تیتر امروز

گفتگو با منوچهر متکی؛ وفادار به مواضع رسمی نظام!
«دیپلمات»؛ برنامه اول ـ قسمت دوم

گفتگو با منوچهر متکی؛ وفادار به مواضع رسمی نظام!

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که در گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی به کندوکاو در ذهنیت و تجربیات و خاطرات آن‌ها می‌پردازد. منوچهر متکی وزیر امور خارجه دولت‌های نهم و دهم...

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: طبق نظرسنجی ها تا امروز آرا همتی در حال رشد و آرای رئیسی در حال ریزش است.

کد خبر: ۹۴۹۰۰
۱۰:۰۴ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

آرا همتی بالا رفت؛ رای رئیس ریخت

دیدارنیوز - جواد آرین منش، فعال سیاسی اصولگرا، در رابطه با فضای انتخاباتی در جامعه پس از مناظره اول کاندیداها اظهار کرد: از ابتدا قرار بر این بود که برخی کاندیداها صرفا برای پوشش رئیسی وارد فضای انتخابات شوند.

او افزود: به عنوان مثال قاضی زاده هاشمی و سعید جلیلی هیچ بنایی برای رقابت با رئیسی و باقی ماندن در فضای انتخابات ندارند. این افراد صرفا تا زمانیکه آرای رئیسی خرد نشود در فضا باقی می مانند و اگر ضرری برای رای او ایجاد کنند به زودی انصراف می دهند.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: طبق نظرسنجی ها تا امروز آرا همتی در حال رشد و آرای رئیسی در حال ریزش است و رقابت بین این دو تنگاتنگ شده است. اگر به این شرایط برسیم قطعا انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. به نظر می رسد با افزایش رقابت میان رئیسی و همتی مشارکت هم افزایش پیدا می کند البته که فضای مشارکت تا به الان حداقلی است.

مردم با «طرح وان» می‌توانند وارد بورس شوند

فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در رابطه با "طرح سعید جلیلی برای حامل های انرژی تحت عنوان طرح وان" گفت: این طرح حدود شش ماه قبل از سوی سعید جلیلی طی یک نامه به رئیس مجلس ارائه و پیوستی هم به کمیسیون انرژی داده شد. از قبل با طرح آشناییت داشتم و به همین دلیل در دستورکار فوری کمیسیون انرژی قرار گرفت، با توجه به آنکه مشابه طرح در کمیسیون در حال بررسی بود، به دلیل جامع تر و کامل تر بودن، طرح اقای جلیلی را پذیرفتیم.

او به برنا گفت: البته اشکالاتی بر طرح وارد است و نیاز به کارشناسی های بیشتری دارد اما اکنون طرح در کمیسیون در دست اقدام بوده و طرح جالبی است که همه حامل انرژی را در برمی گیرد و نیاز به هماهنگی دستگاه های اجرایی دارد. آقای جلیلی برای این طرح از کارگروه های مختلف در دولت سایه کمک گرفته و طی جمع بندی، آن را به مجلس ارائه داده است. 

فریدون عباسی بیان کرد: قرار است براساس این طرح به هر نفر یا هر خانوار مقداری انرژی سهمیه داده شود حال ممکن است این انرژی در قالب بنزین، نفت سفید و یا برق باشد، یعنی هر آنچه که از حامل های انرژی مورد استفاده قرار می دهند و نحوه استفاده از این حامل ها به اختیار خود فرد است. یعنی ممکن است یک نفر برق زیاد مصرف کند وسایل منزلش برقی باشد نه گازی، خوب این فرد مقداری یارانه حامل انرژی در کشور دریافت می کند. به دنبال واقعی کردن قیمت ها هستیم و به هر فرد یا هر خانوار یک مقدار مشخص انرژی سوبسید دار داده می شود که این قابل فروش است یعنی اگر مصرف نکند، می تواند در هر دوره آن را به فروش برساند و یا وارد بورس شود. 

او در پاسخ به این سوال که چه مقدار سوخت و یاحامل انرژی برای هر خانوار در نظر گرفته شده است و آیا با اجرایی شدن این طرح شاهد تغییر قیمت در حامل های انرژی خصوصا بنزین خواهیم بود، بیان کرد: تاکنون مقدار مشخصی در نظر نگرفتیم زیرا باید جوانب مختلف طرح سنجیده شود و نظر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی اخذ شود، این طرح همانند کارت بنزین است اما باید بیشتر مورد بررسی قرار بدهیم. در مجموع طرح خوبی است و در آن همه حامل های انرژی در نظر گرفته شده و می تواند، جلوی قاچاق و مصرف زیاد را بگیرد و قیمت ها را واقعی و درآمد عمومی دولت را هم افزایش دهد.

او افزود: با اجرایی شدن این طرح قیمت ها به سمت واقعی شدن می رود، بنا داریم مصرف سوخت برای همه بهینه شود و آئین نامه ها و استانداردهای سوخت را به تدریج اجرایی کنیم. اگر بخواهیم به مصرف درست انرژی بپردازیم، چیزی بین 10 تا 15 سال باید کار کنیم تا درصد خوبی از این را به نتیجه برسانیم. هنوز در بحث مقدار مصرف به یک کمیت نرسیده ایم، البته شاید آقای جلیلی کار را تمام کرده باشد چون این موضوع برای 5-6 ماه قبل بوده است که ما هم روی آن کار کردیم و پاسخ هایی داده ایم که مثلا نکات باید روشن شود مطمئنا، کارگروه هایی که ایشان داشته خیلی هم فعال بودند. اگر دولت آینده آقای جلیلی باشد مطمئنا این طرح زودتر به نتیجه خواهد رسید. به دنبال واقعی شدن قیمت ها و مطابق بر سقف درآمد مردم هستیم و به مردم، یارانه تجمعی داده خواهد شد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۳
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
1
1
باسلام؛توجه فرمایید،اینحقیرازترکهای تبریزومسلماًنسبت به هموطنان ترکم غیرت دارم،امّامیدانم که سیرصعودی رای آقای همتی دراثررای ترکهاصورت گرفته ودراین موضوع بایدگفت که ماقبل ازهرچیزدیگری اول بنده خدایبم ودرمحضرخداوندنسبت به خداویکدیگرمسوولیم.خداوندمیفرمایدهیچ چیزدراین آفرینش به شوخی وبازیچه نیست وهمه شماموردمواخذه وعذاب وپاداش قرارمیگیرید.اینحقیربااینکه ترکم ازگفتارورفتاربد،بی ادب،ناشایست وتوهین آمیزآقای همتی ومهرعلیزاده درمتاظره اول اصلاًخوشم نیامدوبه شدت مخصوصاًزمانیکه هردوباسواستفاده ونیرنگ اززبان ترکی وقومی برای جلب نظرورای این عمل زشت رامرتکب شدند،ناراحت ودلگیرم ومیخواهم به همه هموطنان عزیزمان بگویم وبگوییم که همه ترکهااینگونه نیستندواین ضعف وبی حیایی ،بی حرمتی ومکروحیله همتی ومهرعلیزاده که ازطرف روحانی واصلاح طلبان خائن به دین،ایران وایرانی،نامزدشده اندرامیرساندوماترکهای ایران ازشماهموطنان باغیرت وباشرف عذرخواهی واظهارشرمندگی مینماییم،ماراببخشیدوبه همطنان ترکمان هم میگویبم بشمارابه خداوبه خاطراهل بیت(س)،خون گرانقدرشهداورنج این ملت زجرکشیده به همتی ومهرعلیزاده که پیگیرقدرت طلبی اصلاح طلبان خائن ومفتخورهستند،رای ندهیدکه درپیشگاه الهی همه مامسوولیم وباراین گناه بزرگ رابه هیچ عنوانذنمیتوانیم تحمل نمایبم،ازخدابترسیم ودرکنارمردم دیندارباآبروبایستیم،باتشکر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
3
فقط زارت
ریسی رای اول
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
3
فکر نکنم،دروغ است،تو شهر ما کسی از همتی سخن نمیگه و رایش نمیدن،فقط رئیسی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
3
8سال دروغ و این روز های اخر هم دروغ
عباسی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
2
اینهم ترفند جدید آقای اصلاح طلب مردم به کارنامه رای میدهند نه حرف موقع که همتی رئیس بانک مرکزی شدن نتوانستن تورم را کنترل وارزش پول را ملی حفظ کنن برای خرید مرغ باید شصت هزارتومان پول پرداخت کرد اگر ارزش پول ملی حفظ میشد مرغ بیشتراز پانزده هزارتومان نبود قشر کارگران تنها میتوانند اجاره خانه را پرداخت کنن برای تغذیه وخرید پوشاک کم میارن خیلی حرف است
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
2
مزخزفه
معلومه این اقا هیچ چی از تحلیل و امار سرش نمیشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
2
دو ریال. بده اش به همین خیال باش
جمشید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
0
2
این تحلیل ایشان برای خوردن با ابگوشت بز باش بهتر است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
2
ای جون دلم .خیلی قشنگ خودشون را گول میزنند.دلخوش باش و باشید تا صبح طلعتت بدمد.کاش یک چیز میگفتند آدم باورش میشد .
خسرو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
2
همتی عامل تورم گرانی ارز مسکن کالای اساسی و فقیر شدن طبقه متوسط است با این کارنامه درخشان آیا عاقلانه است کسی به همتی رای دهد
تندیس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
1
در زمینه پایبندی بر برجام و عزم دولت در این زمینه در دور دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی شاهد توسعه روابط اقتصادی با دنیا و آثار ناشی از توافق هسته ای ودر نتیجه خروج کشور از رکود اقتصادی و رونق اقتصادی و اشتغال در کشور باشیم. این تمجید آقای جواد آرین منش ازروحانی در دور دوم ریاست جمهوری اوست آقای آرین منش پیوسته مجیزگوی این دولت بوده و هست . کلا موتلفه در روند کنونی بدنبال اصلاح وضع موجود نیست بلکه تمنای سهمی از کیک قدرت را دارد و حاضر است برای وصول به سهمش با جریانات مخالف نیز همراهی کند . این همان حزب تندرویی بود که فقط خودش را انقلابی میدانست و بس .