تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شوارای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شیراز گفت: آتش سوزی گسترده در ارتفاعات پارک ملی بمو ۱۰ هکتار از مراتع این منطقه را از بین برد.

کد خبر: ۸۸۵۶۶
۱۴:۲۳ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

آشت سوزی پارک ملی بموی شیراز

دیدارنیوز ـ محمدهادی قانع دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: ساعت ۱۴ و ۳ دقیقه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ گزارش آتش سوزی در ارتفاعات پارک ملی بمو از طریق تماس شهروندان به سامانه ۱۲۵ اعلام شد و به علت گستردگی آتش تیم‌هایی از ایستگاه‌های ۱۵،۱۲ و ۳ خود را به محل حادثه رساندند.

وی ادامه داد: آتش حدود ۱۰ هکتار از مراتع این منطقه را در بر گرفته بود و به دلیل شعله ور شدن آتش در مجاورت خار و خاشاک و درختان خشکیده به سرعت در حال گسترش و سرایت به اطراف بود که آتش نشانان به دلیل ارتفاع کوه و عدم دسترسی به شعله‌ها از طریق خودرو‌های عملیاتی، با تجهیزات مخصوص به صورت پیاده خود را به محل آتش سوزی رساندند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شیراز گفت: وزش باد و استعداد محیطی محل مزید بر علت شده و هر لحظه شعله‌های حریق را گسترده‌تر و کنترل آن را برای تیم عملیاتی دشوار‌تر می‌کرد که سرانجام آتش نشانان با کمک و همکاری نیرو‌های ارتش مستقر در محل، بعد از سه ساعت، شعله‌های آتش را مهار و کاملا خاموش کردند و سرانجام بعد از لکه گیری و ایمن سازی کامل محل حادثه به عملیات خود پایان دادند.

قانع با بیان اینکه با افزایش دما گیاهان خودرو و فصلی پوشیده شده در ارتفاعات و تپه ها، خشک و تبدیل به پوشال‌هایی می‌شوند که مستعد آتش‌سوزی هستند و با کوچک‌ترین شعله و جرقه‌ای دچار حریق می‌شوند، افزود: افراد و یا ارگان‌هایی که زمین‌هایی را در اختیار دارند لازم است که ایمنی این محل‌ها را تامین کنند و به نصب چند نرده و فنس اکتفا نکنند و نظارت لازم را بر این محل‌ها داشته باشند.

وی گفت:همچنین شهروندان اگر ساختمان یا ویلایی در طبیعت دارند، باید پیش از آتش‌سوزی نسبت به چیدن علف‌های زائد اطراف بنای خود اقدام کنند و همچنین خودرو‌های خود را بر روی بوته زار‌ها و علفزار‌های خشک پارک نکنند.

پارک ملی بمو که نامش را از کوه بمو گرفته، با وسعت ۴۸ هزار هکتار در جاده شیراز - مرودشت و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. این پارک حفاظت شده، ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده و سه گونه دوزیست را در خود جای داده است.

پارک ملی بمو، همچنین زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری از جمله پلنگ، گرگ، گراز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، روباه معمولی، تشی، سمور سنگی، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی و آهو است.

این پارک که حدود ۴۰ سال است تحت حفاظت محیط زیست این استان است در چند سال گذشته شاهد آتش سوزی‌های متعدد بوده است.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: