تیتر امروز

بیماری SMA و کمپین دلارا؛ کمک کنیم یا نه؟!

بیماری SMA و کمپین دلارا؛ کمک کنیم یا نه؟!

دختر کوچکی به نام دالارا با بیماری‌ای به نام sma درگیر است. کمپینی برای کمک به او برای تهیه دارویی گران قیمت به راه افتاده که شاید به درمان او کمک کند. آیا باید با چنین کمپینی همراه شد؟ پاسخ...

پژوهشی جدید در مورد خاستگاه ویروس کرونا نشان می‌دهد که اگرچه ویروس شیوع یافته به ویروس موجود در خفاش‌ها شباهت دارد اما احتمالا راسو یا گربه واسطه انتقال آن به انسان بوده‌اند.

کد خبر: ۸۴۵۸۶
۱۲:۲۷ - ۰۹ فروردين ۱۴۰۰

خفاش

دیدارنیوز: پژوهشی تازه دربارهٔ خاستگاه کووید-۱۹ نشان می‌دهد که در محمتل‌ترین حالت، انتقال این ویروس از حیوان به انسان صورت گرفته و فرضیهٔ انتشار عوامل ویروسی از آزمایشگاه «به‌شدّت نامحمتل» است.

خبرنگارانی که نسخهٔ اولیهٔ این پژوهش را دیده‌اند می‌گویند این پژوهش که از سوی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت با همکاری چین فراهم شده بسیار مفصّل است و همزمان ناگفته‌های بسیاری دارد. کارشناسان در گزارش خود چهار فرضیه را، به‌ترتیبِ قوّت احتمال، دربارهٔ چگونگی شیوع این ویروس مطرح کرده‌اند.

در این گزارش تصریح شده که گرچه ویروس کرونای یافت شده در خفاش شباهت زیادی به ویروس شایع شده در جمعیت انسانی دارد، اما طی کردن فاصلهٔ ژنتیکی میان این دو گونه دست‌کم چندین دهه طول می‌کشد و بنابراین لزوما جانور یا جانوران دیگری، نظیر مینک (نوعی راسو) و گربه، واسطهٔ انتقال این ویروس از خفاش به انسان بوده اند.

یک مسئول سازمان جهانی بهداشت که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت این گزارش بناست در روز‌های آینده رسما منتشر شود.

تأخیر در انتشار رسمی نتیجهٔ پژوهش فوق به این گمان دامن زده است که چینی‌ها خواسته‌اند نتیجه‌گیری آن را دستکاری کنند مبادا مسئولیت شیوع همه‌گیری به گردن این کشور بیفتد.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پژوهش اخیر را در ماه‌های ژانویه و فوریهٔ سال جاری و عمدتاً در ووهان، مرکز انتشار ویروس کرونا در چین، انجام داده‌اند.

منبع: یورونیوز فارسی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: