تیتر امروز

شمارش معکوس برای احیای برجام

شمارش معکوس برای احیای برجام

هیئت‌های مذاکره‌کننده برجام به پایتخت‌های خود برگشته‌اند. این قرارداد پرماجرا هفته‌های پرنوسانی در پیش دارد، اما صدای احیای آن بلندتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد. برجام حتی قبل از آن که روحانی...
محیط‌بانان و جان‌هایی که بی‌رحمانه گرفته می‌شود
امروز روز ملی محیط‌بان است

محیط‌بانان و جان‌هایی که بی‌رحمانه گرفته می‌شود

احراز درجه جانبازی و شهادت، تعیین شغل محیط‌بانی به عنوان شغل سخت و زیان آور و بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه، کمبود نیروی محیط‌بانی، افزایش حقوق و دستمزدها، افزایش ناوگان و تجهیزات محیط‌بانی، کم کردن...

مقام‌های آمریکا و ژاپن گفتند، ریاست جدید فرماندهی آمریکا در منطقه هند-پاسیفیک مذاکراتی را با مقام‌های ارشد ژاپنی داشته و بر اتحاد دو طرف در بحبوحه افزایش ادعاهای چین در مناطق مورد مناقشه تاکید کرده است.

کد خبر: ۹۴۱۵۷
۱۰:۰۷ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۰

تاکید آمریکا و ژاپن بر اتحاد بین دو کشور

دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان آکوئیلینو، رئیس جدید فرماندهی آمریکا در منطقه هند- پاسیفیک که آوریل سال جاری میلادی این سمت را به دست گرفت و همچنین توشیمیتسو موته‌گی، وزیر امور خارجه ژاپن نگرانی‌های خود را درباره تلاش‌های فزاینده و مداوم چین در منطقه مورد مناقشه دریاهای چین شرقی و جنوبی به اشتراک گذاشتند.

وزارت امور خارجه ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرد، با توجه به شرایط کنونی اهمیت ائتلاف و اتحاد آمریکا و ژاپن بیش از هر زمان دیگری مهم است.

در ادامه این بیانیه آمده است: دو طرف همچنین بر اهمیت صلح و ثبات در منطقه تاکید کرده و برای تقویت ظرفیت‌های واکنش مشترک و بازدارندگی‌های موجود در دستیابی به یک منطقه آزاد هند-پاسیفیک توافق کردند.
ژاپن و آمریکا به دنبال پیشبرد هدف منطقه آزاد هند-پاسیفیک بر اساس یک چهارچوب اقتصادی و دفاعی با عنوان گروه چهارجانبه هستند که شامل استرالیا و هند نیز می‌شود و هدفشان رویارویی با نفوذ فزاینده چین در منطقه است.
چین این گروه را یک بلوک طرد شده با تفکرات دوران جنگ سرد دانسته و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داده است

ژاپن همچنین به دنبال تقویت ظرفیت‌های نظامی خود در بحبوحه تنش‌های منطقه‌ای با چین در دریاهای چین جنوبی و شرقی است و به شدت نگران فعالیت‌های چین در اطراف و داخل آب‌های مورد ادعای خود است.
بر اساس قانون اساسی پس از جنگ جهانی دوم ژاپن، این کشور در استفاده از نیرو تنها برای دفاع شخصی خود محدود می‌شود اما در سال‌های اخیر نقش نظامی خود را گسترش داده است

رئیس فرماندهی آمریکا در منطقه هند-پاسیفیک همچنین گفتگوهایی با نخست وزیر ژاپن، وزیر دفاع و مقام‌های ارشد نظامی این کشور داشت و درباره برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی نیز گفتگو کرد.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: