تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.
شکایت فدراسیون فوتبال هند از تیم پرسپولیس

انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام باشگاه پرسپولیس با شکایت رسمی فدراسیون فوتبال هند مواجه شده است. این یادداشت به این بهانه نگاهی دارد به لزوم آموزش دوری از نژادپرستی و درک حساسیت‌های ملت‌ها و گروه‎‌های اجتماعی مختلف.

کد خبر: ۸۷۲۰۳
۲۱:۲۴ - ۲۹ فروردين ۱۴۰۰

خطر شکستن قبح نژادپرستی و پیشنهادی به فدراسیون فوتبال ایران

دیدارنیوز _ قاسم منصور آل کثیر: صفحه اینستاگرامِ تیم فوتبال پرسپولیس با انتشار متنی به جنگ ۲۸۳ سال قبل ایران و هند که هندی‌ها خاطراتِ خونین و بدی از آن دارند اشاره کرد و با ادبیات به دور از احترام از این رویداد یاد کرد. پس از این موضوع فدراسیون فوتبال هند به صورت رسمی از پرسپولیس شکایت کرد.

بازی فوتبال برای ایجاد صلح و دوستی میان ملت‌هاست و بنابراین زبان فوتبال زبان غیرسیاسی و مبتنی بر صلح و دوستی است و هر فردی که نفرت و خشونت را به صورت عمومی منتشر کند، با جرایمی مواجه می‌شود.

اما آنچه که نگرانی را بیشتر می‌کند، بی‌توجهی و واکنش نشان ندادنِ روشنفکران نسبت به ترویجِ racism و نفرت پراکنیِ عمومی است. این رویه باعث می‌شود قبحِ نژادپرستی شکسته شود که تبعات جبران ناپذیری برای هر جامعه‌ای به دنبال خواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنم برای جلوگیری از این رفتارهای تلخ، فدراسیون فوتبال از تیم‌های ورزشی بخواهد قبل از حضور در هر کشور، یک کلاس آموزشی توجیهی برای آشنایی ورزشکاران با حساسیت‌های کشور میزبان برقرار کنند تا آگاهی عمومی ورزشکاران نسبت به مسائل و حساسیت‌های دیگران افزایش یابد.

همین کلاس آموزشی در شکل محلی نیز برای رقابت‌های داخلی می‌تواند برگزار شود تا ورزشکاران با اظهارات و حرکاتشان در ورزش و فضای مجازی باعث ترویج نفرت و عمومی‌سازیِ آن نشوند.

شاید گفته شود این رفتار تنها گفتاری بود اما باید دانست که خشونتِ گفتاری، پیوستارِ خشونت‌های خطرناک‌تر می‌شود.  واقعیت این است که هرگز با خشونت نمی‌توان عدم خشونت به وجود آورد. تز اصلی گاندی هم در این زمینه، نفی خشونت بود. او معتقد بود، عدم خشونت باید ایدئولوژی ما باشد. با این شیوه می‌توان به صلح اجتماعی رسید ولی از خشونت، حتی خشونت علیه استعمار، نمی‌شود به یک جامعه‌ سالم رسید.

اکنون جامعه‌ ما بیش از هر چیز نیاز به آموزشِ مسائلی دارد که جهان سالها آنها را آموختند خصوصا آموزشِ مخالفت و برخورد شدید با مسائلِ نژادگرایانه‌ متحجرانه.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: