شتابان فناوری نیز از دیگر معضلات اصلی تولید به شمار می‌رود.

شیوع ویروس کرونا در کشور از اواخر سال ۱۳۹۸ و تداوم آن در سال گذشته تاکنون از دیگر چالش‌ها و مشکلات اساسی واحد‌های تولیدی، کارآفرینان و کارفرمایان بوده است.

تداوم شیوع کرونا در کشور آسیب‌های جدی به حوزه اشتغال وارد کرد و موجب رکود در بخش‌های مختلف اقتصادی شد به نحوی که بخش قابل توجهی از کسب و کار‌ها از بازار کار خارج شدند و واحد‌های تولیدی و عمدتا خدماتی از ادامه فعالیت بازماندند.

حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: در حالی که طی دو سال گذشته بیش از ۸۰۰ هزار شغل در کشور از بین رفت، ولی با تداوم همکاری کارفرمایان و کارآفرینان، در کمتر از سه ماه ۵۵۰ هزار شاغل به چرخه کار بازگشتند.

وی تحریم و کرونا را از مشکلات اساسی تولیدکنندگان در دو سال اخیر عنوان کرده و می‌گوید: باید یک پنجره واحد پیش‌بینی کرد تا از بخشی‌نگری در دستگاه‌های مختلف پیشگیری و بخشنامه‌هایی که به صلاح تولید کشور نیستند، اصلاح شود و در صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها نگاه ملی جایگزین نگاه بخشی باشد.

معاون روابط کار وزیر کار، تغییر در فرایند‌های تولید و فناوری را ضروری دانسته و می‌افزاید: کارفرمایان می‌توانند ساختار‌های فنی و اقتصادی را با حمایت و کمک وزارت کار و بر اساس مصوبه شورای عالی کار اصلاح کنند.

شاکرمی با قدردانی از عملکرد واحد‌هایی که در شرایط دشوار تحریم و کرونا نیرو‌های خود را حفظ کردند، می‌گوید: این واحد‌ها تا زمانی که طرح، تایید و اجرایی شود می‌توانند در راستای حفظ اشتغال، نیرو‌های کار خود را به مدت کوتاه مشمول بیمه بیکاری کنند.

در ایام کرونا حدود ۷۳۰ هزار نفر به طور اختصاصی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند که ۲۵۰ هزار نفر از آن‌ها همچنان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

برابر گزارشها، در دوران کرونا نزدیک به دو میلیون شغل ریزش کرد که با پرداخت تسهیلات حمایتی و بیمه بیکاری کرونا، یک میلیون و صد هزار شغل مجددا به چرخه کار و فعالیت بازگشتند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: شغل
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: