تیتر امروز

دالتون ترامبو و زندگی دشوار قربانیان سانسور
سینما با چاشنی تفکر (۱۳)

دالتون ترامبو و زندگی دشوار قربانیان سانسور

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: احتمال انتقال خانگی بیماری کرونا بالا و در حد ۵۳ درصد است؛ بنابراین در صورت شک ابتلا به این بیماری قبل از آماده شدن جواب تست، فرد باید اصول بهداشتی را رعایت کرده، در خانه ماسک بزند و در صورت امکان از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کند.

کد خبر: ۸۴۹۱۲
۱۶:۰۶ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۰

احتمال انتقال خانگی کرونا ۵۳ درصد است 

دیدارنیوز ـ مسعود مردانی روز شنبه در گفتگویی در این خصوص توضیح داد: سطح ایمنی بدن افراد با یکدیگر فرق دارد و به همین دلیل است که می‌گویند کرونای خفیف در یک فرد می‌تواند برای سایر افراد شدید باشد و فرد باید خود را در اتاق جداگانه ایزوله کند. سطح ایمنی بدن ما مشخص می‌کند که کرونای خفیف گرفته‌ایم یا نه و این مساله در همه افراد یکسان نیست.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: رعایت قرنطینه توسط افراد مشکوک به کرونا در کنترل بیماری و عدم سرایت به سایر اعضای خانواده بسیار تاثیرگذار است و فاصله حداقل یک متری را رعایت کرده و سطوح و اجسامی را که مکرر با آن‌ها در تماس هستند، باید ضدعفونی شوند.

مردانی تاکید کرد: برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همواره باید پروتکل‌های بهداشتی استفاده از ماسک، پرهیز از تردد در مکان‌های شلوغ، ضدعفونی کردن دست‌ها و ... را رعایت کنیم. در حال حاضر تحقیقات ثابت کرده کرونای جهش یافته با گونه‌های مختلف مسری‌تر و مرگ بارتر است.

به گفته وی، ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی ۷۰ درصد آلوده کننده‌تر است و جوانان را بیشتر درگیر می‌کند و میزان مرگ و میر آن بیشتر است؛ از این رو نیازمند همراهی مردم در کنترل و مهار این ویروس جهش یافته هستیم تا بتوانیم آن را مدیریت کنیم تا شرایط بحرانی نشود.

اکنون در ایران بیش از ۲۵ نفر مبتلا به کرونای انگلیسی شناسایی شدند. ویروس جهش‌یافته انگلیسی بسیار سرایت‌پذیر است و افراد با سن پایین را هم مبتلا می‌کند و تنها راه مقابله با آن رعایت دقیق پروتکل‌ها است.

سازمان بهداشت جهانی نیز به تمام کشور‌ها توصیه می‌کند که برای شناسایی تغییرات و جهش‌ها، رفتار و ساختار ویروس را پیگیری کنند. همچنین با مطرح‌کردن اطلاعات و داده‌هایشان، به بررسی و نتیجه‌گیری درباره این بیماری کمک کنند.

نکته مهم دیگری که سازمان بهداشت جهانی به آن اشاره می‌کند، توجه به کیت‌های تست پی‌سی‌آر (PCR) است. این تست مواد ژنتیکی ویروس را بررسی می‌کند. سازمان بهداشت جهانی به آزمایشگاه‌هایی که از تست تجاری پی‌سی‌آر استفاده می‌کنند، توصیه کرده که اگر کیت‌ها نمی‌توانند ژن‌های ویروسیِ هدف را به خوبی شناسایی کنند، حتما با شرکت سازنده کیت‌ها برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص تماس بگیرند. برای کنترل ویروس کرونا و شکل‌های جهش‌یافته آن، نیاز است که تست‌های دیگری هم با هدف‌گرفتن شناسایی ژن‌های ویروسیِ مختلف انجام شوند. این تست‌ها موجب می‌شوند امکان شناخت گونه‌های دیگر ویروس به وجود بیاید.

سازمان بهداشت جهانی از کشور‌های مختلف می‌خواهد سطح شیوع بومی بیماری را ارزیابی و اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل بیماری را عملیاتی کنند. رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی بر اساس دستورات سازمان بهداشت در کنترل و مقابله با بیماری نقش مهمی دارد.

منبع: ایرنا
برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: