تیتر امروز

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!
رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز:

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!

دکتر مهدی قمیشی رئیس دانشکده آب دانشگاه شهید چمران اهواز مشکل آب در خوزستان را نه ناشی از سدها که ناشی از نگاه کلان مدیران کشور به مقوله آب می‌داند. نگاهی که او به هندسه و ریاضی تشبیه می‌کند!
کودتای نافرجام ترکیه؛ راز توفیق اردوغان در برابر نظامیان
از سعدآباد تا توپکاپی ۱۰ + فایل صوتی

کودتای نافرجام ترکیه؛ راز توفیق اردوغان در برابر نظامیان

از «سعدآباد تا توپکاپی» عنوان ستون رضا قنبری روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل ترکیه در دیدار است؛ که به سیاست و جامعه ترکیه، مشترکات فرهنگی ایران و ترکیه و روابط پر پیچ و خم آن‌ها می‌پردازد. دهمین...

اگر دوز سوم واکسن آسترازنکا شش ماه پس از دوز دوم تزریق شود می‌تواند به افزایش قابل توجه سطح پادتن در بدن منجر شود. به این ترتیب واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع ویروس کرونا بسیار بالاتر می‌رود.

کد خبر: ۹۸۱۱۷
۰۹:۰۹ - ۰۸ تير ۱۴۰۰

۱۰ فاصله مُجاز تزریق بین دو دوز واکسن آسترازنکا

دیدارنیوز ـ نتیجه تحقیق دانشمندان در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که فاصله چند ماهه بین تزریق دوز اول و دوز دوم واکسن آسترازنکا سطح ایمنی بدن در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را بهبود می‌بخشد.

واکسن آسترازنکا با همکاری دانشمندان آکسفورد تهیه شده است. به گفته محققان در این دانشگاه نتیجه پژوهش جدید برای کشور‌هایی که با مشکل تامین واکسن روبرو هستند «اطمینان بخش» محسوب می‌شود.

بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که فاصله بین تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا اگر به ۴۵ هفته نیز برسد مشکلی در میزان مصونیت بدن ایجاد نمی‌کند. به گفته آن‌ها این فاصله چند ماهه حتی سطح ایمنی بدن را بالاتر هم می‌برد.

اندرو پولارد، مدیر گروه واکسن در دانشگاه آکسفورد در این باره گفت که واکنش دستگاه ایمنی بدن به دوز دوم حتی ۱۰ ماه پس از تزریق دوز اول «عالی» بوده است. پیش از این نتیجه یک تحقیق دیگر نشان داده بود که میزان مصنویت در افرادی که دوز دوم واکسن آسترازنکا به جای ۶ هفته پس از سه ماه به آن‌ها تزریق شده بیشتر است.

در گزارش پژوهش جدید که روز دوشنبه منتشر شد همچنین آمده است که اگر دوز سوم واکسن آسترازنکا شش ماه پس از دوز دوم تزریق شود می‌تواند به «افزایش قابل توجه» سطح پادتن در بدن منجر شود. به این ترتیب واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع ویروس کرونا «بسیار بالاتر» می‌رود.

دانشمندان آکسفورد در جریان بررسی‌های خود همچنین دریافتند که عوارض جانبی پس از تزریق دوز‌های دوم یا سوم واکسن آسترازنکا نسبت به دوز اول کمتر است.

برخی از کشور‌ها به دلیل ارتباط بین تزریق واکسن آسترازنکا و نوعی نادر از لختگی خون یا از تزریق این واکسن صرف نظر کرده اند و یا استفاده از آن را به برخی گروه‌های سنی خاص محدود کرده اند.

منبع: فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: