تیتر امروز

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
کدام مربی شلوغ کارتر است؟
جشنواره شامورتی‌بازهای لیگ ۲۲

کدام مربی شلوغ کارتر است؟

هفته هفدهم رقابت‌های لیگ برتر با حواشی و نتایج عجیبی همراه بود. استقلال برد پرسپولیس باخت و حاشیه های بازی فولاد و پرسپولیس که به طور حتم تا ماهها می تواند دو باشگاه را مقابل هم قرار دهد.

نامه جمعی از فعالان زیست محیطی آذربایجان شرقی به قوه قضائیه

جمعی از فعالان و تشکل های زیست محیطی آذربایجان شرقی در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه خواستار ورود دادستان کل کشور به بحران آلودگی معدن طلای اندریان شدند.

کد خبر: ۴۵۷۶۱
۱۴:۱۷ - ۰۱ دی ۱۳۹۸

دیدارنیوز- جمعی از فعالان و تشکل‌های زیست محیطی آذربایجان شرقی در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه خواستار ورود دادستان کل کشور به بحران آلودگی معدن طلای اندریان شدند.

فعالان محیط زیست در این نامه با تاکید بر ضرورت حفظ سلامت محیط زیست برای نسل فعلی و آیندگان، به استفاده از ترکیبات سیانور در استحصال طلا از معدن اندریان اشاره شده و با ابراز نگرانی از آلوده شدن منابع آب و خاک ارسباران، خواستار دستور ویژه رئیس قوه قضائیه در رسیدگی به بحران زیست محیطی معدن طلای اندریان در شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی شده اند.

اندریان

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

«باسمه تعالی

حضرت آیت الله رئیسی

ریاست محترم قوه قضائیه

سلام علیکم

« احتراماً اهمیت حفظ محیط زیست و نقش آن در حیات و ضرورت حفظ آن برای آیندگان بر کسی پوشیده نیست و در آیات قرآنی و روایات معصومین تأکید فراوانی بر اهتمام به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و نیز استفاده درست و انتقال آنها به نسل های آینده بیان شده است.

اما همانطور که مستحضر هستید در سال های اخیر مسائل بزرگی در آلودگی محیط زیست و منابع طبیعی کشور شاهد هستیم و کمتر روزی است که خبری از تخریب بخشی از طبیعت این مرز و بوم به گوش نرسد. متاسفانه آذربایجان شرقی هم از این روند ناصواب مستثنی نیست و آلودگی های شدید زیست محیطی به خصوص در بهره برداری از معادن محیط زیست این استان را با چالش های جدی مواجه کرده است.

ریاست محترم قوه قضائیه؛

به استحضار می رسانیم پیرو درخواست فعالین محیط زیست در خصوص جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی ناشی از فعالیت غیر اصولی معدن طلای اندریان و ضرورت پیشگیری از افزایش آلودگی های ناشی از استفاده از ترکیبات سیانور در استحصال طلا از این معدن در منطقه ورزقان و نیز نگرانی از نفوذ ترکیبات خطرناک سیانور در آب های سطحی، زیر سطحی و خاک منطقه و نیز احتمال آسیب به تنوع زیستی مناطق بکر ارسباران و همچنین تهدید بهداشت عمومی این منطقه، ما را بر آن داشت تا مراتب نگرانی مان را به اطلاع مراجع نظارتی از جمله اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی برسانیم. این امر طی مکاتبات شماره ۴۱۳-۹۸ مورخ ۳/۴/۹۸ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان و همچنین نامه شماره ۵۳۰-۹۸ مورخه ۲۹/۵/۹۸ به اداره کل پیشگیری از وقوع جرم معاونت اجتماعی قوه قضائیه انجام گرفته که متاسفانه علیرغم پیگیری های متعدد طی نامه های ۴۱۹-۹۸ مورخه ۲۵/۰۴/۹۸ و ۴۳۰-۹۸ مورخه ۰۱/۰۹/۹۸ از اداره کل حفاظت محیط زیست استان  پاسخ مناسبی در این خصوص دریافت نکردیم.

در روزهای اخیر نیز انتشار گزارش هایی از تبعات بحرانی آلودگی ناشی از معدن طلای اندریان در خبرگزاری های مختلف از جمله انتشار مستندی در خبرگزاری نصر صحت نگرانی های موجود از آلودگی معدن طلای اندریان را بیش از پیش تایید کرد. لذا درخواست فعالین زیست محیطی و اجتماعی آذربایجان شرقی در خصوص ضرورت پیگیری جدی این موضوع به حضورتان ایفاد می گردد.

بدین وسیله امضا کنندگان این نامه از جنابعالی به عنوان بالاترین مقام قضائی کشور تقاضا دارند نسبت به صدور دستور بررسی و جلوگیری از تخریب بی رویه محیط زیست منطقه در چهارچوب منویات حضرتعالی در تحقق حقوق عامه و پیشگیری از ادامه تخلفات احتمالی این واحد معدنی اقدام فرمایید.»

 

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی