تیتر امروز

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب
گزارش ویژه دیدار از خانه ملت

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب

امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین رییس جمهوری ایران در حضور مقامات لشکری و کشوری و مهمانان خارجی از حدود ۱۱۵ کشور، سوگند یاد کرد که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور...
رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است
مراسم تحلیف رئیس جمهوری سیزدهم برگزار شد

رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است

رئیس جمهوری گفت که تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که باعث انجام این امر شود استقبال می‌کند.
انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!
سینما با چاشنی تفکر ۲۱

انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...
رئیس شورای شهر تهران درچهارمین همایش تهران هوشمند مطرح کرد

مبارزه با فساد و شهر فروشی با شفافیت و هوشمندسازی

رئیس شورای شهرتهران با بیان اینکه شفافیت و هوشمندسازی ابزاری برای مبارزه با فساد و شهر فروشی است، گفت:هوشمندسازی در برخی دستگاه‌ها ویترین است، اما خوشبختانه در شهرداری تهران چنین نیست و سعی شده طوری عمل شود که هم ویترینی برای حکمرانی شهری مناسب و هم دارای عمق مناسبی باشد که نمونه آن نرم افزار «تهران من» است.

کد خبر: ۹۹۱۵۰
۱۵:۰۲ - ۱۴ تير ۱۴۰۰

مبارزه با فساد و شهر فروشی

دیدارنیوز ـ به نقل از پایگاه خبری شهر، محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران، در آیین افتتاحیه چهارمین همایش تهران هوشمند با رویکرد «تحول دیجیتال، خدمات دیجیتال، شهر‌های هوشمند در دوران کرونا و پساکرونا» تهران هوشمند را فرصت مناسبی برای بررسی و تحلیل عملکرد مدیریت شهری در حوزه هوشمندسازی دانست.

او گفت: هوشمندسازی یکی از وریکرد‌های مهم شهرداران تهران و شورای پنجم بوده است. البته هوشمندسازی در شهرداری ۵۰ سال عمر دارد با استفاده از امکانات آن زمان آغاز شد و جرقه‌ای بود که در کشور شکل گرفت.

هاشمی هدف اصلی هوشمندسازی را بهبود حکمرانی شهری عنوان کرد و توضیح داد: در غالب بهبود حکمرانی شهری، افزایش بهره‌وری و کاهش نارضایتی، تسریع و تسهیل در ارایه خدمات و مبارزه با فساد و رانت ایجاد می‌شود که ابزار بسیاری قوی برای این کار است و اگر درست اجرا شود ضمن اینکه خدمات با سرعت و کیفیت بهتر ارایه می‌شود، می‌توان در بعد فساد هم موفق بود.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه هوشمندسازی در برخی دستگاه‌ها ویترین است، گفت:، اما خوشبختانه در شهرداری تهران چنین نیست و سعی شده طوری عمل شود که هم ویترینی برای حکمرانی شهری مناسب و هم دارای عمق مناسبی باشد که نمونه آن نرم افزار «تهران من» است.

او افزود: سامانه «تهران من» و سایر اقداماتی که در حوزه هوشمندسازی در شهر تهران انجام شده علاوه بر اینکه ویترینی برای خود تهران است، مورد استفاده کلانشهر‌های دیگر هم قرار گرفته و کاربرد بین المللی هم دارد.

رئیس شورای شهر تهران بیان کرد: این همایش فقط نشان دهنده هوشمندسازی شهر تهران نیست، بلکه همایشی است برای هوشمدسازی در کل کشور و اثرگذاری این حرکت و همایش برای فعالیت‌های اینچنینی در شهر‌های دیگر زیاد بوده است.

هاشمی گفت: این فرایند علاوه اینکه شفاف سازی در خدمات ایجاد می‌کند، خود به خود مراجعه حضوری را هم کم کرده به خصوص در دوران کرونا و آلودگی هوا ارایه خدمات الکترونیکی حضور شهروندان را به حداقل رسانده است. همچنین این کاهش حضور، سبب کاهش فساد، رشوه و رانت هم می‌شود و درواقع همه چیز سیستمی و شفاف است.

او به تجربه دفاتر خدمات الکترونیک شهر اشاره کرد و افزود: قرار بود با ایجاد این دفاتر مسیر کار‌های شهرسازی برای شهروندان به کمترین مارجعه آنان به سایر سازمان‌های شهرداری منجر شود؛ اما مراحلی که قرار بود حذف شود یکی، ۲ مرحله هم به آن اضافه شد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه تهران و بسیاری از کلانشهر‌های ایران با پدیده «سیاه چالگی» مواجه هستند، گفت: سیاه چالگی تهران که دلیل تحریم‌ها و مسایل دیگر رخ داده سبب شده تا مشکلات زیادی برای گردشگران رخ دهد.

او ادامه داد: در همه دنیا با روش‌های هوشمندسازی سفر‌ها انجام و اجاره ماشین و حتی فعالیت‌های اداری دنبال می‌شود؛ اما تهران از این جهت دچار بحران جدی است، به این معنی که یک خارجی که وارد تهران می‌شود نمی‌تواند بلیت رزرو کند، چون کارت اعتباری ندارد؛ بنابراین دولت باید به صورت جدی به این موضوع بپردازد.

رئیس شورای شهر تهران درباره اقدامات شهرداری تهران در زمینه هوشمندسازی بیان کرد: فعالیت‌های مدیریت شهری و به خصوص سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در پاسخ به مطالباتی که در شورای شهر داشتیم، قابل تقدیر است. مثلا در زمینه‌های مربوط به آلودگی هوا، ترافیک و مدیریت پسماند کار‌هایی آغاز و در برخی موارد موفقیت‌هایی حاصل شده که قابل تقدیر است.

این همایش به صورت غیرحضوری و در فضای مجازی و آنلاین از امروز –دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰- به مدت ۲ روز در حال برگزاری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: