تیتر امروز

گفتگو با لطف‌الله میثمی؛ چریک باهوش در محاصره!
تنگنا برنامه سوم- بخش اول

گفتگو با لطف‌الله میثمی؛ چریک باهوش در محاصره!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. لطف‌الله میثمی میهمان سومین برنامه تنگنا بوده است.

شما در حال خواندن نهمین شماره از "اکولایزِر: گلِ تساوی" هستید؛ "اکولایزِر: گلِ تساوی"، جایی برای پرداختن به اخبار و موضوعات مرتبط با فوتبال و فوتسال زنان است.

کد خبر: ۸۳۳۳۷
۲۰:۳۴ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹


 

دیدارنیوز ـ آزاده محمدیان: فرار "سپاهان" از قعر... در هفته سوم رقابت‌های دور نهایی لیگ برتر فوتبال، روز شنبه ۹ اسفند؛ "سپاهان اصفهان" و "وچان کردستان" در ورزشگاه صفاییه مبارکه اصفهان و "شهرداری بم" و "شهرداری سیرجان" در ورزشگاه فجر بم به مصاف یکدیگر رفتند.

تیم سپاهان که از دو بازی نخست خود در این مرحله، هیچ امتیازی کسب نکرده‌بود، برای باقی‌ماندن در نبرد قهرمانی، به سه امتیاز کلیدی این بازی نیاز مبرم داشت و در نهایت نیز دو-هیچ پیروز میدان شد.

نخستین پیروزی سپاهان در مرحله‌ی نهایی، در حالی به دست آمد که "مهناز امیرشقاقی" این تیم را همراهی نمی‌کرد؛ هفته گذشته و پس از شکست سنگین سپاهان مقابل شهرداری سیرجان، اعتراضات و انتقادات نسبت به عملکرد این تیم شدت گرفته بود. در روز‌های پس از آن و در سکوت خبری، مهناز امیرشقاقی از سرمربی‌گری سپاهان استعفا داد و "رضوان رضایی" مربی این تیم، به جای او نشست.

مشخص نیست که دقیقا چه اتفاق یا اتفاقاتی، موجب استعفای امیرشقاقی شده‌است؛ اما باید در نظر داشت که سپاهان با حضور و هدایت مهناز امیرشقاقی توانست به مرحله نهایی صعود کند و در جمع ۴ تیم برتر لیگ قرار بگیرد. در نتیجه، برد هفته گذشته این تیم را نیز نمی‌توان منفک از تأثیرات او در این تیم دانست. هر تیم گذشته‌ای دارد و در گذر زمان و به مرور، هویت و شالوده‌اش شکل می‌گیرد. هیچ تیمی در عرض یک هفته به توانایی ویژه‌ای دست پیدا نکرده و هیچ بردی نیز یک شبه به دست نیامده است.

به هر روی، حالا این "وچان" است که با یک امتیاز، در قعر جدول نشسته و باید از بازی‌های پیش روی خود، فرصتی بسازد برای فرار از موقعیت بحرانی. هرچند، "وچان" نیز تیم خوش‌سابقه‌ایست که به این سادگی نمی‌توان شرایط بحرانی را برایش متصور شد.داوریِ داوری‌ها
از ابعاد دیگر حق پخش تلویزیونی و محرومیت ورزش زنان از آن، بحث داوری‌هاست؛ در تمام طول لیگ، از بازی‌های زنان، فیلمبرداری اصولی نمی‌شود و تنها صحنه‌های به جای مانده از بازی‌ها، فیلم‌های تکه تکه و بی‌کیفیتی است که به شکل شخصی و از جایگاه تماشاچیان ثبت شده است. حتی در حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین بازی‌ها نیز، بر اساس همین تصاویر است که باید عملکرد تیم داوری مورد سنجش قرار بگیرد. امری که در بسیاری از موارد نشدنی است.

چرا راه دور برویم؛ در دربی هفته گذشته کرمان که به تساوی یک - یک ختم شد، صحنه‌ای مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه شهرداری بم رخ داد، اما داور بازی رأی به پنالتی‌بودن آن نداد؛ این صحنه نیز (مانند تمام صحنه‌های دیگر بازی‌های لیگ) بر اساس تکه‌ای فیلم نه چندان واضح و تنها از یک زاویه مورد بررسی قرار گرفت، آن هم تنها توسط یک کارشناس (علی خسروی). با این شرایط، چگونه و بر چه مبنای مستحکمی می‌توان عملکرد داوران را تحلیل کرد و به آن‌ها نمره داد؟ چه بسا که همین مسائل، سبب تغییر قهرمان لیگ شوند. مسائلی که همگی از عدم پخش تلویزیونی بازی‌ها نشأت می‌گیرند.فدراسیون جدید؛ آغاز توجیهات
روز یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹، انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار شد و در پی انتخاب شهاب عزیزی‌خادم به عنوان رئیس جدید فدراسیون، شهره موسوی نیز به عنوان نایب رئیس سوم او برگزیده شد.
شهره موسوی، مدیر عامل تیم بادران در لیگ دسته یک مردان و همچنین مدیر عامل شرکت بازاریابی شبکه‌ای بادران گستران است.
او به عنوان کسی که از ابتدا تا کنون، سرمایه خود را وارد فوتبال مردان کرده، حالا مورد انتقاد فراوان در این خصوص قرار گرفته است. منتقدان می‌گویند چرا شخصی باید در منصب رسیدگی به امور فوتبال و فوتسال زنان بنشیند که خود هیچگاه دغدغه آن را نداشته‌است.

اما خانم موسوی در جواب این انتقادات، توپ را به زمین رسانه‌ها انداخته و علت آن که او در فوتبال زنان سرمایه‌گذاری نکرده را دیده‌نشدن فوتبال زنان دانسته است.

مسیری که برعکس آن منطقی‌تر به نظر می‌رسد؛ آیا سرمایه‌گذاری در فوتبال زنان، به دیده‌شدن آن کمک نخواهد کرد؟ آیا از سخن شهره موسوی اینطور برداشت نمی‌شود که او به دنبال عرصه و موقعیتی بوده که صرفا در آن دیده شده و سودی شخصی ببرد؟ طبیعی است که با این هدف، فوتبال مردان عرصه مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.نتایج هفته‌ سوم از مرحله نهایی لیگ برتر فوتبال

شنبه ۹ اسفند؛
"سپاهان اصفهان" (۲) – "وچان کردستان" (۰)
"شهرداری بم" (۱) – "شهرداری سیرجان" (۱)جدول لیگ برتر فوتبال در پایان هفته سوم از مرحله‌ی نهایی

۱-"شهرداری سیرجان" (۷ امتیاز)
۲-"شهرداری بم" (۵ امتیاز)
۳-"سپاهان اصفهان" (۳ امتیاز)
۴-"وچان کردستان" (۱ امتیاز)جدول گلزنان لیگ برتر فوتبال تا پایان هفته سوم از مرحله‌ی نهایی

۱-"افسانه چترنور" (۲۱ گل)
۲-"زهرا قنبری" (۱۹ گل)
۳-"شبنم بهشت" (۱۳ گل)
۴-"شقایق روزبهان" (۸ گل)برنامه دیدار‌های هفته‌ چهارم از مرحله نهایی لیگ برتر فوتبال؛ جمعه ۱۵ اسفند، ساعت ۱۳

"شهرداری سیرجان" – "شهرداری بم"
"وچان کردستان" – "سپاهان اصفهان"نتایج هفته هفتم لیگ برتر فوتسال؛ جمعه ۸ اسفند

گروه یک:
"شرکت ملی حفاری ایران" (۳) – "هیأت فوتبال رودان" (۰)
(هیأت فوتبال رودان، از شرکت در این بازی انصراف داد.)
"مس کرمان" (۰) – "سایپا تهران" (۲)
"شهروند ساری" (۳) – "نامی نو اصفهان" (۴)

گروه دو:
"هیأت فوتبال اصفهان" (۰) – "مس رفسنجان" (۱۲)
"پالایش نفت آبادان" (۳) – "هیأت فوتبال خراسان" (۱)
"کیمیای اسفراین" (۵) – "رهیاب تهران" (۵)


جدول لیگ برتر فوتسال در پایان هفته هفتم

گروه یک:
۱-"شرکت ملی حفاری ایران" (۱۸ امتیاز)
۲-"سایپا تهران" (۱۵ امتیاز)
۳-"نامی نو اصفهان" (۱۲ امتیاز)
۴-"هیأت فوتبال رودان" (۷ امتیاز)
۵-"مس کرمان" (۶ امتیاز)
۶-"شهروند ساری" (۲ امتیاز)
۷-"پویندگان فجر شیراز" (۱ امتیاز)

گروه دو:
۱-"پالایش نفت آبادان" (۱۶ امتیاز)
۲-"هیأت فوتبال خراسان رضوی" (۱۵ امتیاز)
۳-"مس رفسنجان" (۱۲ امتیاز)
۴-"رهیاب تهران" (۸ امتیاز)
۵-"پار‌س‌آرا شیراز" (۶ امتیاز)
۶-"کیمیای اسفراین" (۴ امتیاز)
۷-"هیأت فوتبال اصفهان" (۰ امتیاز)جدول گلزنان لیگ برتر فوتسال تا پایان هفته هفتم

۱-"مهسا کمالی" (۱۱ گل)
۲-"فاطمه حسینی" (۹ گل)
۳-"سارا شیربیگی" (۹ گل)
۴-"نسترن مقیمی" (۹ گل)
۵-"الناز عبداللهی" (۸ گل)


برنامه دیدار‌های هفته هشتم لیگ برتر فوتسال، جمعه ۱۵ اسفند، ساعت ۱۱
گروه یک:
"مس کرمان" – "پویندگان فجر شیراز"
"شرکت ملی حفاری ایران" – "نامی نو اصفهان"
"شهروند ساری" – "سایپا تهران"

گروه دو:
"پالایش نفت آبادان" – "پارس‌آرا شیراز"
"هیأت فوتبال اصفهان" – "رهیاب تهران"
"کیمیای اسفراین" – "هیأت فوتبال خراسان رضوی"
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: