تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد ابتلا به کووید-۱۹ ماه‌ها پس از بهبودی هنوز می‌تواند کشنده باشد؛ این درحالی است که بیشتر مرگ‌های ناشی از عوارض طولانی مدت این بیماری به عنوان مرگ ناشی از کرونا ثبت نمی‌شوند.

کد خبر: ۸۸۷۰۵
۱۲:۰۱ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

ابتلای مجددبه کرونا کشنده است

دیدارنیوز ـ به گزارش پایگاه اینترنتی webmd، «زیاد العلی» رییس مرکز اپیدمیولوژی بالینی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: هنگامی که مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را حساب می‌کنیم، شمار کل واقعی مرگ و میر بسیار بیشتر است.

العلی گفت: بیشتر مرگ‌های ناشی از عوارض طولانی مدت کووید-۱۹ به عنوان مرگ ناشی از کرونا ثبت نمی‌شود.

وی و همکارانش برای رسیدن به این نتیجه گیری از داده‌های ناشی از پایگاه داده‌های الکترونیکی بهداشت و درمان سربازان بازنشسته آمریکا استفاده کردند.

این مطالعه شامل بررسی داده‌های بیش از ۸۷ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ می‌شد. ۷۴ هزار و ۴۳۵ نفر از این افراد در بیمارستان بستری نشدند و ۱۳ هزار و ۶۵۴ نفر آن‌ها به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده بودند.

این مطالعه نشان داد که حتی آن دسته از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونای شدید در بیمارستان بستری نشده بودند، ماه‌ها بعد هنوز از عوارض ناشی از این بیماری رنج می‌بردند.

این عوارض شامل شرایط تنفسی، بیماری‌های سیستم عصبی، بیماری‌های مرتبط با سلامت روان، اختلالات متابولیکی، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های گوارشی بودند.

العلی گفت: حتی افراد مبتلا به کرونای خفیف یعنی افرادی که فقط تب و سرفه دارند و ظاهرا خوب به نظر می‌رسند، ممکن است ماه‌ها بعد به سکته مغزی مبتلا شوند یا لخته خونی در مغز آن‌ها تشکیل شود که این‌ها همه از عوارض ابتلا به کووید-۱۹ است. این خطر‌ها کم هستند، اما بی اهمیت نیست.

وی افزود: البته، خطر مرگ و چالش‌های مربوط به سلامتی با افزایش شدت بیماری افزایش یافته و نشان می‌دهد بیماران بستری در بیمارستان که به درمان در بخش مراقبت‌های ویژه نیاز دارند، با بیشترین خطر بروز عوارض سلامتی ناشی از کرونا و مرگ روبرو هستند.

این محقق تاکید کرد: بهترین راه برای جلوگیری از طولانی شدن کووید-۱۹ پیشگیری از آلودگی به این ویروس است و بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به کرونا واکسیناسیون است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: