تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شوارای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...
معاون وزیر کشور خبر داد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه در دولت دوازدهم ۶۷۰ میلیارد تومان به ساماندهی پسماند استان‌های ساحلی اختصاص یافت، افزود: مدیریت موثر پسماند در کشور نیازمند گفتمان جدید، خلاقیت و فناوری‌های نوین است.

کد خبر: ۸۸۹۶۱
۱۵:۱۴ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

معاون وزیر کشور بودجه پسماند ساحلی

دیدارنیوز ـ به گزارش روز چهارشنبه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی نژاد در برنامه آموزش مجازی مدیریت پایدار پسماند که با حضور استادان ژاپنی و جمعی از شهرداری‌ها برگزار شد، با بیان اینکه موضوع پسماند، موضوعی متکثر و چندوجهی است، تصریح کرد: مدیریت موثر و موفق پسماند و حل مشکلات این موضوع هم نیازمند مشارکت پذیری چند وجهی همه بازیگران و دست اندرکاران از جمله دولت، مجلس، قوه قضاییه، مردم، بخش خصوصی و نهاد‌های مردمی است.

وی ادامه داد: در حوزه مدیریت پسماند، آگاهی بخشی عمومی، پایه موفقیت است و ضرورت دارد که تفکیک وظایف و تقسیم کار بین دولت و سایر نهاد‌ها و مردم به نحو مشخصی صورت پذیرد.

جمالی نژاد گفت: برای موفقیت در طرح‌های مدیریت پسماند باید به مقتضیات محلی از حیث جغرافیایی و اقلیمی و فرهنگی و همچنین الگوسازی و الگوگیری از تجارب موفق در دنیا و ترویج آن‌ها و بهره گیری از فناوری‌های نوین و ظرفیت‌های استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و تحقیقات دانشگاهی، توجه لازم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در این راستا باید با همفکری و همکاری گروهی برای تحقق بوم شهر‌ها و شهر‌های دوستدار محیط زیست تلاش کنیم.

جمالی نژاد همچنین ابراز امیدواری کرد که با ارتقا سطح برنامه‌های آموزشی حوزه مدیریت پسماند با مشارکت فعال پژوهشگران و صاحب نظران و مدیران اجرایی موفق و برنامه ریزان این عرصه شاهد تبادل تجربیات و بسط و گسترش فناوری روز و جدید و تجارب موفق باشیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خو دگفت: به مقوله حفاظت از محیط زیست در اصل ۵۰ قانون اساسی کشور توجه جدی شده و قانون مدیریت پسماند و آیین نامه‌ها و ضوابط اجرایی آن ملاک عمل دستگاه‌ها در فعالیت‌های اجرایی این حوزه است.

روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند عادی در شهر‌ها و روستا‌های کشور تولید می‌شود

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه موضوع مدیریت پسماند به عنوان یکی از اولویت‌های کاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مطرح بوده و مدیریت بهینه آن‌ها نقش مهمی در ارتقاء کیفیت محیط زیست در شهر‌ها و روستا‌های کشور دارد، گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند عادی در شهر‌ها و روستا‌های کشور تولید می‌شود و سرانه تولید زباله در شهر‌ها معادل ۸۰۰ گرم و در روستا‌ها ۵۰۰ گرم است و آنالیز پسماند‌های عادی تولیدی نشان می‌دهد که حدود ۶۵ درصد آن‌ها‌تر و ۳۵ درصد خشک است.

وی تاکید کرد: عدم مدیریت صحیح پسماند‌ها منجر به معضلاتی از قبیل انتشار و انتقال انواع بیماری ها، ایجاد بوی نامطبوع و چشم انداز‌های نامناسب و بروز انواع آلودگی‌های محیط زیستی (آب، خاک و هوا) خواهد شد.

جمالی نژاد افزود: وزارت کشور به عنوان دستگاه اجرایی سیاست‌گذار، هدایت کننده و ناظر بر فعالیت شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اقداماتی نظیر تهیه و تدوین قوانین و مقررات و برنامه اجرایی مدیریت پسماند‌های عادی کشور با رویکرد مدیریت منطقه ای، تخصیص اعتبار جهت احداث و تکمیل پروژه‌های مدیریت پسماند اولویت دار و نیز آموزش نیروی انسانی متخصص، گام‌های موثری در جهت رفع مشکلات ناشی از پسماند‌ها برداشته است.

وی ادامه داد: تصویب قانون "کمک به ساماندهی پسماند‌های عادی با مشارکت بخش غیردولتی" که در این دولت صورت گرفت گام مهم و موثری بوده و تصویب این قانون در سال ۱۳۹۹ با هدف توجیه پذیری و اقتصادی شدن اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند توسط بخش خصوصی می‌تواند نقطه عطفی در سرمایه گذاری و واگذاری پروژه‌های مدیریت پسماند باشد.

جمالی نژاد اضافه کرد: با هدف کاهش تولید پسماند مخرب محیط زیست از سال۹۷ در بودجه سنواتی عوارض بر واردات و تولید این کالا‌ها وضع و آیین نامه‌های مربوطه به تصویب هیاتت دولت رسیده است و با تصویب قانون ساماندهی پسماند‌های عادی با مشارکت بخش غیردولتی این موضوع بصورت دائمی و پایدار شده است.

تدوین اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور براساس مطالعات جامع مدیریت پسماند در بیش از ۷۰۰ شهر متناسب با معضلات، تهدید‌ها و فرصت‌های محلی با تایید استانداری‌ها و سازمان حفاظت محیط زیست کشور تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: در این اطلس، کشور به ۲۸۳ منطقه تقسیم و پروژه‌های مناسب هر منطقه تعریف شد.

جمالی نژاد همچنین با بیان اینکه افزایش اعتبارات دولتی در دولت دوازدهم به میزان قابل توجهی صورت گرفته، گفت: طی سال‌های ۱۳۹۶ تا خاتمه ۱۳۹۹ جمعا بالغ بر ۶۷۰۰ میلیارد ریال از محل موافقت نامه کمک به ساماندهی پسماند استان‌های ساحلی تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: در نتیجه آن نیروگاه زباله سوز نوشهر در آذر ۹۹ راه‌اندازی شد و در ماه‌های آتی به تولید برق می‌رسد و پروژه نیروگاه زباله سوز ساری، رشت و اکثر پروژه‌های اولویت دار مدیریت پسماند نیز از پیشرفت فیزیکی مناسبی در این مدت برخوردار شده اند.

در این گزارش تصریح شده است: برنامه آموزش مجازی مدیریت پایدار پسماند شامل محور‌های زباله سوزها، مدیریت شیرابه و دفن بهداشتی، هشتم اردیبشهت ماه از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با ارایه موضوعات از سوی استادان ژاپنی و نمایندگان موسسه جایکا و تجارب موفق شهرداری‌های مشهد، نوشهر، بابل و قائمشهر در این حوزه برگزار شد.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: