تیتر امروز

فعلا واکسن کرونا نیست ؛ شاید وقتی دیگر ...
گزارش میدانی دیدار از وضعیت مراکز واکسیناسیون کرونا

فعلا واکسن کرونا نیست ؛ شاید وقتی دیگر ...

تزریق دوز دوم واکسن کرونای سالمندان با تاخیر مواجه شده است. نسرین نیکنام در گزارشی میدانی به تنها مرکزی سر زده است که تا چند روز قبل امکان تزریق دوز دوم واکسن در آن وجود داشت، اما...
شوالیه‌ای از سردسیر!
یورو بیست (۲)

شوالیه‌ای از سردسیر!

«یورو بیست» عنوان ستونی است که به مناسبت برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا یا یورو منتشر می‌شود و روزنگار‌ی است از آرش راهبر مسئول میز ورزشی دیدارنیوز.

یک متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به شیوع نوع جدید ویروس کرونا موسوم به کرونای هندی در کشور هند، گفت: متاسفانه آنچه فعلا مشخص است این است که این نوع کرونا سرعت بالای انتقال و کُشندگی بیشتری نسبت به سایر انواع کرونا دارد.

کد خبر: ۸۸۲۸۴
۰۹:۳۴ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰

کرونای هندی

دیدارنیوز ـ دکتر علیرضا جانبخش در گفتگویی با بیان اینکه ویروس کرونا در پی انتقال گسترده در کشور‌های مختلف دچار جهش شده، گفت: در ماه‌های اخیر کرونای انگلیسی، آفریقایی، برزیلی و ... شناسایی شده و این روز‌ها نوبت به کرونای هندی رسیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این نوع کرونا به تازگی شناسایی شده هنوز اطلاعات زیادی در خصوص ماهیت و چگونگی و نحوه انتقال آن وجود ندارد.

جانبخش گفت: حتی هنوز نمی‌دانیم که آیا امکان تشخیص این نوع ویروس از سایر ویروس‌های کرونا با تجهیزات فعلی وجود دارد یا نه، اما آنچه مشخص است این است که این نوع ویروس جدید از قدرت انتقال بالایی برخوردار است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: این نوع ویروس علاوه بر قدرت بالای انتشار، سرعت بالایی هم در انتشار بیماری در بدن انسان دارد.

وی افزود: همچنین این نوع ویروس جوانان را بیشتر درگیر کرده و با میزان مرگ و میر بالایی همراه است، اما هنوز در خصوص درصد و میزان این افزایش و کُشندگی اطلاع دقیقی نداریم.

جانبخش با بیان اینکه با انتشار گسترده ویروس کرونا همچنان امکان جهش‌های بعدی این ویروس وجود دارد، گفت: آنچه امروز تمام دنیا را نگران کرده این است که آیا واکسن‌های کرونا در مقابل این ویروس‌های جهش یافته هم کارایی دارند، یا نه.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: جهان امروز یک بحران جدی را پشت سر می‌گذارد و همه باید بدانند آنچه مسلم است و تا امروز قطعیت داشته این است که با پیشگیری و رعایت پروتکل‌ها می‌توان مقابله موثری با این ویروس داشت و از گسترش آن در سطح جوامع و جهش‌های بعدی آن پیشگیری کرد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: کرونای هندی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: