تیتر امروز

جدال وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی!
برگی از تاریخ تعلل در واردات واکسن

جدال وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی!

در بحبوحه بحران کرونا سازمان نظام پزشکی برای واردات واکسن کرونا اعلام آمادگی کرد. این کار با استقبال وزارت بهداشت مواجه نشد و یک کشمکش رسانه‌ای حول آن شکل گرفت. اما ماجرا چه بود؟
از ورود به بلوک شرق جدید تا برگ چانه‌زنی با غرب
عضویت ایران در شانگهای

از ورود به بلوک شرق جدید تا برگ چانه‌زنی با غرب

عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای با سر و صدای رسانه‌ای بسیاری همراه بوده است؟ آیا این رخداد نشان از ورود رسمی ایران به یک بلوک جهانی جدید دارد یا تنها اقدامی برای موازنه قدرت با غرب در...

آغاز ماموریت فضایی کاوشگر چین، سلفی در مریخ

مریخ نورد چینی "ژورونگ" اولین ضبط‌های صوتی و تصویری را به زمین فرستاد که دانشمندان را به خود مجذوب کرده است.

کد خبر: ۹۹۲۵۹
۱۰:۵۱ - ۱۵ تير ۱۴۰۰

آغاز ماموریت فضایی کاوشگر چین

دیدارنیوز ـ با استناد به مجله علمی نِیچه، اداره ملی فضایی چین (CNSA) چند فیلم ضبط شده توسط مریخ نورد "ژورونگ" را منتشر کرده است. در میان آن‌ها فیلم‌های باورنکردنی وجود دارد که فرود خطرناک ۲۳ ثانیه‌ای کاوشگر چینی را روی سطح آن سیاره نشان می‌دهد.

دیوید فلانری، محقق اخترزیست شناسی در دانشگاه فنی کوئینزلند (بریزبن، استرالیا) و عضوتیمی که مریخ نورد Perseverance ناسا را ​​توسعه داده است، اظهار داشت: "مجموعه داده‌ها - عالی! "

ژورونگ در تاریخ ۱۵ مه به مریخ رسید. ویدئو مربوطه کاهش شدید سرعت مدول فرود قبل از فرود مستقیم روی مریخ و نحوه باز شدن چتر، و پس از آن سطح آن سیاره را نشان می‌دهد.

یک هفته بعد، در ۲۲ مه، ژورونگ با صدای همهمه موتور‌های الکتریکی و قروچ قروچ چرخ خوردن چرخ‌هایی که در امتداد سطح شیب دار فلزی قرار دارند از نردبان به سکوی فرود غلتید.

فلانری صدا‌ها و اصوات مریخ نورد را "جذاب" خواند. او گفت: "بر مریخ نورد آمریکایی Perservance همچنین یک میکروفون نصب شده بود و کارشناسان سعی کردند صدا‌ها را با داده‌های ایستگاه هواشناسی مریخ نورد مطابقت دهند تا ماهیت و چگونگی باد را بررسی نمایند".

فلانری خاطرنشان کرد: "در آغاز مأموریت، این بخشی از وظایف Perservance نبود، اما این نوع تحقیقات علمی، به طور تصادفی، با کاوشگر چینی در مریخ امکان پذیر است. اغلب اتفاق می‌افتد که ما به طور تصادفی به کشفیاتی تصادفی دست می‌یابیم و می‌توانیم از ابزار‌های خود به طور کاملا غیر منتظره استفاده کنیم".

در هفته سوم مأموریت، اول ژوئن، ژورونگ بی اختیار دوربین بی سیم را روی زمین انداخت و سپس کمی به عقب رفت و از خودش و مدول فرود عکس سلفی گرفت.

برچسب ها: کاوشگر مریخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر