تیتر امروز

خسرو صادق نیت با اشاره به ایتکه در روز‌های اخیر ورود بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان امام خمینی (ره) به شکل چشمگیری افزایش یافته است، گفت: نه تنها ورودی بیماران کرونا افزایش یافته بلکه میزان بستری این بیماران و نیز میزان فوتی‌های ناشی از این بیماری در این بیمارستان که بزرگترین بیمارستان کشور است، روند صعودی داشته است.

کد خبر: ۸۴۸۵۵
۱۰:۵۹ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۰

روند صعودی بستری و فوت بیماران کرونایی

دیدارنیوز ـ خسرو صادق نیت، رئیس مجمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران روز شنبه در گفتگویی یادآور شد: به علت افزایش ابتلا به کرونا و نیز تعطیل بودن مراکز درمانی خصوصی در هفته‌های اخیز، میزان مراجعه، بستری و فوتی بیماران کرونا افزایش یافته و همه تخت‌های «آی سی یو» بیمارستان نیز پر شده است.

وی ادامه داد: افزایش میزان ورودی بیماران کرونا به خصوص در دو هفته اخیر در بیمارستان امام خمینی (ره) و احتمالا سایر بیمارستان‌های دولتی فقط افزایش تعداد مبتلایان نیست و یک علت دیگر آن نیز می‌تواند تعطیلی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خصوصی در ایام نوروز باشد، زیرا در حالت عادی تعدادی از بیماران کرونا برای درمان به مراکز خصوصی و غیر دولتی می‌رفتند که در ایام نوروز به علت تعطیل بودن این مراکز به اجبار به بیمارستان‌های دولتی ارجاع می‌شوند.

رئیس مجمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گفت: به طور کلی روند ابتلا به کرونا در تهران صعودی و نگران کننده است. نکته مهم درباره بیماران کرونا که به بیمارستان مراجعه می‌کنند این است که معمولا بیمارانی به بیمارستان می‌آیند که وضعیت حادتر و شدیدتری دارند و زمانی مراجعه می‌کنند که علایم بیماری تشدید شده است به همین علت نسبت بیماران بستری به کل مراجعه کنندگان کرونا نسبت به گذشته بیشتر است.

وی افزود: مساله بسیار مهم دیگر این است که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا دیر به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به همین علت زمان مناسب را برای شروع درمان از دست می‌دهند و این مساله میزان بستری و فوت ناشی از این بیماری را افزایش می‌دهد.

صادق نیت گفت: به علت افزایش بیماران بدحال کرونا در بیمارستان، اکنون همه تخت‌های «آی سی یو» و بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام خمینی (ره) پر شده است. حتی یک بخش جدید «آی سی یو» که برای این بیماران تاسیس کردیم هم پر شده و درصدد هستیم که یک بخش جدید دیگری را برای ایجاد تخت‌های «آی سی یو» کرونا اختصاص دهیم تا بتوانیم پاسخگوی بیماران بد حال کرونا باشیم.

وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور به نظر می‌رسد سیر ابتلا و شدت بیماری کووید۱۹ نسبت به گذشته شدت بیشتری دارد.

رئیس مجمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران درباره روند واکسیناسیون کادر درمانی این بیمارستان علیه کرونا گفت: حدود ۳۰ درصد کادر بیمارستان امام خمینی واکسینه شده اند. هنوز همه این نیرو‌ها واکسن کرونا را دریافت نکرده اند و روند واکسیناسیون ادامه دارد.

وی افزود: بعد از تزریق واکسن کرونا مقداری عوارض مختصر در برخی افرادی که واکسن زدند، دیده شده، اما عوارض شدید قابل توجهی نداشتیم. واکسیناسیون کادر درمان عمدتا با واکسن روسی اسپوتنیک انجام شده، اما به تازگی استفاده از واکسن شرکت باهارات هند نیز شروع شده و به نظر می‌رسد درصد میزان ایمنی زایی واکسن اسپوتنیک روسی تا حدودی بهتر از واکسن هندی بوده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون یک میلیون و ۹۰۸ هزار و ۹۷۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و و ۶۲ هزار و ۸۷۶ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند.

در هفته‌های اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا به شکل نگران کننده‌ای پایین آمده است، شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی و افزایش سفر‌ها و دورهمی‌ها به روند افزایش شیوع کرونا در کشور دامن زده است به طوری که روز گذشته تعداد جانباختگان روزانه این بیماری دوباره سه رقمی شد و به رقم ۱۱۷ نفر رسید.

تعداد شهر‌های قرمز و نارنجی کرونا در کشور نیز رو به افزایش است و بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت هم اکنون ۴۶ شهرستان قرمز و ۱۱۹ شهرستان نارنجی هستند. مسافرت «از» و «به» شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: