تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شوارای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...
معاون عمران و توسعه امور شهر و روستایی وزیر کشور:

معاون عمران و توسعه امور شهر و روستایی وزیر کشور گفت: روستا‌های تحت پوشش سیستم جمع‌آوری پسماند در کشور به ۳۰ هزار روستا افزایش یافته است.

کد خبر: ۸۷۷۸۱
۱۹:۰۷ - ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
بیش از ۳۰ هزار روستا به سیستم جمع‌آوری پسماند مجهز شده‌اند
 
دیدارنیوز ـ مهدی جمالی نژاد در آستانه دوم اردیبهشت روز زمین پاک در حاشیه افتتاح پروژه‌های مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: ارائه لایحه کمک به ساماندهی پسماند‌های عادی با مشارکت بخش غیردولتی، تدوین اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور، رشد ۵ برابری اعتبارات دولتی در دولت دوازدهم نسبت به قبل، حمایت از راه اندازی نیروگاه‌های زباله سوز استان‌های شمالی و افزایش تعداد روستا‌های تحت پوشش سیستم جمع‌آوری پسماند به ۳۰ هزار روستا از جمله اقدامات وزارت کشور و این سازمان در زمینه مدیریت پسماند است.

وی با بیان اینکه موضوع مدیریت پسماند به عنوان یکی از اولویت‌های کاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مطرح بوده، گفت: در حال حاضر، روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند عادی در شهر‌ها و روستا‌های کشور تولید می‌شود و سرانه تولید زباله در شهر‌ها معادل ۸۰۰ گرم و در روستا‌ها ۵۰۰ گرم است و آنالیز پسماند‌های عادی تولیدی نشان می‌دهد که حدود ۶۵ درصد آن‌ها‌تر و ۳۵ درصد خشک است.

معاون عمران و توسعه امور شهر و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیار‌های کشور متذکر شد: عدم مدیریت صحیح پسماند‌ها منجر به معضلاتی از قبیل انتشار و انتقال انواع بیماری ها، ایجاد بوی نامطبوع و چشم انداز‌های نامناسب و بروز انواع آلودگی‌های محیط زیستی (آب، خاک و هوا) خواهد شد.

جمالی نژاد افزود: وزارت کشور به عنوان دستگاه اجرایی سیاست‌گذار، هدایت کننده و ناظر بر فعالیت شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اقداماتی نظیر تهیه و تدوین قوانین و مقررات و برنامه اجرایی مدیریت پسماند‌های عادی کشور با رویکرد مدیریت منطقه ای، تخصیص اعتبار جهت احداث و تکمیل پروژه‌های مدیریت پسماند اولویت دار و نیز آموزش نیروی انسانی متخصص، گام‌های موثری در جهت رفع مشکلات ناشی از پسماند‌ها برداشته است.

وی در ادامه برخی مصادیق اقدامات صورت گرفته توسط این وزارتخانه را تشریح کرد و گفت: تصویب قانون «کمک به ساماندهی پسماند‌های عادی با مشارکت بخش غیردولتی» با هدف توجیه پذیری و اقتصادی شدن اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند توسط بخش خصوصی می‌تواند نقطه عطفی در سرمایه گذاری و واگذاری پروژه‌های مدیریت پسماند باشد.

معاون عمران و توسعه امور شهر و روستایی وزیر کشور اضافه کرد: با هدف کاهش تولید پسماند مخرب محیط زیست از سال۹۷، در بودجه سنواتی عوارض بر واردات و تولید این کالا‌ها وضع و آیین نامه‌های مربوطه به تصویب هیئت محترم دولت رسیده است و با تصویب قانون ساماندهی پسماند‌های عادی با مشارکت بخش غیردولتی این موضوع بصورت دائمی و پایدار شده است.

جمالی نژاد با اشاره به تدوین اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور در بیش از ۷۰۰ شهر گفت: در این اطلس، کشور به ۲۸۳ منطقه تقسیم و پروژه‌های مناسب هر منطقه تعریف شد و هر منطقه مشتمل بر تعدادی شهر و روستا‌های مجاور هم با ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی همگن است.

وی گفت: طی سال‌های ۱۳۹۶ تا خاتمه ۱۳۹۹، جمعا بالغ بر ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال از محل موافقت نامه کمک به ساماندهی پسماند استان‌های ساحلی تخصیص یافته است. این رقم اعتبارات نسبت به تمامی ادوار گذشته رشد بی نظیر داشته به طوری که مجموع اعتبارات تخصیصی در دولت دوازدهم به نسبت سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ بیش از پنج برابر شده است.
معاون عمران و توسعه امور شهر و روستایی وزیر کشور ادامه داد: در نتیجه تخصیص این اعتبارات به پروژه‌های مدیریت پسماند، نیروگاه زباله سوز نوشهر در آذر ۹۹ راه‌اندازی شد و در ماه‌های آتی به تولید برق می‌رسد. همچنین پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری، رشت و اکثر پروژه‌های اولویت دار مدیریت پسماند نیز از پیشرفت فیزیکی مناسبی در این مدت برخوردار شده اند.

جمالی نژاد اظهار کرد: مقارن با روز زمین پاک در ۱۱ استان کشور شامل قم، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، مازندران، فارس، تهران، سمنان، مرکزی، گیلان و گلستان، ۳۵ پروژه مدیریت پسماند در شهرداری‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور با اعتباری در حدود ۲۳۳۰ میلیارد ریال افتتاح می‌شود. علاوه بر این تعداد پنج پروژه با پیش بینی حدود ۸۰۰ میلیارد ریال کلنگ زنی خواهد شد.

وی اضافه کرد: از این تعداد پروژه مدیریت پسماند در سطح کشور، ۱۳ پروژه مرتبط با واحد‌های پردازش و کمپوست به مبلغ ۱۹۴۰ میلیارد ریال، ۱۳ پروژه مرتبط با محل‌های دفن بهداشتی به مبلغ ۹۵۰ میلیارد ریال، ۶ پروژه مرتبط با خرید ماشین آلات جمع آوری و حمل پسماند به مبلغ ۱۳۰ میلیارد ریال و هشت پروژه مرتبط با سامانه‌های هوشمند مدیریت پسماند و مشارکت‌های مردمی به مبلغ ۱۲۰ میلیارد ریال است.

جمالی نژاد همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته در روستا‌ها گفت: در حوزه روستایی نیز با بهره‌گیری از ظرفیت جزء (۱) بند (ب) ماده (۲۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور، آیین‌نامه مربوط به ساماندهی پسماند روستایی با دیدگاه منطقه‌ای تدوین و به استانداری‌ها ابلاغ شد. بر همین اساس پروژه‌های تفکیک از مبدا، ساماندهی محل‌های دفن موجود و تجمیع محل‌های دفن پسماند پراکنده در مناطق روستایی در دستور کار قرار گرفت.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: با تجهیز دهیاری‌ها به ماشین‌آلات مربوطه، روستا‌های تحت پوشش سیستم جمع‌آوری پسماند به ۳۰ هزار روستا افزایش پیدا کرد. بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در زمینه آموزش و تسهیل‌گری درحوزه محیط‌زیست روستایی و راه‌اندازی سایت آموزش عملی اجرای روش‌های کمپوست برای دهیاران کشور در برخی از شهرستان‌ها و اجرای پایلوت طرح مدیریت پسماند اجتماعی در استان‌های گیلان و مازندران از اهم اقدامات دولت در زمینه ساماندهی مدیریت پسماند روستایی است.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: