تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شوارای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...

انجمن علمی دانشجویی زیست شناسی دانشگاه گلستان با همکاری انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی دانشگاه شهید بهشتی، وبینار "محصولات تراریخته" برگزار می‌کند.

کد خبر: ۸۷۹۴۱
۱۳:۴۵ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰

بررسی محصولات تراریخته

دیدارنیوز ـ به محصول، گیاه یا حیوانی که برای بهبود و پیشرفتش، دستکاری ژنتیکی شده باشد، محصول تراریخته می‌گویند.

«محصولات تراریخته» یا ترانس ژنیک (transgenic) یا «محصولات تغییر ژنتیکی داده شده» (GMCs) گیاهان مورد استفاده در کشاورزی هستند که DNA آن‌ها با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک تغییر داده شده است.
در اغلب موارد هدف از این تغییرات ژنتیک وارد کردن صفت جدیدی به گیاه است که به طور طبیعی در گونه‌ها وجود ندارد. نمونه‌های این کار در محصولات غذایی شامل ایجاد مقاومت به آفت ها، بیماری‌ها یا شرایط محیطی مشخص یا کاهش ضایعات مقاومت به مواد شیمیایی (مقاومت به علف کش ها) یا بهبود خصوصیات تغذیه‌ای آن محصول است. نمونه‌های این کار در محصولات غیر غذایی شامل تولید عوامل دارویی، سوخت‌های زیستی و سایر مواد سودمند صنعتی و زیست پالایی (استفاده از ارگانیسم‌ها برای برطرف کردن یا خنثی کردن آلاینده‌ها در یک محل آلوده) است.
اجماع علمی در حال حاضر بر این است که غذا‌های تولیدشده از محصولات تراریخته نسبت به غذا‌های معمول خطر بیشتری برای سلامت انسان ندارند، اما هر غذای تراریخته پیش از ورود به بازار باید به صورتی مورد به مورد آزمایش شوند.

این وبینار با ارائه حضور و ارائه دکتر کامران خلیلی و دکتر حسین عسکری ـ عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فناوری زیستی دانشگاه شهید بهشتی، روز جمعه سوم اردیبهشت، ساعت ۱۷ تا ۱۹، به صورت مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این برنامه به لینک https://adobe ۳.gu.ac.ir/zist مراجعه کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: