تیتر امروز

کارشناس حافظت محیط زیست شهرستان نور از کشف لاشه یک قلاده فک خزری در سواحل ایزدشهر خبر داد.

کد خبر: ۹۳۱۰۷
۱۵:۵۳ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

کشف لاشه حیوان کمیاب در ساحل خزر

دیدارنیوز ـ علی علیزاده اظهار کرد: طی تماس تلفنی در خصوص تلف شدن فک خزری در سواحل ایزدشهر ماموران حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شدند و لاشه این گونه کمیاب را پس از جستجو پیدا کردند.

وی با اشاره به اینکه این فک خزری جز گونه‌هایی که در لیست سیاه قرار گرفته و در معرض انقراض قرار دارد، تصریح کرد: حدود ۹۰ درصد این گونه از بین رفته و تنها ۱۰ درصد و حتی شاید کمتر از آن باقی مانده است.

کارشناس حافظت محیط زیست شهرستان نور با بیان اینکه مردم روسیه از گوشت فک خزری برای خوردن استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: متاسفانه شکار بی رویه در روسیه باعث می‌شود تا این گونه ارزشمند در فصل بهار، تابستان و پاییز فرار کند و به سمت سواحل دریای خزر پناهنده شود.

علیزاده ادامه داد: آلودگی میکروبی شدید دریای خزر حاصل پسماند‌های صنعتی، کشاورزی، فاضلاب‌های خانگی و همچنین برخورد با قایق ها، کشتی‌ها، افتادن در دام و تور‌های صیادان می‌تواند از دلایل مختلف تلف شدن فک خزری محسوب شود.

وی بیان کرد: لاشه فک خزری پیدا شده به اداره کل حفاظت محیط زیست جهن کالبدشکافی توسط دامپزشک استان ارسال می‌شود تا دلیل تلف شدن این حیوان مورد بررسی قرار گیرد.

کارشناس حفاظت محیط زیست شهرستان نور با اشاره به اینکه باید در این زمینه فرهنگ سازی بیشتری صورت گرفته شود، گفت: از همشهریان می‌خواهیم با توجه به اینکه این گونه ارزشمند در حال انقراض است در صورت مشاهده فک خزری در ساحل حتی به صورت زخمی هر چه سریعتر محیط زیست را در جریان قرار دهند تا شاید بتوان از مرگ آن‌ها جلوگیری کرد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: حیوانات
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: