تیتر امروز

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

با پایان یافتن مهلت ثبت نام نامزد‌های انتخاباتی، سیمای انتخاباتی ۱۴۰۰ تا حدودی روشن شده است. با این حال تصمیم اصلی را شورای نگهبان می‌گیرد؟ چه سناریو‌هایی پیش روی انتخابات است؟

نسخه ارتقا یافته کتاب دیجیتال «سند تحول قضایی» در گام دوم انقلاب منتشر شد.

کد خبر: ۸۹۴۸۳
۱۴:۴۳ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

کتاب دیجیتالسند تحول قضایی

دیدارنیوز ـ به گزارش روز یکشنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، این کتاب دیجیتال از سوی معاونت راهبردی قوه قضاییه (مرکز پیگیری اجرای سند تحول قضائی) و به همت مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه نشر یافته و برای یکسان‌سازی محتوای منتشر شده از سند تحول قضائی در فضای مجازی و سایت‌های خبری تهیه شده است.

سند تحول قضایی، معماری دستگاه قضایی را متناسب با اهداف گام دوم انقلاب اسلامی در سال‌های آتی و برای اجرای ماموریت‌های محوری قوه قضاییه به عنوان مجری عدالت حقوقی در کشور و مرجع رسیدگی به تظلمات عمومی بازنگری و ساماندهی کرده و با شناسایی ایراد‌ها و مشکلات فرایند‌های قضایی، نقشه راه مشخصی برای اصلاح امور و نظام قضایی کشور محسوب می‌شود.

این سند بر اساس برنامه‌ای آغاز شد که حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی قبل از تصدی سمت ریاست دستگاه قضا آن را خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ارائه و با موافقت و استقبال ایشان نسبت به مفاد این برنامه، تحولات وارد بخش اجرایی شد.

اکنون بر اساس تجربه‌های مدیریتی، اقتضائات اجرایی و مشاوره‌هایی که از متخصصان و کارشناسان داخل و خارج از بدنه دستگاه قضایی گرفته شد، این برنامه تحولی ارتقا یافته و نسخه ویرایش شده آن ششم دی ماه سال گذشته توسط رئیس دستگاه قضا و با عنوان «سند تحول قضایی» ابلاغ شد.

رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل‌وفصل دعاوی و رفع خصومات، احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع، نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور، کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمان و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام، پیشگیری از وقوع جرائم و دعاوی، اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص هفت ماموریت محوری قوه قضاییه و مبنای تدوین سند تحول قضایی است.

بیانات امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای (مد ظله‌العالی) در باب قوه قضاییه، متن حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به ریاست قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری با تأکید بر تحول در دستگاه قضا، نامه ابلاغ سند تحول از سوی رئیس قوه قضاییه، دیباچه و شرح فصول چهارگانه سند تحول قضایی، محتویات این کتاب را شکل می‌دهند.

منبع: ایرنا
برچسب ها: کتاب دیجیتال
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: