تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!
«تنگنا»؛ برنامه چهارم ـ بخش دوم

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
اسحاق جهانگیری؛ مهاجمی که بد دفاع می‌کند
دیدار ۱۴۰۰؛ گفت‌وگو با رسول بابایی متخصص کمپین‌های انتخاباتی و برندینگ سیاسی

اسحاق جهانگیری؛ مهاجمی که بد دفاع می‌کند

در سلسله برنامه‌های دیدار ۱۴۰۰ رسول شکوهی در گفتگو با رسول بابایی متخصص برندینگ و کمپین سیاسی، هر بار به یک نامزد احتمالی می‌پردازند. برنامه سوم به اسحاق جهانگیری پرداخته است.

نسل جدید کیت آزمایشگاهی تشخیص مولکولی کووید - ۱۹ به ۲ صورت محلول (مایع) و لیوفیلیزه توسط پژوهشگران ایرانی در مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور کرج تولید شد.

کد خبر: ۸۸۸۳۸
۰۹:۳۹ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

نسل جدید کیت  تشخیص کرونا

دیدارنیوز ـ با بروز بیماری کرونا از حدود ۱۵ ماه پیش، نیاز به این نوع کیت آزمایشگاهی در کشور بسیار بیشتر احساس شد و شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها با ورود در این عرصه توانستند خدمات بسیار ارزشمندی ارایه کنند و حتی کشور را در این زمینه بی نیاز کنند.

ساخت نسل جدید کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص مولکولی کووید-۱۹ در دستور کار استارت آپ نسیم تشخیص آزما مستقر در مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور ایران قرار گرفت و محققان این مجموعه موفق به تولید این محصول فناورانه شدند.
دکتر مجید مسگر تهرانی مسوول واحد تولید کیت‌های تشخیصی و مسوول آزمایشگاه فناور ان تی‌ای (NTA) مجتمع تولیدی تحقیقاتی پاستور کرج روز چهارشنبه در مورد این دستاورد گفت: شناسایی چهار نوع ویروس جهش یافته کرونا، ساخت کیت به صورت لیوفیلیزه و تولید پرایمر‌های آن (ماده اولیه) از مهم‌ترین مزیت‌های نسل جدید کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص مولکولی کووید - ۱۹ نسبت به محصول مشابه است.
وی یکی از مشکلات اصلی کیت‌های آزمایشگاهی فعلی تشخیص مولکولی کووید-۱۹ را حفظ زنجیره سرد اعلام کرد و افزود: این کیت‌ها باید در دمای منفی ۲۰ درجه نگهداری شوند تا امکان جابجایی آن‌ها فراهم شود.
این محقق یادآور شد: محصولات لیوفیلیزه این امکان را فراهم می‌کنند که کیت‌ها در هر دمایی امکان نگهداری داشته باشند، به عبارتی برای جابجایی آن دمای منفی ۲۰ درجه نیاز نیست و به همین دلیل امکان جابجایی ساده آن فراهم شد.
مسگر تهرانی با بیان این که تولید این کیت، به ۲ صورت محلول (مایع) و لیوفیلیزه فراهم شده است، خاطرنشان کرد: به دلیل مشکلات ناشی از حمل و نقل کیت‌های فعلی تشخیص مولکولی و همچنین لزوم رعایت دمای منفی ۲۰ درجه (حفظ زنجیره انتقال سرد)، کیت‌ها به صورت لیوفیلیزه تولید شده که امکان ارسال به دورترین آزمایشکاه کشور فراهم شد.
وی، افزایش مدت نگهداری را از ویژگی‌های کیت‌های تولیدی به روش لیوفیلیزه اعلام کرد و گفت: افزایش مدت زمان نگهداری کیت‌ها از یک سال و نیم به پنج سال افزایش یافته است.
مسوول واحد تولید کیت‌های تشخیصی و مسوول آزمایشگاه فناور ان تی‌ای (NTA) مجتمع تولیدی تحقیقاتی پاستور کرج ادامه داد: این کیت با استفاده از روش پی سی آر امکان شناسایی همزمان سه ناحیه ژنی از ویروس کووید-۱۹ را فراهم می‌کند و به همین دلیل امکان تشخیص چهار نسل جهش یافته ویروس کرونا توسط این محصول مهیا شده است.
مسگر تهرانی افزود: از زمان بروز ویروس کووید - ۱۹، ژنوم این ویروس به دلیل انتقال از یک انسان به انسان دیگر، دچار تغییرات و جهش‌های مختلفی شده که مهمترین این جهش‌ها را در قالب چهار نسل ووهان چین، انگلیسی، آفریقایی و برزیلی تقسیم بندی شده است.
وی یکی از مهم‌ترین مواد اولیه تولید کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص مولکولی را پرایمر و پروب اعلام کرد و گفت: پرایمر و پروب‌ها قطعات نوکلوتیدی هستند که وظیفه آن‌ها شناسایی نواحی هدف بر روی یک آر ان‌ای یا دی ان‌ای بوده و تمامی عملکرد صحیح یک کیت تشخیص مولکولی مبتنی بر همین قسمت است.
مسگر تهرانی، یکی از دلایل کمبود کیت‌های تشخیص مولکولی در برخی مواقع در کشور را سفارش تولید این قطعات به خارج از کشور و زمان بر بودن تولید و ارسال آن‌ها به داخل کشور عنوان کرد و یادآور شد: در صورت قطع پرواز‌ها یا بسته شدن مرزها، تولید کننده دچار مشکلات عدیده‌ای برای بدست آوردن این محصولات می‌شوند.
وی افزود: برای اولین بار در ایران تمامی توالی‌های نوکلئوتیدی پرایمر و پروب در داخل کشور تولید و علاوه بر حل مشکل کمبود کیت، مانع از خروج ارزبری به خارج از کشور شده است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: تست کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: