تیتر امروز

شیرین هانتر: شانس احیای برجام ۵۰ درصد است
مصاحبه اختصاصی دیدار + فایل صوتی مصاحبه

شیرین هانتر: شانس احیای برجام ۵۰ درصد است

روند مذاکرات وین به کجا می‌رسد؟ آیا احیای برجام رقم می‌خورد یا خیر؟ راه حل زنده کردن برجام چیست؟ این سوالاتی است که دیدار از شیرین هانتر، استاد دانشگاه جورج تاون واشنگتن در آستانه دور جدید مذاکرات...

سخنگوی کاخ سفید نشست وین درباره بازگشت آمریکا به برجام را گام ابتدایی سازنده خواند و گفت: این نشانه و گام خوبی است که حتی به صورت غیر مستقیم(با ایران) تعامل داریم.

کد خبر: ۸۵۵۵۹
۰۸:۵۳ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۰

کاخ سفید: نشست وین گامی سازنده است

دیدارنیوز - جن ساکی روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود افزود: گفت‌وگوها در وین برای دومین روز ادامه دارد. احتمالا توئیت اتحادیه اروپا را دیده‌اید که مذاکرات را "متحدانه و با همت" توصیف کردند.

وی افزود: این یک گام ابتدایی سازنده از فرایند جاری است. موضوع اولیه هم بازگشت ایران به انطباق با تعهدات و کاهش تحریم‌های آمریکا است. انتظار داریم این گفت‌وگوها دشوار و فرایند، طولانی باشد. این نشست‌ها، تنها شروع یک دوره است.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: من نمی‌توانم یک زمان‌بندی برای این مذاکرات ارائه دهم. بر این باوریم که دیپلماسی، مسیری درست برای پرداختن به این چالش است. این کار را در هماهنگی و همکاری نزدیک با متحدان و شرکایمان انجام می‌دهیم.

ساکی روند جاری در وین را بهترین رویکردی دانست و اضافه کرد: این نشست، شروع یک فرایند است و انتظار داریم که پس از اتمام این دور از مذاکرات، بازخوانی از آن را منتشر کنند.

جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام از روز گذشته مذاکرات کمیسیون مشترک را در وین آغاز کردند. پس از دور نخست این گفت‌‎‌وگوها، دو کارگروه برای بررسی چگونگی اقدام هسته‌ای ایران و همچنین چگونگی برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، تشکیل شد.

هیات آمریکا هم در قالب دیگری به سرپرستی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اعضای باقی‌مانده برجام بدون ایران تعامل دارد.

ایران بر لغو یکپارچه تحریم‌ها پیش از بازگشت آمریکا به برجام تاکید دارد.

قرار است دور بعدی مذاکرات کمیسیون مشترک، روز جمعه برگزار شود تا جمع‌بندی نتایج حاصل شده در کارگروه‌ها را بررسی کنند.

منبع: انتخاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: