تیتر امروز

نگرانی اصلی بیماران خاص، اشتغال است
بیماران تالاسمی، هموفیلی و ام‌اس نیاز به حمایت دولت دارند

نگرانی اصلی بیماران خاص، اشتغال است

کانون هموفیلی اعلام کرد ۸۰ تا ۹۰ درصد از ۱۳ هزار بیمار هموفیلی کشور را آقایان تشکیل می‌دهند که اغلب به دلیل معلولیت‌های جسمی قادر به کار کردن نیستند، در صورتی که عموما سرپرست خانواده‌اند. این...
احیای برجام در هاله‌ای از ابهام در دولت رئیسی

احیای برجام در هاله‌ای از ابهام در دولت رئیسی

دولت ابراهیم رئیسی به زودی کار خود را شروع می‌کند، در حالی که هنوز تکلیف پرونده احیای برجام نامشخص است. غرب نگران رویکرد دولت جدید ایران است و اسرائیل نیز در این بین سعی در برهم زدن کل مذاکرات...
مهاجرت کرونا از جنوب به شرق؛ صدای آژیر خطر در مشهد
مردم مشهد در گفتگو با دیدار از وضعیت این شهر گفتند

مهاجرت کرونا از جنوب به شرق؛ صدای آژیر خطر در مشهد

کووید ۱۹ شهر به شهر در خراسان رضوی در حال جولان دادن است و در زمان کوتاه رنگ شهر‌ها را از نارنجی به قرمز تبدیل کرد، تا جاییکه دو روزی است که آتش نشانی شهر مشهد با به صدا در آوردن آژیر خطر مهر...

حرف‌های ضد و نقیض اقتصادی همتی

عبدالناصر همتی در دومین مناظره نشان داد که از حافظه اقتصادی مناسبی هم برخوردار نیست و حرف‌های او نسبت به گذشته با ضد و نقیض‌های بسیاری همراه است.

کد خبر: ۹۵۲۰۱
۱۵:۱۶ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

حرف‌های ضد و نقیض اقتصادی همتی

دیدارنیوز - دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته برگزار شد و کاندیدا‌ها با بیان راه حل‌های مختلف همه تلاش خود را به کار بردند تا اعلام کنند که با برنامه‌های موجود می‌شود مشکلات مختلف در حوزه فرهنگی، اجتماعی و مسائل سیاسی را برطرف کنند.  

صحبت‌های نامزدان ریاست جمهوری بر خلاف محوریت موضوع بر روی مسائل اقتصادی گنجانده شد و کاندیدا‌ها معتقد بودند که مشکلات موجود در حوزه‌های مختلف به دلیل نبود اقتصاد مناسب است. عبدلناصر همتی به عنوان تنها نماینده دولت روحانی در راس پاسخگویی قرار دارد. او که عضو تیم اقتصادی دولت روحانی بوده این امر طبیعی است که کاندیدا‌ها درباره موضوعات اقتصادی از او سوالاتی داشته باشند.

همتی در بخش‌های مختلف صحبت هایش در دومین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ همه تلاش خود را به کار برد تا از برنامه‌های دولت آینده خود صحبت کند، اما نکته مهمی که توسط آقای همتی در حال فراموشی است، او به عنوان فردی که مدیریت اجرایی در بانک مرکزی را بر عهده داشت، بسیاری از مشکلات اقتصادی با تصمیمات او انجام شده است.
هرچند او اکنون در برنامه‌های تبلیغاتی انتخابات مدعی است که اختیاراتی نداشته است، اما این واژه می‌تواند برای مردم هم این نگرانی را ایجاد کند که در صورت پیروزی در انتخابات به جای پاسخگویی از واژه نام آشنا و تکراری حسن روحانی استفاده کند و مدعی شود که به عنوان رئیس جمهور اختیاراتی را بر عهده ندارم!


بیشتر بخوانید: رئیسی پاسخ همتی را داد + عکس

 

دقیقا در خرداد سال ۹۸، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری در ضیافت افطاری در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی  و همچنین در دیداری دیگر در شامگاه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۹۸، با جمعی از روحانیون و شخصیت‌های حوزوی در اظهاراتی گفت که مطالبات از دولت باید در حد اختیاراتش باشد و برخی راه حل‌هایی که برای مشکلات کشور وجود دارد، در اختیار دولت نیست.

اما رفتار‌های دولت روحانی دقیقا برعکس آن را نشان داد، مشکلات امروز مردم در بخش اقتصاد به دلیل اشتباهات دولت بوده است. مشکلات اقتصادی، معیشتی، تعطیلی بسیاری از واحد‌های تولیدی به دلیل مدیریت‌های اشتباه دولت در سال‌های اخیر بوده است.  

این روش ادبیاتی اکنون از سوی همتی در حال تکرار است و مدعی است که مدیریت اشتباه اقتصادی به عهده شخص رئیس جمهور بوده است و من اختیاراتی نداشته ام.
آقای همتی از سال ۹۷ تا کنون به عنوان رئیس بانک مرکزی مشکلی با تصمیمات روحانی نداشت، اما اکنون که بازار تبلیغات ریاست جمهوری حسابی گرم است؛ همتی مدعی است که به دلیل اختلاف با روحانی از سمت رئیس کل بانک مرکزی کنار گذاشته شده است!.  

فردی که اکنون با تصمیمات خود سبب مشکلات معیشتی مردم شده است اکنون درباره اصلاح نظام اقتصادی صحبت می‌کند. او در بخشی از صحبت‌های خود در دومین مناظره انتخاباتی، گفت: همه چیز را از زاویه اقتصاد حل خواهم کرد
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: همه چیز را از زاویه اقتصاد حل خواهم کرد، اقتصاد نیاز به اصلاح دارد. باید رییس‌جمهور شفاف‌سازی کند و جلوی فساد‌ها را بگیرد. باید سریع به قطار توسعه برسیم!

باتوجه به صحبت‌های همتی نیاز است که درباره اسکناس ۱۰۲ هزار میلیاردی که دلار‌های آن هنوز وصول نشده پاسخگو باشند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: پرونده‌های متعددی وجود دارد که ⁧همتی⁩ باید پاسخگوی آن‌ها باشد. ‏همتی باید برای ۱۰۲ هزار میلیارد چاپ اسکناسی که دلار‌های آن هنوز وصول نشده، پاسخگو باشد.

وی افزود: مشکلات زیادی که بانک مرکزی برای کشور ایجاد کرده و تورم‌های سرسام‌آوری را به مردم تحمیل کرده است، در کمیسیون اصل نود مجلس بررسی می‌شود و پرونده‌های متعددی در این باره وجود دارد که آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی در باره این موضوعات بایستی پاسخگو باشند.
رئیس کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: ۱۰۲ هزار میلیارد تومان اسکناس چاپ شده است در حالی که این کار بانک مرکزی در باره دلار‌های وصول نشده و پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور صورت گرفت و آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی در باره این کاری که انجام داده‌اند باید پاسخگوی مجلس و کمیسیون اصل نود مجلس باشند.
پژمانفر خاطرنشان کرد: ذهن مردم نباید با دروغ افکنی و اتهامات متعددی که از سوی برخی نامزد‌ها بیان می‌شود مشغول شود.

بر اساس این گزارش؛ همتی در دومین مناظره نشان داد که از حافظه اقتصادی مناسبی هم برخوردار نیست به اعتقاد داوود سوری، اقتصاددان، همتی تا  زمانی که رئیس کل  بانک بود می‌گفت قیمت (واقعی) دلار زیر ۱۵ هزار تومان است الان می‌گوید بالاتر از ۲۰ هزار تومان است. فاصله‌اش یک هفته نیست؟!

بانوان در زمان ریاست بانک مرکزی همتی چه جایگاهی داشتند؟

عبدلناصر همتی، در بخش‌های مختلف صحبت‌های خود با جمله حضور زنان همه تلاش خود را به کار می‌برد تا بتواند نظر آن‌ها را به سمت خود جلب کند. در میان صحبت‌های اقتصادی هم همتی صحبت از حقوق زنان می‌کند. سوالی که اکثر بانوان از همتی دارند که در دوران ریاست شما به عنوان رئیس کل بانک چه جایگاهی داشتند؟
همتی در دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در بخشی از صحبت‌های خود، گفت: بنده از ۵ زن در کابینه‌ام استفاده خواهم کرد.

به گزارش یکتاپرس، این صحبت‌های همتی بسیار زیبا است و شور انتخاباتی را افزایش خواهد داد، اما در عمل همتی برای بانوان، باتوجه به سمت‌هایی که بر عهده داشته است چه اقداماتی انجام داده است؟. از پست‌های مدیریتی هم گذر کنیم، بسیاری از بانوان شاغل کشورمان حتی برای دریافت وام مشاغل خانگی هم با چالش‌های بسیاری همراه هستند و بسیاری از آن‌ها مدعی هستند که دیگر بانک‌ها برای مشاغل خانگی وامی پرداخت نمی‌کنند!

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: