تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شوارای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...
بهره‌ای از دعا‌های روزانه ماه رمضان (۱۴)

یک مدرس دانشگاه گفت: کسانی که گناه می‌کنند و مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید و زندگی راحتی نیز دارند، افرادی هستند که دچار خشم الهی شده‌اند.

کد خبر: ۸۸۶۶۱
۱۰:۰۱ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

دعاهای ماه رمضان

دیدارنیوز ـ پیامبر اکرم (ص) در چهاردهمین روز از ماه مبارک رمضان اینگونه دعا کردند: اَللّهُمَّ لاتُؤَاخِذْنِی فِیهِ بِالْعَثَرَاتِ وَ أَقِلْنِی فِیهِ مِنَ الْخَطَایا وَ الْهَفَوَاتِ وَ لاتَجْعَلْنِی فِیهِ غَرَضا لِلْبَلایا وَ الْآفَاتِ بِعِزَّتِک یا عِزَّ الْمُسْلِمِینَ. خدایا مرا در این ماه بر لغزش‌ها سرزنش مکن، و از خطا‌ها و افتادن در گناهان دور بدار، و هدف بلا‌ها و آفات قرار مده، به عزّتت‌ای عزّت مسلمانان.

حجت الاسلام علی‌رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا گفت: در اولین فراز دعای روز چهاردهم از خدا می‌خواهیم به خاطر لغزش‌هایی که انجام می‌دهیم ما را مواخذه نکند و ما را مورد عفو و بخشش قرار دهد. انسان به دلیل داشتن هوای نفس، جهل ونادانی، صفت‌های رذیله و امثال آن، همواره در معرض خطا و گناه است. این مساله که لطف خدا شامل حال انسان شود و خدا گناهان او را بیامرزد و به خاطر لغزش‌ها او را مجازات نکند، یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی برای انسان است.

گاهی اوقات انسان مرتکب خطایی می‌شود و سپس متوجه خطای خود می‌شود و به استغفار می‌پردازد، اما گاهی انسان متوجه اشتباه خود نمی‌شود. آنچه در این دعا از خدا طلب می‌کنیم این است که هر دو نوع گناه ما را عفو کند و ما را به خاطر گناهانمان مجازات نکند. خدایی که به انسان توفیق روزه داری و دعا و مناجات می‌دهد در واقع زمینه‌های بخشش گناه را برای او فراهم می‌آورد.

این حافظ قرآن کریم ادامه داد: گاهی مجازات‌های الهی آشکار است و انسان را متنبه می‌کند، اما گاهی آن قدر این مجازات‌ها پنهان است که انسان متوجه مجازات نمی‌شود و گمان می‌کند کار‌های او درست است در حالی که این امر، نوعی مجازات الهی است، کما اینکه ممکن است لذت بردن از گناه خود یکی از مجازات‌های الهی باشد.

وی با اشاره به آیه سوم سوره حجر گفت: کسانی که گناه می‌کنند و مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید و زندگی راحتی دارند، افرادی هستند که دچار خشم الهی می‌شوند و مشمول این آیه شریفه هستند که «ذرهم یاکلو و یتمتعوا و یلههم الامل فسوف یعلمون» یعنی بگذار آن‌ها بخورند و بهره گیرند و آرزو‌ها آنان را غافل سازد، ولی به‌زودی خواهند فهمید.

در فراز دیگر این دعا از خدا می‌خواهیم ما را از انجام گناه و خطا بازدارد. گناه یکی از بزرگترین موانع برای پیشرفت معنوی انسان است. گناهان ظاهری و باطنی باعث می‌شود انسان توفیق انجام کار خیر را از دست بدهد و باطنش به خباثت و آلودگی برسد.

وی اضافه کرد: گاهی اوقات توفیق الهی نصیب انسان می‌شود و خدا به روش‌های مختلف مانع انجام گناه می‌شود. مانند آنچه برای حضرت یوسف اتفاق افتاد و خدا فرمود «کذلک لنصرف عنه السوء و الفحشا» یعنی ما گناه را از یوسف برداشتیم. اینکه خدا به انسان در ترک گناه کمک کند توفیق و عنایت بزرگی است که فرد را به مراتب بالای انسانی می‌رساند.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: در این دعا از خدا می‌خواهیم هر گاه از روی جهل و بی خبری گرفتار هوای نفس و گناه شدیم، توفیقش را شامل حال ما کند و ما را از ارتکاب به گناه بازدارد. ماه رمضان بهترین فرصت برای ترک گناه و بندگی خداست و دعا‌های وارد شده در این ماه بهترین خواسته‌ها را برای ما به ارمغان می‌آورد.

در سومین فراز از خدا می‌خواهیم آفات و بلایای طبیعی و غیر طبیعی را از ما دور بدارد. زندگی انسان در این دنیای مادی در معرض انواع خطر‌ها و آسیب هاست. از فقر و بیماری گرفته تا بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و امثال آن. از انسان‌های شرور تا مال و فرزندی که می‌تواند گریبان انسان را بگیرد بلایایی است که همواره پیرامون ما وجوددارد و هر لحظه ممکن است یکی از آن‌ها انسان را گرفتار نماید.

شاه فضل افزود: کسانی که با وضعیت بدن انسان آشنایی دارند، می‌دانند هزاران هزار خطر در هر لحظه، بدن انسان را تهدید می‌کند به گونه‌ای که مثلا با بسته شدن یک رگ در مغز، جان انسان به خطر می‌افتد و با مثلا به هم ریختن نظم تولید آنزیم‌های بدن انسان مشکلات عدیده‌ای برای فرد به وجود می‌آورد. این‌ها نمونه‌ای از خطر‌های فراوانی است که پیرامون انسان وجود دارد و ما در این دعا توفیق نجات از آن‌ها را از خدا می‌خواهیم. در پایان دعا نیز خدا را به مقام عزت و شکست ناپذیریش قسم می‌دهیم و از او می‌خواهیم به مسلمین جهان عزت عنایت بفرماید.

منبع: ایرنا
برچسب ها: ماه رمضان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: