تیتر امروز

روز احمدی نژاد و ادامه سردرگمی اصلاح‌طلبان
روز دوم ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

روز احمدی نژاد و ادامه سردرگمی اصلاح‌طلبان

دومین روز ثبت نام نامزدهای انتخاباتی یک خبر بزرگ داشت و آن نامزدی محمود احمدی نژاد بود. سخنان بسیار تند احمدی‌نژاد فضای خبری را تحت الشعاع قرار داد. همزمان اردوگاه اصلاح‌طلبی سرگردان است...
گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!
«تنگنا»؛ برنامه چهارم ـ بخش دوم

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت جزییات واکسیناسیون بیماران نادر علیه کرونا را تشریح کرد و در زمینه اخذ رضایت‌نامه از بیماران برای تزریق واکسن کرونا، توضیحاتی ارائه داد.

کد خبر: ۸۶۱۶۰
۰۹:۲۶ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۰

جزئیات واکسیناسیون بیماران نادر علیه کرونا

دیدارنیوز ـ دکتر مهدی شادنوش در گفتگویی درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا در بیماران نادر، گفت: واکسیناسیون علیه کرونا در بیماران نادر شامل بیماران دیالیز خونی و صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس، SMA، EB، CF، MPS، اوتیسم، پیوند اعضا و نسوج، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه (PID) است که این بیماران در کشور بالغ بر ۵۴۰ هزار بیمار را شامل شده است.

وی با بیان اینکه بیماران مبتلا به سرطان نیز در لیست بیماران نادری که شامل واکسیناسیون کرونا می‌شوند، قرار دارند، افزود: با توجه به تحویل مرحله‌ای واکسن، اولویت‌بندی بیماران بر اساس معیار‌ها و شرایط اعلام شده در دستورالعمل صورت گرفته و بنا به تشخیص دانشگاه علوم پزشکی، بیماران آسیب‌پذیرتر در اولویت بالاتری قرار می‌گیرند.

شادنوش ادامه داد: واجدین شرایط توسط معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی و بر اساس سامانه‌های ثبتی موجود شناسایی و فراخوان می‌شوند. در عین حال موارد منع مصرف نیز بر اساس پروتکل‌های علمی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی درباره مراکز تزریق واکسن کرونا برای بیماران نادر نیز گفت: مراکز تزریق واکسن کرونا از طریق معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها تعیین می‌شود و با همکاری معاونت‌های بهداشتی، تیم‌های واکسیناتور به مراکز درمانی مراجعه و تزریق واکسن در همان مراکز انجام می‌شود. براساس پروتکل‌های موجود، تزریق واکسن برای بیماران نادر هم در دو نوبت و مانند سایر افراد جامعه انجام می‌شود.

تاکنون ۲۰ هزار نفر از بیماران نادر واکسینه شدند

شادنوش درباره میزان بیمارانی نادری که تاکنون واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: با توجه به توزیع واکسن در روز‌های پایان سال ۹۹ (۲۷ اسفند) بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و با توجه به جمع‌بندی و ارسال آمار‌های عملکرد دانشگاه‌ها به صورت ماهانه، در هفته اول اردیبهشت ماه عملکرد فروردین دانشگاه‌ها اعلام خواهد شد. البته تاکنون می‌توان گفت که نزدیک به ۲۰ هزار نفر از بیماران نادر واکسینه شده‌اند.

چرایی اخذ رضایت‌نامه از بیماران

وی درباره برخی اخبار مبنی بر اخذ رضایتنامه از بیماران نادر جهت تزریق واکسن کرونا، گفت: اخذ رضایت نامه به معنی احترام به حقوق بیماران و آگاهی بخشی آن‌ها در خصوص نوع دارو و عوارض محتمل است و از آن جا که تزریق واکسن کرونا به صورت اختیاری است، اخذ رضایت نامه به معنی اعلام آمادگی بیمار جهت تزریق واکسن است. فرایند اخذ رضایت در خصوص بسیاری از خدمات پزشکی نیز اتفاق می‌افتد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: واکسن کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: