تیتر امروز

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!
رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز:

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!

دکتر مهدی قمیشی رئیس دانشکده آب دانشگاه شهید چمران اهواز مشکل آب در خوزستان را نه ناشی از سدها که ناشی از نگاه کلان مدیران کشور به مقوله آب می‌داند. نگاهی که او به هندسه و ریاضی تشبیه می‌کند!

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان گفت به رغم تشدید حملات طالبان، مذاکرات با این شبه نظامیان بر سر دستیابی به یک راه حل سیاسی برای چند دهه جنگ در این کشور نباید ترک شود مگر آنکه خود این شبه نظامیان از آن خارج شوند.

کد خبر: ۹۷۶۳۵
۰۹:۵۵ - ۰۵ تير ۱۴۰۰

عبدالله عبدالله: مذاکرات صلح افغانستان باید ادامه یابد

دیدارنیوز -  به نقل از  خبرگزاری رویترز، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: من فکر می‌کنم ما نباید در را تا زمانی که طالبان آن را کاملا نبندد، ببندیم. ما نمی‌توانیم به رغم کمبود پیشرفت یا آنچه در عرصه میدانی رخ می‌دهد به مذاکرات نه بگوییم.

عبدالله عبدالله این اظهارات را بعد از آن مطرح کرد که به همراه اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منظور مذاکراتی بر سر کمکهای نظامی و غیرنظامی آمریکا و مسائل مربوط به خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان بعد از گذشت حدودا ۲۰ سال از حمله تحت رهبری آمریکا به آن، دیدار کرد.

سفر دو روزه این رقبای سیاسی سابق که شامل دیدارهایی با قانونگذاران هر دو حزب اصلی و رهبران پنتاگون بوده، در زمان تشدید خشونتها در سراسر افغانستان همچنان که نیروهای دولتی این کشور برای خنثی کردن پیشروی های طالبان میجنگند، انجام شده است.

بایدن به غنی و عبدالله گفت که "افغانها باید خودشان درباره آینده خود تصمیم بگیرند" و "خشونت بی هدف باید متوقف شود".

با این حال درگیری‌ها باعث تردیدهای شدید درباره مذاکرات صلح مورد حمایت آمریکا برای افغانستان که مدتهاست به بن بست خورده، شده است؛ مذاکراتی میان شبه نظامیان طالبان و هیات مقامهای دولت افغانستان که در سال ۲۰۲۰ در شهر دوحه قطر تحت دولت ترامپ شروع شد.

عبدالله گفت، زمانی که مذاکرات شروع شد "شاید خوشبینی بیشتر" درباره یک توافق صلح وجود داشت زیرا "طالبان چیزهایی به مخاطبان مختلف گفت که خوش بینی ایجاد کرد".

با این حال عبدالله عبدالله اظهار کرد، مذاکرات نباید رها شود.
وی افزود: نهایتا آخرین فرد کشته شده یک راه حل نخواهد بود. باید یک توافق صلح آمیز وجود داشته باشد.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: