تیتر امروز

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

با پایان یافتن مهلت ثبت نام نامزد‌های انتخاباتی، سیمای انتخاباتی ۱۴۰۰ تا حدودی روشن شده است. با این حال تصمیم اصلی را شورای نگهبان می‌گیرد؟ چه سناریو‌هایی پیش روی انتخابات است؟

پیروز حناچی شهردار تهران ممکن است برخی از مردم در انتخابات ریاست جمهوری انگیزه لازم را برای شرکت نداشته باشند، اما با این حال امیدواریم شرایط به گونه‌ای شود که شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات باشیم و نباید انتخابات ریاست جمهوری را به شورای شهر گره بزنیم.

کد خبر: ۸۹۱۳۹
۱۱:۲۲ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰

شهردار تهران: مردم انتخابات شوراها را به انتخابات ریاست جمهوری گره نزنند

دیدارنیوز: شهردار تهران با تاکید بر این که ردصلاحیت‌ها ممکن است، موجب شود که بهترین و مطمئن‌ترین افراد برای اداره شهر، وارد شورا نشوند، گفت:طبیعتا تعدادی از افرادی می‌مانند که ممکن است با رای حداقلی وارد شورا شوند و بهترین‌ها و مطمئن‌ترین‌ها برای اداره شهر نباشد.

پیروز حناچی در مورد انتخابات شورای ششم شهر به کاندیدا‌های عضویت در شورای شهر اشاره کرد و با بیان اینکه زمینه‌های بازگشت به رویه‌های قبلی وجود دارد، افزود: از سویی دیگر وقتی تعداد زیادی از افرادی که می‌توانند کاندید شوند و حضور آن‌ها می‌تواند، ایجاد رقابت و شور کند؛ رد صلاحیت می‌شوند، طبیعتا تعدادی از افرادی می‌مانند که ممکن است با رای حداقلی وارد شورا شوند که بهترین‌ها و مطمئن‌ترین‌ها برای اداره شهر نباشد.

وی افزود: امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد، چراکه اگر مردم پای صندوق‌های رای نباشند ممکن است اتفاق سال‌های قبل تکرار شود و برخی از افراد با رای کم وارد شورا شوند که اگر رقابت پرشور بود اساسا خواب شورای شهر را نیز نمی‌دیدند.

حناچی با بیان اینکه از مردم خواهش می‌کنم که اگر این شیوه و نگاه اداره شهر را قبول دارند، کمک کنند دوباره اتفاقات گذشته رخ ندهد، گفت: در مواقعی که مردم پای صندوق رای نباشند ممکن است هر اتفاقی رخ دهد و جا دارد به سخنانی از امام خمینی (ره) اشاره کنم که همواره به مسئولان تاکید می‌کردند مادامی که مردم پشت شما هستند، از هیچی نترسید، اما بترسید از روزی که مردم پشت شما را خالی کنند.

نباید انتخابات ریاست جمهوری را به شورای شهر گره بزنیم

شهردار تهران با بیان اینکه حضور مردم "باطل السحر" خیلی از مواردی است که ممکن است، رخ دهد و عدم حضورشان موجب می‌شود اتفاقاتی مثل سال‌های قبل رخ دهد، ادامه داد: هرچند که ممکن است برخی از مردم در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل گرانی، مشکلات اقتصادی و... که تحمل می‌کنند، انگیزه لازم را برای شرکت نداشته باشند، اما با این حال امیدواریم شرایط به گونه‌ای شود که شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات باشیم و نباید انتخابات ریاست جمهوری را به شورای شهر گره بزنیم.

وی با بیان اینکه انتخابات شورا‌ها مربوط به محیطی است که در آن زندگی می‌کنیم واگر به محیط زندگی حساسیت داریم باید افرادی که می‌توانند ادامه دهنده شرایط خوب باشند را انتخاب کنیم، گفت: من از مردم دعوت می‌کنم از آنجایی که می‌دانند چه اتفاقاتی اخیرا در شهر رخ داده و چه می‌کنیم؛ اگر اقدامات ما مورد قبول و پسندشان بود فارغ از اینکه چه کسی شهردار تهران می‌شود به پای صندوق رای بیایند.

وی افزود: شهرداری و این صندلی ملک ما نیست و ماندنی هم نیست، چراکه اگر ماندنی بود، قبل از ما آن را نگه می‌داشتند و باید این پست‌ها را واگذار کنیم، اما مهم این است که مسیر خوب و ریل گذاری‌های درست محکم شود.

حناچی با بیان اینکه انتخاب مدیریت شهری با رقابت‌های سیاسی عجین است؛ اما به هیچ وجه در اجرا سیاسی نیست، ادامه داد: ممکن است با رقابت‌های سیاسی شکل پیدا کند و رای هم بیاورند، اما در عمل کار اجرایی در شهر اصلا سیاسی نیست.

رشوه و ارتشا شیوه اداره شهر نیست

وی در مورد تمهیدات شهرداری برای عدم استفاده از امکانات شهرداری در انتخابات پیش رو و شائبه فعالیت برخی از بدنه شهرداری در کمپین‌های انتخاباتی، گفت: خبرهایش به ما هم رسیده، اما برخی قول پست‌های مدیریتی می‌دهند و یا وعده می‌دهند که اگر ما برگردیم همه پست‌های مدیریتی لغو شده را برمی گردانیم و شما را مدیر می‌کنیم؛ اما این که شیوه اداره شهر نیست! و این رشوه و ارتشاء است که به ما رای بدهید تا شما را مدیر کنیم و این نگاه اشتباه است، چراکه با استفاده از روش‌های غیرواقع و خلاف مصلحت عمومی، در صدد جذب رای هستند.

حناچی با تاکید بر اینکه استفاده از امکانات شهرداری و فعالیت در ستاد‌ها در ساعات اداری ممنوع است، گفت: این فعالیت‌ها خارج از ساعت اداری و بیرون از شهرداری و به دور از سوءاستفاده از امکانات شهرداری عیبی ندارد؛ اما کارمند ما در راستای نظرات سیاسی اش فعالیت کند، البته مدیران ما حق وارد شدن ندارند و با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: