تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!
«تنگنا»؛ برنامه چهارم ـ بخش دوم

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
اسحاق جهانگیری؛ مهاجمی که بد دفاع می‌کند
دیدار ۱۴۰۰؛ گفت‌وگو با رسول بابایی متخصص کمپین‌های انتخاباتی و برندینگ سیاسی

اسحاق جهانگیری؛ مهاجمی که بد دفاع می‌کند

در سلسله برنامه‌های دیدار ۱۴۰۰ رسول شکوهی در گفتگو با رسول بابایی متخصص برندینگ و کمپین سیاسی، هر بار به یک نامزد احتمالی می‌پردازند. برنامه سوم به اسحاق جهانگیری پرداخته است.

متاسفانه صنعت طیور کشور دچار سوءمدیریت شده و متولیان امر هم به جای حل مشکلات صورت مساله را پاک می‌کنند.

کد خبر: ۸۸۷۸۵
۱۵:۳۰ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

صنعت طیور کشور

دیدارنیوز ـ دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: متاسفانه صنعت طیور کشور دچار سوءمدیریت شده و متولیان امر هم به جای حل مشکلات صورت مساله را پاک می‌کنند. مثلا زمانی که مرغ گران می‌شود به مردم می‌گویند مجبور نیستید مرغ بخرید یا زمانی که جوجه یا دیگر مولفه‌های تولید گران می‌شود به تولیدکنندگان می‌گویند مجبور نیستید جوجه گران تهیه کنید. در صورتی که این مسائل به تولیدکننده و مصرف کننده ربطی ندارد و علت همه این مشکلات عدم برنامه ریزی مناسب توسط مسئولان مربوطه است.

پرویز فروغی با بیان اینکه قیمت مصوب جوجه یکروزه ۴۲۰۰ تومان است، اما در حال حاضر تولیدکنندگان جوجه را حدود ۷۰۰۰ تومان تهیه می‌کنند، گفت: این دوگانگی نظارت بر مولفه‌های تولید، مرغداران گوشتی را در ادامه تولید با چالش‌های جدی رو به رو کرده است.

وی ادامه داد: آنالیز قیمت تمام شده مرغ را به مسئولان مربوطه ارائه دادیم که عددی بین ۱۷ هزار و ۱۰۰ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود و در نهایت با ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان موافقت کردند، ولی قیمتی که برای مرغ اعلام کردیم با قیمت جوجه ۴۲۰۰ تومانی بود. حالا که قیمت جوجه ۷۰۰۰ تومان شده است تکلیف مرغداران چیست و با چه قیمتی باید مرغ هایشان را بفروشند؟

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور اضافه کرد: متاسفانه صنعت طیور کشور با این سوء مدیریت آینده خوبی نخواهد داشت. متولیان امر هم به جای حل مشکلات صورت مساله را پاک می‌کنند. مثلا زمانی که مرغ گران می‌شود به مردم می‌گویند مجبور نیستید مرغ بخرید یا زمانی که جوجه یا دیگر مولفه‌های تولید گران می‌شود به تولیدکنندگان می‌گویند مجبور نیستید جوجه گران تهیه کنید. در صورتی که این مسائل به تولیدکننده و مصرف کننده ربطی ندارد و علت همه این مشکلات عدم برنامه ریزی مناسب توسط متولیان امر است.

وی در پاسخ به اینکه برخی مسئولان می‌گویند در افزایش قیمت مصوب مرغ افزایش قیمت جوجه هم لحاظ شده است و چرا تولیدکنندگان همچنان به افزایش قیمت جوجه انتقاد دارند، گفت: چنین چیزی درست نیست. قبل از عید جلسه‌ای برگزار شد. تشکل‌ها و اتحادیه تقاضای افزایش قیمت مرغ را داشتند، زیرا هزینه‌های تولید بالا رفته بود. صحبت‌های تشکل‌ها شنیده شد و در نهایت به ما اعلام کردند که تا بعد از عید قیمت مرغ تغییری نخواهد کرد. این تصمیم در نهایت باعث شد تا شاهد صف‌های طولانی خرید مرغ در روز‌های پایانی سال و ابتدای سالجاری باشیم. امسال هم قیمت‌ها نه در ستاد تنظیم بازار بلکه در قرارگاه ساماندهی مرغ کشور سریعا تغییر کرد و قیمت مرغ براساس جوجه ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شد.

فروغی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا قاچاق باعث افزایش قیمت جوجه یکروزه شده است یا با کمبود جوجه در کشور مواجهیم، گفت: مقداری جوجه یکروزه و تخم مرغ نطفه دار قاچاق می‌شود و کسانی که قاچاق می‌کنند کالا‌های مذکور را بدون دردسر با دو برابر قیمت در آن طرف مرز‌ها می‌فروشند. از طرفی جوجه در بازار هم بسیار کم است و مرغداران را دچار مشکل کرده و اگر تدابیری برای آن اتخاذ نشود این چالش‌ها دامن مرغ را هم خواهد گرفت.

به گفته وی اینکه گفته می‌شود افزایش تقاضا قیمت جوجه یکروزه را بالا برده حرف درستی نیست. عامل این افزایش قیمت یکی قاچاق و دیگری عدم همخوانی آمار‌های اعلام شده در جوجه ریزی است.

وی تصریح کرد: بحث ما این نیست که چرا جوجه گران شده است. می‌گوییم اگر جوجه گران شده در قیمت مصوب مرغ هم لحاظ کنید. اگر قرار است با تولیدکنندگان مرغ تنها بخاطر گرانی برخورد شود باید با بخش‌های دیگر این زنجیره هم به دلیل گرانی برخورد شود.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در پایان گفت: یک روز جوجه گران است. یک روز نهاده نیست یا اگر هم نهاده هست دیر به دیر به دست تولیدکننده می‌رسد و در آخر هم تولیدکننده باید جوابگو باشد. در حقیقت این روند تولید در آینده نزدیک چالش‌های جدی را برای تولیدکننده و مصرف کننده رقم خواهد زد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: