تیتر امروز

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت
بروز رسانی می‌شود

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت

مرکز لرزه نگاری مدیترانه‌ای اروپا اعلام کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر بامداد امروز (دوشنبه) مرکز ترکیه و سوریه را لرزاند. ساعاتی بعد زلزله‌ای با قدرت ۷.۸ ریشتر مناطق مرکزی ترکیه را لرزاند.
افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان
از چشم جهان (۷۳)

افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان

سال گذشته، حکومت طالبان به تدریج مستحکم شد و مانند دهه ۱۹۹۰ به سوی خودکامگی و جزم اندیشی بیشتر رفت. حکومت طالبان نسبت به هر گونه از اشکال مخالفت، رویکردی به شدت سرکوبگرانه به خود گرفته است.

بانک خون بندناف، ذخیره و زیرساختی ارزشمند برای توسعه سلول-درمانی و پزشکی بازساختی

ایران در حوزه سلامت و دستاوردهای پزشکی و درمان نه‌تنها توانسته در منطقه به کشوری پیشرو تبدیل شود، بلکه در سطوحی در ردیف کشورهای پیشرفته و پیشتاز قرار گرفته است.

کد خبر: ۴۷۰۲۸
۱۲:۳۹ - ۱۲ دی ۱۳۹۸

دیدارنیوز- یکی از حوزه‌هایی که کشورمان را به قطب دانش مبدل کرده پزشکی بازساختی و دستاوردهای محققان ما در زمینه سلول‌های بنیادی است.

به گفته دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در دنیا از ۳۵ سال پیش و در ایران از ۲۰ سال پیش آغاز شده است؛ اما از ۱۵ سال پیش، این حوزه به‌طور چشمگیری موردتوجه قرار گرفت و به همان میزان که در سطح بین‌المللی توسعه یافت، در ایران نیز گسترش پیدا کرده‌است.

به‌عنوان شاهد بر این ادعا علاوه بر بیان دکتر امیرعلی حمیدیه، می‌توان به آمار رشد مراکز پیوند اشاره کرد.

مراکز پیوند سلول‌های بنیادی از یک مرکز در سال ۱۳۹۳، به همت دست‌اندرکاران و تغییر رویکرد متخصصان و حمایت نهادهای مختلف به ۱۹ مرکز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته که این رشد ۱۹ برابری نشانه پتانسیل درمانی فوق‌العاده در این حوزه و نیازمندی‌های بیماران برای درمان با شیوه‌های نوین سلول-درمانی است.

بنا بر آمارهای موجود در حال حاضر در افراد بالغ حدود ۱۴ بیماری به کمک سلول‌های بنیادی خون بندناف درمان می‌شود درحالی‌که بیماری‌های قابل درمان با سلول‌های بنیادی خون بندناف در کودکان به بیش‌از ۶۰ بیماری می‌رسد.

آمار فوق اهمیت وجود منابع سلولی مناسب برای درمان را دوچندان می‌سازد.

در این راستا دکتر ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف رویان و رئیس بانک خون بندناف رویان از ذخیره بیش از ۱۲۰ هزار نمونه خون بندناف در بانک فامیلی و ۵۱۰۰ نمونه خون بندناف در بانک عمومی خبر می‌دهد. این درحالی است که هم‌اکنون مجموع ذخیره بانک‌های خون بندناف عمومی در کشور، کمتر از ۱۷ هزار نمونه است.

ضرابی فعالیت بانک‌خون بندناف رویان را در منطقه بی‌رقیب توصیف کرد و گفت: بانک خون بندناف رویان یک بانک هیبرید است که بخش فامیلی آن در سال ۱۳۸۴ و بخش عمومی آن در سال ۱۳۸۷ تأسیس شده است. این بانک دارای ۳۱ دفتر نمایندگی در سطح کشور است و دو دفتر نمایندگی خارجی نیز در شهرهای اربیل کشور عراق و مسقط کشور عمان دارد. همچنین در بانک خون بندناف رویان نمونه‌هایی از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلستان، امارات و عمان نگهداری می‌شوند.

خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزند هستند می‌توانند با ذخیره خون بندناف فرزندشان در بانک خون بندناف فامیلی رویان، از این سرمایه ارزشمند برای سلامت خانواده خود در آینده استفاده‌کنند.

باید اذعان کرد مزیت‌های درمانی سلول‌های بنیادی خون بندناف با پیشرفت‌های علمی، روزبه روز درحال گسترش است و خانواده‌ها برای ذخیره این سلول‌ها تنها یک فرصت دارند و آن آستانه تولد فرزندانشان است.

برای اطلاع از فرآیند و شرایط ذخیره خون بندناف و ثبت‌نام، می‌توانید به سایت بانک خون بندناف رویان به آدرس http://www.rsct.ir مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۲۷۶۳۵۰۰۰ تماس بگیرید.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی