تیتر امروز

نیویورک تایمز: امیدی به احیای برجام نیست!
از چشم جهان (۲۴)

نیویورک تایمز: امیدی به احیای برجام نیست!

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای در آستانه دور جدید مذاکرات وین با بررسی و ارزیابی شرایط دو طرف شرایط را برای احیای توافق هسته‌ای ایران بسیار بد و امید برای احیای برجام را ضعیف دانسته است.
سزای کاراکوچ شاعر سیاستمدار درگذشت؛ خندیدی و باران آمد!
از سعدآباد تا توپکاپی (۲۹) + فایل صوتی

سزای کاراکوچ شاعر سیاستمدار درگذشت؛ خندیدی و باران آمد!

این شماره ستون از سعدآباد تا توپکاپی به مرگ سزای کاراکوچ شاعرِ سیاستمدار ترک اختصاص دارد. مردی که هیچ گاه اصولش را فدای کسب قدرت نکرد و در عرصه آهنین سیاست مردی از جنس ابریشم باقی ماند...
ابراهیم شب را آزاد کرد
افاضات اضافه

ابراهیم شب را آزاد کرد

عوام الملک در خاطرات این هفته خود به نکات درخشانی از آرا و اقدامات خواص پرداخته است. از آزاد شدن شب تا آتش گرفتن زاینده رود همه و همه در فهرست خدماتی است که عوام الملک به ما یادآوری کرده است.

نیمی از معتادان مواد مخدر، مصرف‌کننده تَفَنُنی هستند

معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان گفت: طبق تحقیق صورت گرفته در سطح کشور، ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر معتاد دائمی و بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده تَفَنُنی مواد مخدر هستند.

کد خبر: ۹۷۷۷۵
۱۸:۵۵ - ۰۵ تير ۱۴۰۰

مصرف‌کنندگان تَفَنُنی مواد مخدر

دیدارنیوز ـ علی‌اکبر ابراهیمی، ظهر شنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شعار امسال این هفته مبنی بر"حقایق اعتیاد را به اشتراک بگذار" افزود: این تعداد در استان اصفهان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار مصرف‌کننده مواد مخدر است که حدود ۱۰ درصد و معادل هشت هزار نفرشان را زنان تشکیل می‌دهند.

وی اظهار داشت: یکی از سیاست‌های مقابله با عرضه مواد مخدر توسط نیرو‌های اطلاعاتی، انتظامی و نظامی صورت می‌گیرد که حاصل تمام تلاش و کشفیات آنها، تنها معادل ۲۰ درصد از کل مواد وارد شده به کشور است.

وی افزود: در پیشگیری اولیه از مصرف مواد مخدر ۶ راهبرد انتشار اطلاعات، آموزش در بنگاه‌های کوچک، شناخت مشکل و ارجاع به مراکز درمانی و فعالیت‌های جایگزین، برنامه‌های اجتماع محور، تدوین سیاست‌ها و قوانین از سوی مجلس مد نظر قرار می‌گیرد.

معاون پیشگیری بهزیستی اصفهان تصریح کرد: اعتیاد سالانه ۱۶۷ هزار میلیارد تومان به جامعه خسارت وارد می‌کند و گسترش روزافزون جوانان به سمت اعتیاد از نوع صنعتی بخصوص بانوان در اضافه شدن این خسارت تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: معتادان بدلیل داشتن احساس خوب، بهتر شدن عملکرد، کنجکاوی و فشار گروه همسال خود به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه اعتیاد یک دفعه درمان نمی‌شود، اضافه کرد: اعتیاد یک اختلال مغزی مُزمن عود کننده است که با جست و جوی اجباری برای مصرف مواد خودنمایی می‌کند و اثر اجتماعی آن بسیار زیاد است.

وی گفت: بهزیستی با قشر آسیب دیده بسیاری مواجه است و با کمترین منابع خود، گسترده‌ترین اقدامات را انجام می‌دهد که این میزان خدمات و منابع موجود برای چنین حجمی از وظایف محوله کافی نیست.

ابراهیمی با اشاره به فعالیت‌های مراکز موسوم به "تی سی" (خدمات مرکز ترک اعتیاد اجتماع مدار) گفت: مدل فعالیت این مراکز تغییر سبک زندگی و خودمراقبتی، خودکنترلی، خودراهبری، درک از خود و هویت درمانی افراد معتاد است.

وی اضافه کرد: بطور تقریب می‌توان گفت کسانی که یک سال در حالت پرهیز از موادمخدر باقی می‌مانند تا ۵۰ درصد پاک خواهند بود، اما کسانی که تا پنج سال بتوانند پاک بمانند، همانند سایر افراد جامعه، سالم بوده و با بقیه فرقی ندارند.

ابراهیمی، درمان اجباری و اختیاری، دارویی و غیردارویی، روزانه و شبانه‌روزی را از روش‌های ترک اعتیاد برشمرد و گفت: سال گذشته ۴۴ هزار نفر از معتادان استان تحت درمان قرار گرفتند.

چهارم تا دهم تیر به‌عنوان "هفته مبارزه با مواد مخدر" نامگذاری شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۸۷ میلادی، روز ۲۶ ژوئن مصادف با پنجم تیر را به عنوان "روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر" نامگذاری کرده است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: مواد مخدر
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر