تیتر امروز

روز احمدی نژاد و ادامه سردرگمی اصلاح‌طلبان
روز دوم ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

روز احمدی نژاد و ادامه سردرگمی اصلاح‌طلبان

دومین روز ثبت نام نامزدهای انتخاباتی یک خبر بزرگ داشت و آن نامزدی محمود احمدی نژاد بود. سخنان بسیار تند احمدی‌نژاد فضای خبری را تحت الشعاع قرار داد. همزمان اردوگاه اصلاح‌طلبی سرگردان است...
گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!
«تنگنا»؛ برنامه چهارم ـ بخش دوم

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

سرپرست محیط زیست شهرستان خاتم گفت: محیط بانان منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی چاهک در سال جدید حین پایش سایت، موفق به مشاهده یک رأس گوساله گوزن زرد ایرانی که تازه به دنیا آمده، شدند.

کد خبر: ۸۶۹۷۷
۱۵:۴۲ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۰

اولین نوزاد گوزن زرد ایرانی در سایت جنگل باغ شادی شهرستان خاتم متولدشد

دیدارنیوز ـ موسی شمسایی روز شنبه در گفتگویی افزود: در سال ۹۹ برنامه غذایی کامل تری برای گوزن‌ها در نظر گرفته شد که این برنامه غذایی تا پایان سال ادامه پیدا کرد به همین دلیل گوزن‌ها از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار هستند و پیش بینی می‌شود امسال تعداد زایمان‌ها نسبت به قبل رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی اظهار کرد: هدف اصلی سایت‌های تکثیر، رهاسازی مجدد گونه در طبیعت است که در چند سال گذشته سایت باغ شادی خاتم از طرف برخی کارشنان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت برای مرحله رهاسازی انتخاب شده است.

شمسایی ادامه داد: سایت تکثیر و پرورش باغ شادی با وسعت ۲۰۰ هکتار در جنوبی‌ترین نقطه استان و در قلب منطقه جنگلی باغ شادی شهرستان خاتم واقع شده است.

وی اظهار داشت: گوزن زرد ایرانی، یک گونه در معرض خطر انقراض در طبیعت به شمار می‌رود و تنها در سایت‌های محصور شده و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری و تکثیر می‌شود.

گوزن زرد ایرانی یکی از سه گونه گوزن موجود در ایران است که در این گونه جانوری نر‌ها شاخ دارند و شاخ آن‌ها قبل از عید در اسفندماه می‌افتد و بلافاصله شاخ جدید شروع به رشد می‌کند و هرسال که این شاخ می‌افتد یک شاخک به آن اضافه می‌شود، شاخ‌های گوزن زرد چند شاخه است و هرکدام از این شاخک‌ها بیانگر یک سال از سن حیوان است که در مجموع از تعداد این شاخک‌ها می‌توان تشخیص داد که سن این گونه چند سال است.

هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از شهر یزد واقع شده است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: گوزن ایرانی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: