تیتر امروز

روحی صفت: منافع ملی را اولویت سیاست خارجی قرار نداده‌ایم
«دیپلمات»؛ برنامه هفتم

روحی صفت: منافع ملی را اولویت سیاست خارجی قرار نداده‌ایم

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محسن روحی صفت، مسئول پیشین ستاد پشتیبانی افغانستان در وزارت امور خارجه میهمان هفتمین برنامه...

تغییر رنگ دریاچه ارومیه به دلیل رشد نوعی جلبک بومی

معاون فنی اداره کل محیط زیست اذربایجان غربی گفت: علت اصلی تغییر رنگ برخی نواحی در دریاچه رشد نوعی جلبک بومی به نام "دونالیلا سالینا" است.

کد خبر: ۹۹۷۶۷
۱۳:۳۴ - ۱۹ تير ۱۴۰۰

علت تغییر رنگ دریاچه ارومیه

دیدارنیوز ـ حجت جباری افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده یکی از علل مهم آن وضع اکولوژیکی کنونی دریاچه ارومیه که در وضع اشباع شوری با ۳۵۰ گرم نمک در هر در لیتر قرار دارد، است.

وی اضافه کرد: وارد نشدن آب‌های شیرین به دریاچه ارومیه که کاهش شدید اکسیژن را نیز به دنبال دارد، موجب می‌شود تا در چنین شرایط اکولوژیکی دو گونه جلبک دونالیلاپریدیس و دونالیلا سالینا در دریاچه رشد کند که گونه دوم به علت شرایط بیان شده غالبیت پیدا کرده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: این جلبک به عنوان غذای آرتمیا محسوب می‌شود و در جایی که رشد داشته باشد، می‌توان آرتمیا‌ها را نیز مشاهده کرد.


بیشتر بخوانید: ماجرای دزدیدن و خوردن گوشت مرده در شادگان خوزستان چیست؟


معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: کاهش شدید اکسیژن، افزایش دمای آب دریاچه و شوری اشباع شده همه موجب عدم تبدیل ترکیبات آمونیوم از تجزیه مواد آلی ورودی به دریاچه به ذخایر نیتراتی آن شده و در نتیجه تولیدات اولیه آن موجبات افزایش فعالیت شیمیوتروف‌ها به جای فتوسنتز کننده‌ها می‌شود و این عمل باعث تولید بیشتر این باکتری‌ها در دریاچه نیز می‌شود.

وی کاهش شدید ارتفاع آب بالاخص در مناطق ساحلی که تابش شدید نور را نیز به دنبال دارد، از علل دیگر این امر ذکر کرد.

جباری، سفید شدن بیش از حد آب دریاچه به علت رسوبات نمک را که باعث ایجاد پدیده گلخانه‌ای می‌شود، در بروز این پدیده موثر دانست.

وی اظهار کرد: این وضع در سال‌های قبل هم در دریاچه ارومیه دیده شده که با کاهش دمای آب، شروع وزش باد‌های منطقه‌ای و کاهش شدت و زمان نور خورشید و افزایش آب‌های ورودی به تدریج در طی سال‌های آینده حذف خواهد شد.

به گزارش ایرنا و براساس اظهارات محققان چنین تغییراتی از دریاچه‌های شور جهانی نظیر گریت سالت لیک آمریکا (post.۱۹۸۰) و دریاچه یوتا (Stephen,۱۹۹۰) و بحرالمیت در اردن نیز دیده شده است.

دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان هم اکنون به علت بحران آب در وضعیت کم آبی قرار گرفته است.

عملیات احیای این زیست بوم ارزشمند در هشت سال اخیر توسط دولت تدبیر و امید آغاز شده و تا کنون ادامه دارد.

هم اکنون این پهنه آبی در برخی قسمت‌ها احیا شده و روند احیا تداوم دارد؛ دریاچه ارومیه دارای ۵۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت است.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر