تیتر امروز

فعلا واکسن کرونا نیست ؛ شاید وقتی دیگر ...
گزارش میدانی دیدار از وضعیت مراکز واکسیناسیون کرونا

فعلا واکسن کرونا نیست ؛ شاید وقتی دیگر ...

تزریق دوز دوم واکسن کرونای سالمندان با تاخیر مواجه شده است. نسرین نیکنام در گزارشی میدانی به تنها مرکزی سر زده است که تا چند روز قبل امکان تزریق دوز دوم واکسن در آن وجود داشت، اما...

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌هایی جداگانه به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش، فهرست بازنگری شده کالا‌ها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت را در سال ۱۴۰۰ ابلاغ کرد.

کد خبر: ۸۵۹۰۵
۱۲:۱۶ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۰

وزیر بهداشت فهرست جدید کالا‌های آسیب‌رسان به سلامت را ابلاغ کرد

دیدارنیوز ـ به گزارش روز یکشنبه وبدا، سعید نمکی در این نامه‌ها به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش نوشت: به استناد «ماده ۴۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)» و «بند ج ماده ۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه» و در راستای اجرای تکلیف قانونی این وزارت، فهرست کالا‌ها و اقدامات آسیب رسان به سلامت برای اعلان در سال ۱۴۰۰ مورد بازنگری قرار گرفته که بخش محصولات خوراکی آن جهت استحضار به پیوست این نامه است.

وزیر بهداشت افزود: به منظور صیانت از سلامت جامعه خواهشمند است دستور فرمایید ضمن آموزش و اطلاع رسانی، در مورد پذیرایی در مراکز غذاخوری، بوفه‌های کارکنان، دانشجویان و مراکز آموزشی شبانه روزی از سرو مواد غذایی مندرج در این فهرست ممانعت شود. 

نمکی در این نامه تاکید کرد: مواد غذایی مندرج در این فهرست به دلیل کالری بالا (داشتن شکر و روغن افزوده، چربی اشباع و ترانس) یا نمک و همچنین مواد نگهدارنده، به عنوان عوامل بیماری‌های غیرواگیر محسوب شده و مصرف آن‌ها می‌تواند در دراز مدت، موجب اضافه وزن، چاقی، فشارخون، دیابت و سایر بیماری‌های غیرواگیر شود.

فهرست کالا‌ها و خدمات آسیب رسان به سلامت شامل انواع سوسیس و کالباس، پیتزا و ساندویج دارای سوسیس و کالباس، انواع سمبوسه و فلافل، انواع نوشابه‌های گازدار و انرژی زا، انواع تافی، فرآورده‌های یخی، انواع روغن و سس مایونز، فرآورده‌های ذرت حجیم شده، شیرینی تر، فرآورده‌های آرایشی مثل رژ لب، کرم پودر، مداد آرایشی چشم، بزنزه کردن پوست، محصولات لاغر کننده موضوعی، قرص ترامادول و استامینوفن کدئین است.

فهرست  کالا‌ها و اقدامات آسیب رسان به سلامت سال ۱۴۰۰ در اینجا قابل مشاهده است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: وزارت بهداشت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: