تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
مذاکرات وین و شمارش معکوس برای آژانس

مذاکرات وین و شمارش معکوس برای آژانس

همزمان به نزدیک شدن به پایان مهلت زمانی توافق ایران و آژانس انرژی اتمی، مذاکرات برای احیای برجام سرعت گرفته است. طرفین اما محتاطند و معلوم نیست فردا در وین چه در انتظار برجام خواهد بود.

محققان با استفاده از اوریگامی تایری ساخته‌اند که در حین حرکت می‌تواند بزرگ و کوچک شود.

کد خبر: ۸۹۰۵۸
۱۱:۲۶ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰

تغییر سایز تایر

دیدارنیوز ـ به نقل از تک‌اکسپلور، گروهی از محققان وابسته به دانشگاه ملی سئول، هاروارد و شرکت فناوری و تایر هانکوک، با استفاده از هنر اوریگامی، تایری ساخته‌اند که می‌تواند در حین حرکت خودرو تغییر شکل دهد. این گروه در مقاله‌ی منتشر شده خود در مجله‌ی "ساینس روباتیکس" (Science Robotics) نحوه‌ی طراحی تایر جدیدشان و عملکرد خوب آن در آزمایش‌های انجام شده را توضیح داده‌اند.

اوریگامی هنری است که در آن فرد، کاغذ را برای رسیدن به شکل دلخواه تا می‌زند. این هنر که صد‌ها سال پیش توسط هنرمندان ژاپنی ایجاد شد اکنون به یک سرگرمی جهانی تبدیل شده است. اوریگامی در سال‌های اخیر نظر مهندسان را نیز به خود جلب کرده است و آن‌ها از این هنر برای ساخت اشیا قابل استفاده از جنس پلاستیک و فلز استفاده کرده‌اند. اکنون محققان از نوعی از اوریگامی به نام "waterbomb tessellation" استفاده کردند و تایری ساختند که می‌تواند دو شکل ظاهری متفاوت به خود بگیرد. آن‌ها با استفاده از فلز‌هایی مثل آلومینیوم در ساختار و سایر فلزات در اتصالات آن، این تایر را ارتقا دادند.

تکنولوژی تولید لاستیک لیفتراک

این تایر‌ها می‌توانند در حین حرکت و هنگام حمل بار سنگین تغییر شکل بدهند و سپس تبدیل به یک تایر معمولی ماشین شوند. برای آزمایش قابلیت‌های این تایر‌ها محققان چندین چرخ ساختند و روی خودرو‌های مختلفی امتحان کردند. در تمام موارد تفاوت اصلی در ارتفاع خودرو ایجاد می‌شد.

برای مثال راننده‌ی خودرو می‌تواند با نزدیک شدن به یک زیرگذر شکل چرخ‌ها را در حال حرکت تغییر داده و ارتفاع خودرو را کم کند تا بتواند از زیرگذر عبور کند.

این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و تایر‌های ساخته‌شده هنوز برای استفاده در جاده مناسب نیستند، اما گروه معتقدند که این چرخ‌ها روزی برای محیط‌هایی مثل ماه و مریخ مورد استفاده قرار خواهند گرفت. جایی که تنظیم چرخ‌ها متناسب با محیط، کاربردی خواهد بود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: