تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
ساختارهای متفاوت جهان‌های فیزیکی
دانش آدینه ۳۸

ساختارهای متفاوت جهان‌های فیزیکی

در ۳۸ امین شماره دانش آدینه سروش زمانی مقدم به سراغ اصل جهانشمول بودن قوانین فیزیک رفته است. جستاری که نشان می‌دهد که چگونه میلیون‌ها جهان دیگر با قوانین فیزیکی دیگر می‌توانند وجود داشته باشند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابلاغ شیوه‌نامه تزریق واکسن کرونا به بیماران خاص، نادر و صعب‌العلاج خبر داد.

کد خبر: ۸۸۵۱۳
۱۱:۵۵ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

 واکسیناسیون کرونا بیماران خاص

دیدارنیوز ـ مهدی شادنوش روز دوشنبه در گفتگویی درباره شیوه نامه تزریق واکسن کووید۱۹ به بیماران نادر، صعب العلاج و سرطان افزود: بر اساس شیوه نامه واکسیناسیون بیماران خاص، نادر، صعب العلاج بیماران مبتلا به سرطان که در ۶ ماه گذشته سابقه شیمی درمانی یا رادیوتراپی دارند در اولویت دریافت واکسن هستند و پس از این بیماران، سایر بیماران خاص و صعب العلاج در حال دریافت درمان‌ها و پیگیری بیماری در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: این بیماران برای دریافت واکسن باید به مراکز درمانی خود مراجعه و تقاصای دریافت واکسن را ارائه کنند. پس از دریافت درخواست‌های واکسن، آمار بیماران متقاضی واکسن کرونا از طریق مراکز شیمی درمانی و رادیوتراپی اعم از دولتی و غیر دولتی به معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی معرفی می‌شوند یا با معرفی پزشک معالج و گزارش پاتولوژی این بیماران به مراکز منتخب اعلامی از سوی معاونت‌های درمان ارجاع می‌شوند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: محل تزریق واکسن به این بیماران همان مراکز دولتی یا غیر دولتی درمانی خودشان است و با هماهنگی معاونت درمان و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تیم واکسیناتور در زمان اعلام شده به آن مرکز مراجعه می‌کند.

شادنوش افزود: روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند از طریق رسانه‌های مختلف، روند واکسیناسیون بیماران خاص و صعب العلاج را اطلاع رسانی کنند و بیماران در اولویت اول و دوم واکسیناسیون بر اساس لیست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و روز‌های نوبت دهی اعلام شده، واکسن کرونا را دریافت می‌کنند. دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند یک خط تلفن ارتباطی مشخص را برای راهنمایی بیماران و خانواده‌های آن‌ها برای پشتیبانی و مانع زدایی اعلام کنند.

وی درباره واکسیناسیون بیماران «ام اس» نیز گفت: اطلاع رسانی و فراخوان بیماران «ام اس» با هماهنگی شعب استانی انجمن «ام اس» انجام می‌شود. لیست این بیماران از طریق این مراکز به معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌شود و واکسیناسیون بیماران «ام اس» با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی در همان مراکز جامع و منتخب درمان بیماران «ام اس» صورت می‌پذیرد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: در مورد بیماران دیالیزی طبق روال قبل واکسیناسیون ادامه می‌یابد و در مورد سایر بیماران مانند هموفیلی، تالاسمی و اتیسم، اطلاع رسانی و فراخوان بیماران با هماهنگی شعب استانی انجمن‌های تالاسمی، هموفیلی و اتیسم و ارائه لیست و هماهنگی این انجمن‌ها با معاونت‌های درمان و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی انجام و در هر شهر حداقل یک مرکز برای واکسیناسیون این بیماران معرفی می‌شود.

شادنوش گفت: در خصوص سایر بیماری‌های نادر نیز بر حسب اولویت‌ها و میزان واکسن تحویلی و همچنین دستورالعمل‌های ابلاغی کمیته ملی واکسیناسیون به زودی اطلاع رسانی می‌شود.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تاکنون حدود دو میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شده و تاکنون ۶۱۸ هزار و ۳۶۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۶۵ هزار و ۶۵۵ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۷۸۴ هزار و ۱۷ دوز رسید.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: