تیتر امروز

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!
رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز:

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!

دکتر مهدی قمیشی رئیس دانشکده آب دانشگاه شهید چمران اهواز مشکل آب در خوزستان را نه ناشی از سدها که ناشی از نگاه کلان مدیران کشور به مقوله آب می‌داند. نگاهی که او به هندسه و ریاضی تشبیه می‌کند!

دم‌کرده برگ‌بو خاصیت ضد تشنج دارد و برای تسکین درد‌های عصبی و عضلانی مؤثر و دم‌کرده میوه آن برای دفع سنگ کلیه اثربخش است.

کد خبر: ۹۷۹۳۸
۰۸:۰۹ - ۰۷ تير ۱۴۰۰

اثربخشی برگ بو

دیدارنیوز ـ مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: برگ‌بو با نام‌های دیگر درخت غار، باهشتان، مازریون، دفنه و حب‌الغار، گیاهی است که خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارد و برگ و میوه آن مورد استفاده دارویی قرار می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه برگ بو در هضم غذا مؤثر است و در موارد سرفه شدید، دم‌کرده آن اثربخش است، افزود: از برگ آن به عنوان چاشنی و معطر کننده فرآورده‌های غذایی استفاده می‌شود.

مهندس راغ‌آرا افزود: دم‌کرده برگ آن خاصیت ضد تشنج دارد و برای تسکین درد‌های عصبی و عضلانی مؤثر است؛ همچنین دم‌کرده میوه آن برای دفع سنگ کلیه اثربخش است. به دلیل وجود ویتامین A، این گیاه در پیشگیری از سرطان ریه و دهان اثربخش است و سوخت‌وساز بدن را تنظیم کرده و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه برگ‌بو، ادویه‌ای خوشبو حاوی املاح مس، پتاسیم، کلسیم، آهن، روی و منیزیم است و در بیماران دیابتی کاربرد دارد، بیان کرد: مصرف آن به سلامت و بهبود عملکرد معده کمک می‌کند؛ به دلیل وجود اسیدفولیک از بروز نقص در جنین جلوگیری کرده و به دلیل وجود آهن در خون‌سازی بدن نقش دارد و همچنین برای جلوگیری از تخمیر غذا در معده مفید است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی، میزان مصرف برگ‌بو، روزانه ۳ نوبت و هر نوبت ۲ گرم به صورت دم‌کرده است. زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند و از مصرف بیش از حد مجاز و توصیه‌شده، خودداری شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: