تیتر امروز

فعلا واکسن کرونا نیست ؛ شاید وقتی دیگر ...
گزارش میدانی دیدار از وضعیت مراکز واکسیناسیون کرونا

فعلا واکسن کرونا نیست ؛ شاید وقتی دیگر ...

تزریق دوز دوم واکسن کرونای سالمندان با تاخیر مواجه شده است. نسرین نیکنام در گزارشی میدانی به تنها مرکزی سر زده است که تا چند روز قبل امکان تزریق دوز دوم واکسن در آن وجود داشت، اما...
شوالیه‌ای از سردسیر!
یورو بیست (۲)

شوالیه‌ای از سردسیر!

«یورو بیست» عنوان ستونی است که به مناسبت برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا یا یورو منتشر می‌شود و روزنگار‌ی است از آرش راهبر مسئول میز ورزشی دیدارنیوز.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ۵۰ درصد مبتلایان به گلوکوم یا آب سیاه در دنیا از بیماری خود اطلاعی ندارند، گفت: برای جلوگیری از عوارض این بیماری، افراد بالای ۴۰ سال حداقل یک بار فشار چشم خود را چک کنند.

کد خبر: ۸۶۹۶۴
۱۸:۰۰ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۰

بیماری بدون علامت «آب سیاه» را جدی بگیرید

دیدارنیوز ـ به گزارش روز شنبه انجمن چشم پزشکی ایران، دکتر آرزو میرآفتابی افزود: آب سیاه دومین عامل نابینایی در دنیا است و آمار فزاینده‌ای دارد؛ به طوری که از سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، تعداد افراد مبتلا به گلوکوم از حدود ۶۴ میلیون نفر به ۷۶ میلیون رسیده و تا ۲۰ سال آینده این آمار به حدود ۱۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد افراد مبتلا به گلوکوم در دنیا از بیماری خود اطلاعی ندارند، اظهار داشت: این بیماری بدون علامت و درد است و به دلیل بی علامت بودن آن زمانی که فرد متوجه از دست رفتن میدان دید می‌شود یا احساس می‌کند دید چشمانش کم شده، ممکن است فرصت طلایی اولیه برای شناسایی موارد ابتدایی از دست رفته باشد.

میرآفتابی ادامه داد: توصیه می‌شود افراد بالای ۴۰ سال حداقل یک بار فشار چشم خود را چک کنند و بعد با توصیه چشم پزشک اقدامات مورد نیاز را در صورت لزوم انجام دهند. کسانی که افراد درجه یک خانواده آن‌ها به خصوص پدر، مادر، خواهر و برادر دچار گلوکوم هستند حتماً باید فشار چشم خود را در اولین فرصت بدون در نظر گرفتن سن چک کنند. چون احتمال چند برابری ابتلا به گلوکوم نسبت به افراد عادی در این افراد وجود دارد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: تمام افرادی که سابقه ضربه به چشم دارند و کورتون مصرف می‌کنند یا سابقه جراحی‌های چشم دارند یا جراحی عیوب انکساری داشته یا نزدیک بین هستند، بهتر است فشار چشم آن‌ها چک شده و یک معاینه کامل چشم داشته باشند.

میرآفتابی ادامه داد: با توجه به شیوع بیشتر بیماری در سنین بالا باید توجه داشت که امکان ابتلا به آب سیاه در هر سنی حتی در بدو تولد وجود دارد و ممکن است با علایمی مانند اشک ریزش، ترس از نور و جمع کردن چشم‌ها خود را نشان دهد.

این متخصص گلوکوم تاکید کرد: نوع کمتر شایع بیماری گلوکوم با تهوع، استفراغ و سردرد و تاری دید و علائم حاد خودش را نشان می‌دهد. فرد باید به صورت اورژانس نزد چشم پزشک برود؛ زیرا می‌تواند باعث از دست رفتن دید شود. اما، باید توجه داشت این بیماری در اکثر مواقع بی علامت بوده و اندازه گیری منظم فشار و معاینه دقیق چشم می‌تواند فرد را از ابتلا به بیماری آب سیاه آگاه کند.

میرآفتابی درباره چهارمین همایش بهاره چشم پزشکی که ۲۷ و ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، گفت: این همایش با کمک و همراهی گروه‌ها و مراکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی و همکاری اساتید چشم پزشکی سراسر کشور برگزار می‌شود و هدف آن، ارائه نوآوری‌ها وچالش‌ها در زمینه‌های مختلف تشخیصی و درمانی در چشم پزشکی است. این همایش به صورت مجازی و به همت انجمن چشم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا
برچسب ها: چشم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: